Hanze University of Applied Sciences, Groningen

Groningen
 • Great employability after graduation;
 • practice-oriented education (valuable work experience through internships while studying);
 • coaching and facilities to launch your own start-up;
 • attention for personal and professional development;
 • international programmes with students from around the world;
 • modern campus with excellent study, culinary and sports facilities;
 • study in Groningen, one of the best student cities in the world!
O uczelni
Wymagania rekrutacyjne
Zakwaterowanie
Mapa

Nazwa Uniwersytetu Hanze pochodzi od nazwy hanzeatyckiego związku zawodowego i wymiany, która istniała w średniowieczu.

Nazwa została wybrana częściowo ze względu na lokalizację uczelni – miasto Groningen od wielu lat słynie z  handlu, ale również dlatego, że uniwersytet ma ambicję stać się jednym z głównych źródeł wymiany wiedzy w regionie.

W 2013 roku zrealizowano projekt, w ramach którego zbadano jakość życia w różnych miastach europejskich i przeprowadzono ankietę wśród mieszkańców 79 miast - badania te wykazały, że Groningen jest miastem stwarzającym najlepsze warunki do życia! Zadowolenie ludności z miasta, jego usług i udogodnień w zakresie jakości, czystości i innych aspektów było najwyższe w porównaniu z innymi miastami.

Na uniwersytecie studiuje ponad 27.000 studentów i jest to największy ośrodek akademicki nauk stosowanych w północnej Holandii.

Głównym celem uniwersytetu jest nauczyć studentów rozwijać swoje naturalne talenty, wykorzystać ich potencjał i dzięki temu przynieść korzyści społeczeństwu. Hanze za swój atut uważa umiejętność pomagania światu, a narzędziem pomocy jest wykształcenie zdolnych studentów - otwartych na świat, wykorzystujących swą wiedzę i zdolności, aby w ten sposób przynosić korzyści, niezależnie od tego, czym się zajmują.

Korzyści płynące ze studiowania na Hanze University:

 • Umiejętność opracowywania programów łączących szkolenie praktyczne i wiedzę teoretyczną;

 • Skupienie uwagi, na każdym studencie poprzez udzielanie mu wsparcia;

 • Nieduże grupy, umożliwiające  śledzenie procesu kształcenia każdego studenta;

 • Różnorodność narodowa, kulturowa i etniczna studiujących;

 • Szeroki zakres akademickich i zawodowych sieci partnerskich;

 • Ścisła współpraca z partnerami w dostarczaniu studentom możliwości uczestniczenia w wymianie.

Główna siedziba uczelni to uniwersyteckie miasteczko Zernike, gdzie skupiona jest większość wydziałów i usług. Miasteczko zapewnia studentom przyjazne i pełne energii środowisko, łączące edukację, wiedzę i przedsiębiorczość. Uniwersytet oferuje swoim studentom szeroki zakres usług, aby mogli czuć się komfortowo i mieli możliwość nie tylko studiować, ale także spędzać swój wolny czas w przyjemnych warunkach.

Hanze Media Centrer – to  centrum nauki i biblioteka, gdzie studenci mogą bez przeszkód uczyć się i zdobywać  potrzebne informacje. Można korzystać z książek, zasobów elektronicznych i audiowizualnych. Oczywiście dostępny jest bezpłatny dostępu internet dla osób pracujących na komputerach w centrum lub ze swoim sprzętem.

Elektroniczne środowisko nauczania – Uniwersytet posiada własne elektroniczne bazy danych. Dla każdego studenta otwierane są osobiste skrzynki poczty elektronicznej, dzięki czemu mogą oni nawiązywać kontakty z innymi studentami, i nauczycielami lub prowadzić elektroniczne konferencje i dyskusje. Do EŚN można podłączyć się w dowolnym miejscu i zawsze znaleźć podstawowe informacje o swoich studiach.

Centrum sportowe – centrum sportowe daje studentom możliwość utrzymania zdrowego stylu życia. Otwarte jest przez cały tydzień od godziny 08:00 do 23:00. W dni powszednie można trenować indywidualnie lub korzystać ze wsparcia profesjonalnych trenerów. W weekendy organizowane są rozmaite konkursy i zawody. Studenci mogą przyłączyć się do związku sportowego studentów ACLO.

Działalność kulturalna – na Uniwersytecie działa wspólnota CAST (Cultural Activities for Students), która organizuje działalność kulturalną dla studentów. Organizacja stara się, aby każdy znalazł wszystko, czego szuka. Zajęcia mają bardzo szeroki zakres - od muzyki i tańca do malarstwa i rzeźby. Oprócz zajęć organizowane są otwarte dla wszystkich studentów koncerty, wystawy, projekty, itp. Wspólnota ma swoją Facebooka i  Twitter więc jest możliwość śledzenia ich działalności i uzyskania informacji o organizowanych imprezach.

Wykłady i dyskusje – studenci, którzy są zainteresowani rozwojem intelektualnym, powinni zainteresować się działalnością Studium Generale Groningen - jest to wspólnota, która organizuje wykłady i dyskusje o szerokim zakresie. Do prowadzenia zajęć są zapraszani goście - tego typu wydarzenia spotykają się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Takie działania pomagają wyjść poza ramy swojej  specjalności, poszerzyć wiedzę i zainteresowania. Kalendarz imprez jest dostępny na stronie internetowej Studium Generale.

Oprócz wielu atrakcji i centrów kształcenia istnieją także instytucje wsparcia dla studentów. Mają one na celu pomagać w rozwiązywaniu problemów każdego studenta. Jest to cały system usług pomocy studentom, który dąży do efektywnego i szybkiego rozwiązania powstałych problemów.

 • Doradca studencki – jeśli student ma problemy w życiu osobistym, może on zwrócić się do doradcy, który go wysłucha, zaproponuje możliwe rozwiązanie problemów, dostarczy informacji, wskaże właściwy kierunek. Spotkania z nim mają charakter poufny. Doradca pomaga również w problemach zdrowotnych – informuje o specyfice zaburzenia i zapewnia skuteczną pomoc studentowi, nie izolując go od studenckiego środowiska.

 • Międzynarodowe biuro dystrybucji – studenci, którzy chcą odbyć praktykę w innym kraju, powinni zwrócić się tu. Biuro proponuje praktyki w różnych miejscach w Europie i poza jej granicami.

 • International student office - udziela pomocy studentom z zagranicy w wielu kwestiach praktycznych -  od zarządzania procesem akcesji, do zarządzania potrzebnymi  w Holandii dokumentami.

Jeśli jesteś zainteresowany studiami na uniwersytecie na Hanze University, możesz przeczytać recenzje studentów.

Jeśli interesuje Cię  życie w mieście Groningen, możesz wejść na City of Talent lub odwiedzić stronę Groningen Life utworzoną przez studentów, gdzie omawiane są wszystkie szczegóły życia studenckiego w Groningen.

Licencjackie

Wymagania rekrutacyjne

 • Wypis ocen – jeśli wciąż się uczysz i dlatego nie masz jeszcze świadectwa ukończenia szkoły średniej, bardzo ważne jest załączenie wypisu. Szczegółowe informacje na temat sposobu wypełniania tego dokumentu oraz termin jego przesłania znajdziesz tutaj.
 • Świadectwo dojrzałości – w przypadku ukończenia szkoły średniej nie potrzebujesz wypisu ocen – wystarczy, że do formularza aplikacyjnego załączysz Świadectwo dojrzałości wraz ze świadectwem ukończenia liceum (bądź technikum).

Przed aplikacją sprawdź wymagania bezpośrednio na stronie uczelni. W przypadku problemów ze znalezieniem szczegółowych, aktualnych wymagań, skontaktuj się z konsultantami Kastu.

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób:

 • IELTS - 6.0
 • TOEFL – 80

Uwaga: niektóre kierunki na tej uczelni mają jeszcze wymagania dotyczące wyników poszczególnych części egzaminów językowych - jeśli nie masz pewności czy Twój wynik jest wystarczający na tą uczelnię, skontaktuj się z nami - napisz na który kierunek chcesz aplikować i załącz skan swojego certyfikatu.

Magisterskie

Wymagania rekrutacyjne

Na studia magisterskie mogą kandydować wszyscy, którzy ukończyli studia licencjackie lub inżynierskie (studia I stopnia), studia magisterskie lub studiują na ostatnim roku studiów I-stopnia. Studia, które planujesz powinny mieć zbliżony profil do tych obecnych lub ukończonych, ponieważ w procesie rekrutacji kluczowa jest ich zgodność programowa.

 • Wykaz punktów ECTS – osoby, które są jeszcze w trakcie studiów, muszą załączyć wypis punktów ECTS, w którym będzie wykazane, jakie przedmioty były realizowane na studiach oraz ile punktów za nie otrzymano.
 • Dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich – jeśli jesteś absolwentem wyższej uczelni, nie potrzebujesz wypisu, wystarczy załączyć dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem (w języku angielskim lub oryginał z tłumaczeniem)

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób (Wynik, który musisz uzyskać z testu językowego aplikując na wybrany kierunek studiów znajdziesz w wymaganiach rekrutacyjnych danego programu):

 • IELTS
 • TOEFL
Studenci Uniwersytetu Hanze powinni skontaktować się z SSH.

Dokładny koszt zakwaterowania zależy do samego pokoju oraz lokalizacji, ale wliczone w niego są wszystkie opłaty. Trzeba pamiętać o tym, że zakwaterowanie oferowane jest na 12 miesięcy, dla studentów I-go roku. Po tym czasie należy szukać zakwaterowania na własną rękę.

Pokoje oferowane przez SSH są umeblowane. Zazwyczaj oferowane zakwaterowanie obejmuję łazienkę, a kuchnia jest dzielona z innymi studentami. Zakwaterowanie przyznawane jest studentom, którzy otrzymali przyjęcie od uczelni.

Szczegół o zasadach zawierania umowy można znaleźć na SSH Rental Guide. Jeśli masz jakieś pytania, to polecamy  przejrzeć FAQ lub wysłać zapytanie na groningen(eta)sshxl.nl

Poszukiwanie mieszkania na własną rękę:

Jeśli zdecydujesz się na szukanie mieszkania w Groningen samodzielnie, może ci być pomocny  jeden z tych linków:

Informację na temat miasta Groningen znajdziesz tutaj i na stronie At home in Groningen.

Hotele:

Czasami zdarza się, że przed wyjazdem na studia studenci jeszcze nie mają gdzie mieszkać. W takiej sytuacji można szukać tymczasowego lokum – hostele, hotele itp. Rozwiązania takie pomogą Ci zyskać na czasie podczas poszukiwania stałego mieszkania. Należy pamiętać, że po przybyciu do Holandii łatwiej znaleźć mieszkanie niż na odległość.

Oto kilka przydatnych linków:

Zapytaj studentów
Kontakty do osób, które studiowały lub studiują na tej uczelni i mogą opowiedzieć Ci więcej o studiach i swoich doświadczeniach i życiu za granicą :)
Agnieszka Nawrot
International Business (3 year programme) (Bachelor)
2015-09