List motywacyjny

List motywacyjny (Personal Statement, Cover Letter, Motivational Letter) to dla przedstawicieli uczelni pierwsze spotkanie z Tobą. Czytając list, dowiadują się o Tobie bardzo dużo: jak wygląda Twoja znajomość języka angielskiego, jaką masz motywację do nauki, jak bardzo interesujesz się wybraną dziedziną i kierunkiem studiów, jaką masz osobowość, talenty, mocne strony i ambicje na przyszłość.

Uczelnie zagraniczne traktują studentów jako pełnowartościowych członków społeczeństwa, dlatego bardzo je interesuje, co Ty możesz temu społeczeństwu zaproponować. Pierwsze wrażenie jest szczególnie ważne, dlatego na pisanie listu motywacyjnego przeznacz dużo czasu i sił, a na pewno doczekasz się upragnionych wyników. To najbardziej reprezentatywny dokument ze wszystkich, które są wysyłane na uczelnie. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz :)

 

Ważne!  Nie wszystkie uniwersytety wymagają listu motywacyjnego.

Przekonaj się, czy Twój wybrany uniwersytet go oczekuje:

 

HOLANDIA
Uczelnia wyższa
List motywacyjny
HAS University of Applied Sciences+
Radboud University+
Saxion University of Applied Sciences+
NHL Stenden University of Applied Sciences+
Tilburg University+

Fontys University of Applied Sciences, z wyjątkiem:

1. Information & Communication Technology (ICT)

-*

Hanze University of Applied Sciences, z wyjątkiem:
1. Design
2. Fine Art

-*

Breda University of Applied Sciences, z wyjątkiem:

1. Hotel Management
2. Bachelor of Sciences Leisure Studies
3. Creative Media and Game Technologies
4. Creative Business

-*

University of Twente, z wyjątkiem:

1. Advanced Technology
2. Chemical Science and Engineering
3.Creative Technology
4. Technology and Liberal Arts & Sciences (Atlas University College)

-*
Avans University of Applied Sciences+
HAN University of Applied Sciences-
Hotel Management School Maastricht-

HU University of Applied Sciences Utrecht

-

HZ University of Applied Sciences, z wyjątkiem:

1. Global Project & Change Management

-*
Inholland University of Applied Sciences-

Rotterdam Business School

-

The Hague University of Applied Sciences

-
Van Hall Larenstein University of Applied Sciences-
Windesheim University of Applied Sciences-

Zuyd University of Applied Sciences

-

BELGIA
Uczelnia wyższa
List motywacyjny
Artevelde University of Applied Sciences-

Howest University of Applied Sciences

+

UCLL University of Applied Sciences

+

Thomas More University of Applied Sciences

-

VIVES University of Applied Sciences

-

 

DANIA
Uczelnia wyższa
List motywacyjny

Aarhus University

-

Business Academy Aarhus

+
Wymagany jest list motywacyjny.

University College Absalon

-

University of Southern Denmark

-
Business Academy SouthWest+
NIEMCY/HISZPANIA
 
Uczelnia wyższa
List motywacyjny

University Pathway - Niemcy

-

University Pathway - Hiszpania

-
FINLANDIA/SZWECJA
Uczelnia wyższa
List motywacyjny
Häme University of Applied Sciences (HAMK)-
LUT University-
LAB University of Applied Sciences-
Seinäjoki University of Applied Sciences (SeAMK)-
University West-
Linköping University-
Jönköping University+

+   wymagany
-    nie wymagany
-* nie wymagany z kilkoma wyjątkami

Piszesz list motywacyjny?

Zespół Kastu przygotował darmową instrukcję, która pomoże Ci w stworzeniu jak najlepszego listu motywacyjnego! Instrukcja ta zawiera najważniejsze informacje, przykłady i wskazówki.

Zarejestruj się

Co pisać, a czego nie...

Przedstawiamy krótką instrukcję na temat tego, co należy, a czego nie należy pisać w liście motywacyjnym.

 

DO's

DON'Ts

 

 

  • Sporządź plan pisania listu motywacyjnego – pomoże Ci to napisać zrozumiały i wyczerpujący tekst.

  • Przeznacz dużo czasu na korektę listu i pracę z brudnopisem – im dokładniej wszystko przemyślisz, tym lepsza będzie ostateczna wersja.

  • Poczytaj o uczelni, na którą aplikujesz. Gdy dowiesz się, jakich cech od kandydata oczekuje uczelnia, będzie Ci łatwiej zdecydować, co powinno się znaleźć w liście motywacyjnym.

  • Poproś o pomoc – gdy zabraknie Ci pomysłów, zwróć się do osób, które dobrze Cię znają. Na pewno zaproponują kilka pozytywnych cech, o których nie ma jeszcze wzmianki w liście.

  • Okaż zainteresowanie i entuzjazm – dla uczelni ważne są nie tylko talenty, liczy się także chęć nabywania nowych umiejętności, dlatego gdy pokażesz, że szczerze intereujesz się wybranym kierunkiem, to na pewno zostanie to uwzględnione.

  • Odpocznij – jeżeli chcesz napisać dobry list motywacyjny, to na pewno nie zrobisz tego za jednym zamachem. Gdy napiszesz pierwszy wariant w brudnopisie, odłóż go na jakiś czas, nie czytaj, a po kilku dniach zobacz, co jest w nim zawarte. To pomoże Ci krytycznie spojrzeć na swoją pracę i obiektywnie ją ocenić.

  • Nie rób błędów w tekście – list motywacyjny nie jest bardzo długim czy skomplikowanym tekstem, dlatego pozostawione błędy świadczą o braku uwagi i niedbałości, które nie są pożądanymi cechami charakteru. Nie polegaj wyłącznie na edytorze tekstu, gdyż żaden program nie poprawi wszystkich występujących błędów. Sprawdź list na własną rękę i poproś kogoś innego, żeby zrobił to samo.
  • Nie używaj skomplikowanego języka, który jest dla Ciebie obcy – najlepiej, aby w liście motywacyjnym pokazać siebie, w ten sposób zaskarbisz sobie o wiele więcej sympatii i list będzie bardziej przekonujący.

  • Nie zostawiaj pisania listu na ostatnią chwilę – to jeden z najważniejszych dokumentów, dlatego musisz mu poświęcić dużo uwagi i wszystko dobrze przemyśleć. Pisząc list w ostatniej chwili, na pewno zapomnisz o czymś ważnym.

  • Nie kłam – treść listu motywacyjnego jest sprawdzana podczas wywiadu (rozmowy kwalifikacyjnej), dlatego jakiekolwiek kłamstwo wyjdzie na jaw i zmniejszy Twoje szanse dostania się na uczelnię.

  • Nie kopiuj listu – uczelnie mają duże bazy danych, w których sprawdzają listy motywacyjne. Jeżeli swój list skopiujesz i zostanie to udowodnione, to stracisz wszystkie możliwości dostania się na wymarzone studia. Kastu promuje uczciwe zasady aplikowania, dlatego zgodnie z ustaleniami z uczelniami osoba oszukująca traci możliwość dostania się na studia na naszych partnerskich uczelniach. 

Jak napisać list motywacyjny?

Bierzesz się za pisanie listu motywacyjnego, ale nie wiesz, co i jak w nim zamieścić? Przedstawiamy kilka istotnych rad, które pomogą Ci napisać dobry list motywacyjny.

 

Jestem tym zainteresowany, ponieważ…

W miejsce wielokropka możesz wpisać cokolwiek – dlaczego interesujesz się wybraną uczelnią, kierunkiem studiów, pracą w danej dziedzinie lub studiami w danym kraju. Wybierając miejsce studiów, było wiele możliwości, ale Twój wybór padł właśnie na nich. Udowodnij przedstawicielom uczelni, że Twój wybór był świadomy. Jeżeli postanowisz napisać o tym, dlaczego wybrałeś właśnie tę uczelnię, nie zacznij jej wychwalać. Robi tak większość kandydatów , jednak nieuzasadnione wychwalanie nie jest pozytywnie postrzegane przez przedstawicielach uczelni, dlatego gdy chcesz wyróżnić się spośród innych i zwrócić uwagę na swój list, przedstaw szczere i konstruktywne argumenty uzasadniające Twój wybór.

Wiem, czego się spodziewać.

Pokaż, że orientujesz się w danej dziedzinie. Nieważne, co chcesz studiować – prawo, zarządzanie, biznes, rachunkowość czy sztukę. Każdy kierunek jest specyficzny i ma swoje zasady. Uczelnia nie wymaga, aby nowi studenci byli ekspertami, ale jeżeli pokażesz, że nie tylko chcesz zająć się daną dziedziną, ale interesujesz się swoimi studiami i wiesz, czego po nich oczekiwać, to będzie to dla Ciebie duży plus.

Jestem aktywną osobą.

Opowiedz, czym się zajmujesz – może uczestniczysz w kołach zainteresowań, zajmujesz się wolontariatem, należysz do organizacji, stowarzyszenia, może masz jakieś doświadczenie w pracy. Idealnie będzie, jeżeli Twoja dodatkowa działalność jest związana z kierunkiem studiów – możesz wówczas opowiedzieć o tym, jak Twoja działalność pomoże Ci na studiach i w karierze. Ale nawet jeżeli działalność nie jest związana z tym, co zamierzasz studiować, to niekoniecznie musisz to przemilczeć. Opowiadając o swoich zajęciach, okażesz zainteresowanie oraz chęć bycia aktywnym członkiem społeczeństwa, zyskasz także możliwość opowiedzenia, jakie korzystne i wyjątkowe cechy osobowości udało Ci się rozwinąć dzięki tej działalności.

Jestem…

Jeżeli zajmujesz się jakąkolwiek działalnością lub masz osiągnięcia, które napawają Cię szczególną dumą, to koniecznie o tym wspomnij, pomoże to ujawnić nie tylko Twoje talenty, ale też wartości, którymi się kierujesz. Jeżeli pełnisz odpowiedzialne obowiązki w jakiejś instytucji – nie bój się o tym powiedzieć, może to okazać się decydującym czynnikiem, wyróżniającym Cię spośród tłumu kandydatów.

Mam cele do osiągnięcia.

Przedstawiciele uczelni szczególnie cenią ludzi, którzy wiedzą, czego chcą, i uparcie do tego dążą – dlatego na pewno warto w liście motywacyjnym opowiedzieć o swoich planach i ambicjach. Na zagranicznych uczelniach nie istnieje nauka tylko dla nauki, instytucje szkolnictwa wyższego są po to, aby pomagały młodym ludziom realizować swoje marzenia i osiągać zamierzone cele, dlatego jeżeli opowiesz o swoich ambicjach i planach, przedstawiciele uczelni na pewno się zainteresują i będą chcieli Ci pomóc te plany zrealizować.

Potrafię…

Dobrze będzie wspomnieć o umiejętnościach językowych. Jeżeli Twoja znajomość angielskiego nie jest idealna, to nie warto kłamać, ponieważ prawda i tak wyjdzie na jaw. W takim przypadku opowiedz, co robisz, aby udoskonalić umiejętności językowe i pokaż chęć oraz determinację do nauki. Pamiętaj: dla większości studentów kierunków międzynarodowych angielski nie jest językiem ojczystym, dlatego idealna znajomość języka nie jest wymagana, musisz jednak udowodnić swoją gotowość do doskonalenia umiejętności językowych i nie obawiasz się wyzwania, jakim jest studiowanie w języku obcym.

 

Opisane tematy i rady są dość ogólne, jednak nie oznacza to, że musisz uwzględnić wszystko, co tu zaproponowaliśmy. Każdy pisze indywidualnie i zwraca uwagę na inne kwestie, dlatego warto wybrać tylko to, co według Ciebie jest najbardziej aktualne, użyteczne i zgodne z Twoim osobistym doświadczeniem. Nasze rady są tylko po to, aby skierować Cię w dobrym kierunku i pomóc Ci zrozumieć, jakie informacje powinny się znaleźć w Twoim liście motywacyjnym. A także zmniejszyć Twoje męki twórcze. :)

W dużym skrócie - najważniejsze w liście motywacyjnym jest powiązanie swoich zainteresowań i planów na przyszłość z kierunkiem na który się aplikuje. Musisz udowodnić, że Twój wybór jest świadomy.

Ważne jest nie tylko to, CO mówisz, ale też to, JAK mówisz. Nie wystarczy po prostu wymienić rodzaje działalności i wspomnieć o hobby. Należy kreatywnie i pewnie opisać, w czym to jest dla Ciebie korzystne i jak pomoże Ci w studiowaniu lub dążeniu do osiągnięcia sukcesów. Lepiej będzie wspomnieć o kilku rodzajach działalności i szczegółowo je – oraz korzyści z nich płynące – opisać, niż wymieniać wiele aktywności, nic nie uszczegółowiając. Ważne jest, by postępować świadomie i konsekwentnie, dlatego przedstawicielom uczelni nie wystarczy fakt, że coś robisz, oni chcą mieć pewność, że rozumiesz, jakie korzyści czerpiesz z tej działalności.

Na przykład:

Zamiast napisać po prostu: 

"I enjoy badminton“. 

wyjaśnij, dlaczego zajmujesz się tą działalnością, jaki jest jej rodzaj oraz jaką korzyść z tego otrzymujesz:

„I play badminton in both singles and doubles matches. Doubles matches require good team working, an ability to support your partner, to devise a game plan but be able to adapt it as required and fast reactions. I enjoy the social side of the club that I play in and take responsibility for organising the social activities and fundraising events. This gives me an opportunity to develop my organisational and planning skills. Fitting in all these activities while keeping up with my academic studies demands good time management and I think I do that very well."

 

List motywacyjny - tekst, w którym przedstawisz swoje umiejętności i motywację do podjęcia studiów na wybranym kierunku.

Wirtualne narzędzie

Oferujemy również wirtualne narzędzie, które pomoże Ci napisać dobry list motywacyjny. Znajdziesz tu film informacyjny, który pokaże Ci, co sprawia, że list motywacyjny jest dobry, a co sprawia, że jest zły i jakich informacji oczekują od Ciebie uniwersytety.

Wskazówki techniczne

Przed rozpoczęciem pisania listu motywacyjnego należy zwrócić uwagę na wymagania techniczne, które należy spełnić:

  • Długość listu motywacyjnego powinna wynosić od 1300 do 4000 znaków ze spacjami. Najlepiej jednak, jeśli ostateczna wersja listu będzie miała co najmniej 3500 znaków.
  • Niektóre uczelnie posiadają swoje dokładne wymagania dotyczące pisania listu motywacyjnego (np. Howest UAS, Jonkoping University), przed pisaniem upewnij się, że znasz te wymagania!
  • Jeśli planujesz studiować w Danii, Holandii, Belgii lub Szwecji, możesz przygotować osobne listy motywacyjne dla każdego programu studiów, którym jesteś zainteresowany.
  • Upewnij się, że Twój list motywacyjny jest unikalny i nie kopiuj innych tekstów. Uczelnie sprawdzają autentyczność dokumentów i jeśli okaże się, że Twoja praca jest plagiatem, Twoja aplikacja zostanie odrzucona, a inne instytucje edukacyjne zostaną o tym poinformowane.
'