Szwecja - finanse

Dla obywateli Unii Europejskiej nauka w Szwecji jest bezpłatna. Przyznawane jest również dofinansowanie dla studentów pracujących.

Oficjalną jednostką monetarną w Szwecji jest korona szwedzka, oznaczana symbolem SEK. Na materiały naukowe najczęściej wydaje się ok. 700 SEK (ok. 320 zł). Większość studentów książki kupuje o wiele taniej, ponieważ są organizowane wyprzedaże książek, na których ceny są niższe.

Wsparcie finansowe dla pracujących studentów

Szwecja oferuje kompleksowy system wsparcia dla studentów za pośrednictwem Szwedzkiej Rady Finansowania Studentów, znanej jako CSN (Centrala Studiestödsnämnden). CSN zapewnia pomoc finansową w formie stypendiów i pożyczek dla studentów kształcących się na poziomie pomaturalnym. Jako obywatele UE, polscy studenci mogą kwalifikować się zarówno do stypendium, jak i pożyczki z CSN, jeśli spełniają określone kryteria.

Wymogi dotyczące pracy:
  • Musisz pracować co najmniej 10 godzin tygodniowo.
  • Zatrudnienie musi trwać nieprzerwanie przez co najmniej 10 tygodni.
  • Praca powinna być rzeczywista i efektywna, a nie marginalna lub pomocnicza.

Potwierdzenie zatrudnienia: Zachowaj umowy o pracę, paski wypłat i inne dokumenty jako dowody.

Elementy pomocy finansowej:
  • Dotacja (Bidrag): Od 2023 r. stypendium wynosi około 3 300 SEK (290 EUR) miesięcznie w przypadku studiów stacjonarnych. Jest to kwota bezzwrotna, której nie trzeba zwracać.
  • Pożyczka (Lån): Możesz pożyczyć do 7 500 SEK (660 EUR) miesięcznie na studia stacjonarne. Kwota ta musi zostać spłacona po ukończeniu studiów wraz z odsetkami (które mają bardzo niski procent). 
Jak zaaplikować o wsparcie finansowe:
  1. Uzyskaj szwedzki osobisty numer identyfikacyjny (Personnummer): Zarejestruj się w Szwedzkim Urzędzie Skarbowym (Skatteverket) po przyjeździe lub na początku studiów. Jest to niezbędne do uzyskania dostępu do usług, takich jak wsparcie CSN i dodatki mieszkaniowe.
  2. Pewne zatrudnienie: Upewnij się, że Twoja praca spełnia wymagania dotyczące minimalnego czasu pracy. Zatrudnienie może być w niepełnym wymiarze godzin, ale musi być regularne i udokumentowane.
  3. Zbierz wymaganą dokumentację: dowód obywatelstwa UE, dowód zatrudnienia (umowy, paski wypłaty - payslip), dowód zapisania się do akredytowanej instytucji edukacyjnej, osobisty numer identyfikacyjny.
  4. Złóż wniosek o wsparcie CSN: Prześlij zgłoszenie za pośrednictwem strony internetowej CSN.
  5. Monitoruj próg dochodu (Fribelopp): Należy pamiętać o limicie dochodu ustalonym przez CSN. Zarabianie powyżej tego progu może zmniejszyć pomoc finansową.
Dodatkowe kwestie:
  • Wymagania akademickie: Musisz być zapisany/a na co najmniej 50% kursów w pełnym wymiarze godzin oraz utrzymywać zadowalające postępy w nauce, aby nadal otrzymywać wsparcie.
  • Spłata pożyczki: Pożyczka musi zostać spłacona po zakończeniu studiów wraz z odsetkami (które mają bardzo niski procent). Spłata rozpoczyna się zazwyczaj sześć miesięcy po zakończeniu lub przerwaniu studiów.
  • Dodatek mieszkaniowy (Bostadsbidrag): Mogą ubiegać się o niego studenci w wieku 18-28 lat. Kwota różni się w zależności od dochodu i kosztów mieszkaniowych. Wniosek należy złożyć za pośrednictwem Szwedzkiej Agencji Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan).

Ogólne wydatki

Poniżej przedstawiamy kilka tabel, które pomogą Ci się zorientować, ile mniej więcej będzie Cię kosztować życie w Szwecji. Pamiętaj, że kwoty w tabelach są tylko orientacyjne, Twoje wydatki mogą być nieco inne, niż tu przedstawiono. Wszystko zależy od Twoich osobistych wydatków, miasta, w którym zamieszkasz, mieszkania, żywności, jaką będziesz kupować, itp. 
 

Średnie miesięczne wydatki
Ceno w euro
Cena w koronach szwedzkich

Wynajem mieszkania

250-700

2,850-7,970

Żywność, napoje

150-250

1,500-3,000

Telefon

30-40

357-477

Transport

40-60

455-685

Inne wydatki (rozrywka, odzież, nieprzewidziane wydatki)

50-200

570-2,280

Razem miesięcznie

520-1,250

5,732-14,412

 

Orientacyjne ceny artykułów spożywczych w Szwecji
Artykuł
Ilość
Cena w euro

Chleb

500 g

1,68

Jajka

12 szt.

4,19

Jabłka

1 kg

3,77

Pomrańcze

1 kg

2,60

Ryż

1 kg

2,52

Ziemniaki

1 kg

2,33

Ser

1 kg

9.10

Woda

1,5 l

1.45

Filet z kurczaka

1 kg

7,97

Mielona wieprzowina

500 g

8,5

Mleko

1 l

1,17

Piwo regionalne

0.5 l

1.75

Przedstawione ceny żywności są orientacyjne (średnie). W zależności od sklepu, w którym zamierzasz robić zakupy, mogą być niższe lub wyższe. Większość studentów robi zakupy w trakcie promocji, a przed zakupem porównuje ceny w różnych sklepach, i w ten sposób oszczędza.