TOEFL (Test of English as a Foreign Language) to test z języka angielskiego organizowany w wielu krajach świata, służący do sprawdzenia umiejętności i wiedzy u osób, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym.
➤ Wersje TOEFL iBT®
Test TOEFL iBT® (Internet Based Test) ma trzy wersje:
- TOEFL iBT® - najczęściej zdawana i uznawana wersja testu.
- TOEFL iBT® Home Edition – wersja testu stworzona w trakcie pandemii, w tej chwili nie jest już honorowana przez większość uczelni.
- TOEFL iBT® Paper Edition – ta wersja nie jest już honorowana przez większość uczelni.
➤ Gdzie zdawać TOEFL
Test jest organizowany przez ETS TOEFL w kilkunastu miastach - więcej informacji znajdziesz tutaj.
➤ Cena
Cena testu to 215$, czyli ok. 825 zł.
➤ O TOEFL
Test składa się z czterech części:
- Słuchania;
- Czytania;
- Mówienia;
- Pisania.
Każda część oceniana jest oddzielnie. Można zdobyć od 0 do 30 punktów. Wyniki z każdej części są sumowane – w ten sposób otrzymuje się ogólny wynik. Maksymalna możliwa do zdobycia liczba punktów wynosi 120. Zagraniczne uczelnie wymagają zazwyczaj 80–100 punktów – oczywiście wszystko zależy od uczelni i kierunku, na który aplikujesz, dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, jaki wynik jest wymagany, korzystając bezpośrednio z oficjalnych stron uczelni i kierunku.
Podczas rejestracji na test możesz bezpłatnie wskazać uczelnie (nie więcej niż cztery), do których Twoje wyniki zostaną przesłane bezpośrednio. Większość uczelni tego nie wymaga, ale najlepiej się upewnić, ponieważ przesłanie wyniku bezpośrednio na uczelnię w późniejszym czasie jest już dodatkowo płatne.
Wyniki możesz sprawdzić online po 6 dniach od napisania testu. Po kolejnych 2 dniach możesz pobrać wynik w formacie PDF. Wyniki testu są ważne dwa lata od dnia zdawania.
➤ Przygotowanie do TOEFL
Do testu możesz przygotowywać się samodzielnie lub uczęszczając na kursy.
Poniżej znajdziesz kilka linków, z których możesz skorzystać podczas samodzielnego przygotowywania się do testu:
Jeśli decydujesz się przygotowywać samodzielnie do zdawania TOEFL, warto mimo wszystko rozważyć kilka lekcji języka angielskiego np. z native speakerem, żeby przygotować się do części Speaking.