IELTS to najpopularniejszy test sprawdzający znajomość języka angielskiego.
➤ Wersje IELTS
Aplikując na studia za granicą, koniecznym jest wybór wersji IELTS Academic. Wersja IELTS General Training jest przeznaczona dla osób, które np. chcą pracować za granicą. Upewnij się, że wybierasz wersję Academic!
- IETS Academic - wersja papierowa – na wyniki czeka się ok. 13 dni. Wynik egzaminu można sprawdzić online, a sam certyfikat zostaje wysłany tradycyjną pocztą w formie fizycznej - papierowej.
- IETS Academic - wersja komputerowa – na wyniki czeka się ok. 3-5 dni, do wyboru jest zdecydowanie więcej terminów niż przy wersji papierowej.
➤ Gdzie zdawać IELTS
Organizacja, która przeprowadza testy IELTS w Polsce, to British Council. Miasta, w których można zdawać IELTS w wersji komputerowej, to Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Rzeszów, Lublin.
W wersji papierowej IELTS można dodatkowo zdawać w Szczecinie i Katowicach. Na egzamin należy się zapisać przez stronę internetową British Council.
➤ Cena
IELTS Academic w wersji papierowej i komputerowej kosztuje tyle samo – 885 zł.
➤ O IELTS
Ważne jest, żeby na IELTS zapisać się z wyprzedzeniem. Przed wybraniem terminu IELTS sprawdź, do kiedy potrzebujesz testu językowego na wybrane przez siebie uczelnie. Jeśli masz wątpliwości, możesz skontaktować się z nami.
Wybierając termin testu, weź też pod uwagę czas oczekiwania na wynik. Wybierz taki termin, żeby w razie niepowodzenia mieć jeszcze czas na ponowne podejście do tego egzaminu.
Oficjalnie wyniki testu są ważne dwa lata od dnia zdawania. Większość uczelni reprezentowanych przez Kastu wymaga, żeby certyfikat nie był starszy niż dwa lata, jednak mogą zdarzać się wyjątki.
Test jest oceniany w punktach, w skali od 1 do 9. Testu nie można nie zdać - jego zadaniem jest ustalenie poziomu znajomości języka u osoby zdającej. Więcej informacji o systemie oceny egzaminu IELTS możesz znaleźć na oficjalnej polskiej stronie IELTS.
Test IELTS składa się z 4 części:
- listening (słuchanie),
- reading (czytanie),
- writing (pisanie),
- speaking (mówienie).
Każda część oceniana jest oddzielnie. Końcowy wynik będzie stanowił średnią punktów otrzymanych w każdej z części składowych. Zwykle zagraniczne uczelnie wymagają ogólnego wyniku 6 lub 6,5, ale oczywiście zdarzają się wyjątki, dlatego najlepiej sprawdzić wymaganą liczbę punktów na oficjalnej stronie uczelni i kierunku. Niektóre uczelnie i kierunki mogą też mieć wymagania dotyczące wyników z poszczególnych części egzaminu. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na to, że coraz więcej uczelni rezygnuje z akceptacji testów pisanych w domowym zaciszu.
➤ Przygotowanie do IELTS Academic
Do testu można przygotowywać się samodzielnie lub uczęszczając na kurs przygotowujący. Bardzo ważnym jest, by podczas przygotowań do testu zapoznać się z jego formą i nauczyć się słownictwa akademickiego. Z formą testu dokładniej zapoznasz się w trakcie kursów, wykonując darmowe testy próbne lub zadania przygotowawcze, które można znaleźć w Internecie.
Bardziej szczegółowe i aktualne informacje znajdziesz na oficjalnej stronie www.ielts.org.