Rozwiej swoje wątpliwości

Trzeba to przyznać - studiowanie za granicą to duże wyzwanie! Ale nie dowiesz się, jakie możliwości otworzy to przed Tobą, jeśli nie spróbujesz...

Staniesz się niezależny/a, nauczysz się języka (może nawet więcej niż jednego!), będziesz żyć w międzynarodowym środowisku i poznasz ludzi z wielu krajów na całym świecie. Studia przygotują Cię również na różne wyzwania, a dzięki zagranicznemu wykształceniu wyższemu możesz mieć znaczną przewagę na rynku pracy.

Wiemy, że pierwsze miesiące na zagranicznej uczelni mogą być trudne, możesz czuć zagubienie i niepewność. Każda uczelnia ma jednak dział międzynarodowy, który jest zawsze gotowy do pomocy. Oczywiście możesz skontaktować się z zespołem Kastu, jeśli masz jakiekolwiek pytania, nawet po wyjeździe na studia. Pomożemy Ci w każdy możliwy sposób! Po przeczytaniu tej sekcji na temat typowych obaw, przygotowanej przez konsultantów Kastu, zdasz sobie sprawę, że nie ma się czego bać!

Wszystkie przeszkody na drodze do wymarzonych studiów są do pokonania!

 

Boję się wyjechać z Polski i zaczynać życie od zera

To naturalny strach. Wszyscy się tego boją i to przeżywają!

Ale musisz wiedzieć - nie będziesz sam/a! Na studiach razem z Tobą najprawdopodobniej będą inni Polacy, a jeśli nie, to będzie tam mnóstwo przyjezdnych, tak samo zagubionych.

PLUS

  • Instytucje szkolnictwa wyższego witają studentów zagranicznych w bardzo przyjazny i troskliwy sposób, organizując imprezy zapoznawcze, pomagając im z powodzeniem zintegrować się z życiem uniwersyteckim i oferując szereg zajęć pozalekcyjnych - sportowych, artystycznych, towarzyskich. Otoczysz się tak wieloma interesującymi ludźmi i zajęciami, że nie będziesz mieć czasu na żadne obawy!
  • Starsi koledzy są zwykle przyjaźni i pomagają studentom pierwszego roku zaaklimatyzować się. Często uniwersytety mają program koleżeński, w którym każdemu chętnemu studentowi pierwszego roku przydzielany jest starszy student, który pomaga mu się zaklimatyzować.
  • Zanim wyjedziesz, będziesz już znać innych Polaków, którzy zapisali się na ten sam uniwersytet i program studiów. A razem zawsze raźniej! :)
  • Nowoczesna technologia ułatwia pozostawanie w kontakcie z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi. A bilety lotnicze nie są takie drogie, niektórzy studenci mogą kupić bilet do Polski za 9 euro.
  • Studia za granicą zahartują Cię, sprawią, że poprawią Twoją pewność siebie i otwartość na świat: koledzy i koleżanki z całego świata nauczą Cię tolerancji i umiejętności łatwego komunikowania się ze wszystkimi typami ludzi. Dowiesz się również, jak zarządzać własnym gospodarstwem domowym i finansami oraz jak planować swój czas wolny i czas na naukę. Zdobycie tych wszystkich umiejętności w bardzo młodym wieku będzie wielką zaletą w przyszłości!

Bardzo polecamy przeczytanie artykułu "17 rzeczy, które zmienią się, gdy zaczniesz mieszkać za granicą". 

Studia za granicą są bardzo drogie

To nieprawda. Studia za granicą są dostępne dla każdego!

Oto, dlaczego:

  • Kastu współpracuje i oferuje studia wyłącznie w krajach, w których szkolnictwo wyższe jest bezpłatne, finansowane lub tanie.
  • Większość studentów znajduje pracę studencką i pracuje 15 godzin tygodniowo, aby nie tylko się utrzymać, ale także zaoszczędzić średnio 720 euro miesięcznie* lub 8 640 euro* rocznie.
  • Tabelaanalizująca dochody i wydatki studentów według kraju studiów. Jak widać z tabeli, studia w Polsce są droższe niż studia za granicą.

 

Planując studia za granicą, warto mieć oszczędności na co najmniej 5 miesięcy (~ 5000-7000 euro; na podróż, zakwaterowanie, jedzenie itp.), aby czuć się swobodnie i mieć czas na dostosowanie się do nowego środowiska. Gdy już się zadomowisz, możesz z łatwością połączyć studia z pracą studencką.

Musisz bardzo dobrze się uczyć i mieć tylko 6

To nieprawda!

 

  • W Holandii i Belgii panuje przekonanie, że szkolnictwo wyższe powinno być dostępne dla każdego, niezależnie od jego ocen w szkole. Jeśli ukończyłeś/aś szkołę i otrzymałeś/aś świadectwo maturalne, możesz ubiegać się o przyjęcie. Ale jeśli zdecydujesz się studiować, wiedz, że musisz się uczyć. Jeśli nie poświęcisz czasu na naukę, uniwersytety mogą równie łatwo Cię wyrzucić, jak przyjąć.
  • Dania, Finlandia, Szwecja - te kraje będą zwracać uwagę na Twoje oceny w szkole, ale niekoniecznie muszą być one wysokie. Jeśli Twoje oceny wynoszą 4 lub więcej, nie będziesz mieć problemów z dostaniem się na studia.

Podsumowując, nie liczą się oceny, ale Twoja motywacja. Oceny nie odgrywają dużej roli w aplikowaniu na zagraniczne uczelnie, a wyniki egzaminów maturalnych zazwyczaj nie są brane pod uwagę (z pewnymi wyjątkami). Dla zagranicznych uniwersytetów liczysz się jako osoba, więc twoja chęć do podążania wybraną dziedziną i twoje cechy osobiste odgrywają ogromną rolę w przyjęciu.

Trudno dostać się na studia

To nie jest prawda!

Przeciwnie - dostać się jest bardzo łatwo! - wszyscy studenci, którzy dostali się na studia poprzez Kastu, twierdzą jednogłośnie w swoich opiniach. 

Dlaczego?

Ponieważ aplikowanie przez platformę Kastu jest proste, łatwe i niezawodne. Wypełnienie i złożenie ankiety Kastu nie będzie trudniejsze niż zakupy w sklepie internetowym.

Więcej informacji na temat tego, jak łatwo dostać się przez Kastu, można znaleźć w sekcji „Dlaczego Kastu”

Nie mam czasu zajmować się procesem aplikacji

Doskonale Cię rozumiemy!

  • praca domowa
  • egzaminy
  • stres
  • presja rówieśników

a w tym wszystkim trzeba jeszcze znaleźć czas dla siebie i zrelaksować się.

Nie martw się - My załatwiamy większość!

Kastu ma profesjonalnych koordynatorów studiów za granicą, którzy będą Twoimi najlepszymi przyjaciółmi podczas całego procesu aplikacyjnego - będziemy zarządzać Twoją aplikacją od A do Z. Niczego nie zapomnisz ani nie przegapisz - będziemy Cię informować na bieżąco.

Wypełnienie formularza zgłoszeniowego online Kastu zajmuje tylko 20 minut. A jeśli utkniesz, też Ci pomożemy! :)

Nie mam 100% pewności, czy chcę studiować za granicą

Wszystko w porządku!

Ostateczna decyzja o studiowaniu za granicą nie jest wymagana do złożenia formularza zgłoszeniowego.

Wystarczy zarejestrować się teraz na stronie kastu.pl, przesłać formularz zgłoszeniowy i otrzymać list akceptacyjny od wybranego uniwersytetu.

A gdy już dowiesz się, gdzie zostałeś/aś przyjęty/a, będziesz mieć czas do połowy lata, aby zdecydować, czy chcesz wyjechać, czy nie.

 

Zawsze możesz zmienić zdanie i zostać w Polsce.

Jeśli jednak poczekasz z podjęciem decyzji, może być już za późno (nie będzie miejsc na uniwersytecie, na którym chcesz studiować, nie będzie dostępnych mieszkań, itp.)

Zarejestruj się więc i wypełnij internetowy formularz zgłoszeniowy Kastu TERAZ, a będziesz mieć czas na podjęcie decyzji nawet do połowy lata!

Bardziej chcę studiować w Polsce - inne kraje to dla mnie tylko opcja rezerwowa

Wszystko w porządku!

Mądry wybór!

Studia za granicą mogą być Twoją opcją rezerwową!

Załóżmy, że możesz zabezpieczyć się na wypadek następujących okoliczności:

  • Nie dostaniesz się na wybrany uniwersytet lub program studiów w Polsce;
  • nie dostaniesz miejsca finansowanego przez państwo;
  • itp.

Egzaminy maturalne najczęściej nie mają wpływu na przyjęcie na studia za granicą!

Rekrutacja odbywa się znacznie wcześniej.

Dowiesz się, czy otrzymasz przyjęcie na dwa do sześciu tygodni po wysłaniu formularza zgłoszeniowego (wyjątkiem jest Dania, w której informacja ta podawana jest zawsze 28 lipca). Tak więc w marcu/maju będziesz wiedzieć, gdzie Cię przyjęto.

Możesz przystąpić spokojnie do egzaminów maturalnych, ponieważ wiesz, że masz już przyjęcia na studia, tym samym opcję zapasową!

Martwię się o moje umiejętności języka angielskiego i o to, czy będę w stanie się uczyć

To jedna z najczęstszych obaw! :)

I to naturalne, że Cię to przytłacza - w końcu prawdopodobnie nie masz dużego doświadczenia w czynnym używaniu języka angielskiego.

Ale musisz to wiedzieć:

  • Jeśli znasz angielski na poziomie B2, nie będziesz mieć problemów w szkole. Polacy są jednymi z najlepiej mówiących po angielsku studentów na zagranicznych uniwersytetach.
  • Wielu polskich studentów potrzebuje średnio od jednego do dwóch miesięcy, aby "przełamać się" i zacząć mówić po angielsku bez żadnych obaw.
  • Zagraniczne uniwersytety są międzynarodowe, ze studentami z całego świata, a angielski nie dla wszystkich jest pierwszym językiem. Dlatego pierwsze miesiące są trudne dla wszystkich i wszyscy studenci razem przyzwyczajają się do języka. A jeśli komuś jest trudniej, wspierają się i pomagają.
  • Dla wykładowców angielski nie jest pierwszym językiem. Dlatego rozumieją, że angielski nie jest również językiem ojczystym studentów. Dlatego starają się mówić powoli i wyraźnie, aby wszyscy zrozumieli.