Dania - finanse

Dla obywateli krajów Unii Europejskiej nauka na uczelniach w Danii jest bezpłatna.

 

Wsparcie finansowe dla pracujących studentów

Obywatele UE pracujący podczas studiów mają możliwość otrzymania wsparcia finansowego od państwa (tzw. SU) w wysokości ok. 914 euro miesięcznie przed opodatkowaniem. Jednym z warunków dla osób przyjeżdżających z zagranicy na studia, aby zakwalifikować się do duńskiego SU (stypendium studenckiego), są przepisy UE, które stanowią, że osoba, która pracuje co najmniej 10-12 godzin tygodniowo na umowę, jest uważana za pracownika i ma prawo do wsparcia ze strony państwa. Departament SU oczekuje również, że będziesz otrzymywać miesięczne wynagrodzenie w wysokości co najmniej 4500 DKK przed opodatkowaniem. Istnieje jednak jeszcze jeden warunek uzyskania SU: stawka godzinowa musi wynosić od 90 do 100 DKK (12-13 EUR).

Warto wiedzieć, że kwota stypendium może się zmieniać w górę i w dół w zależności od studiów i wynagrodzenia. Aby uzyskać więcej informacji, można skorzystać z danych kontaktowych na stronie https://www.su.dk/kontakt/ i skontaktować się z biurem SU na preferowanej uczelni.

 

Opłata za materiały do nauki

Jedna z duńskich instytucji szkolnictwa wyższego pobiera obowiązkową opłatę za materiały do nauki, która pokrywa koszty książek i innych materiałów do nauki (więc nie musisz się o nic martwić).  Studenci muszą uiścić tę opłatę po otrzymaniu oficjalnego listu akceptacyjnego. Opłatę należy uiścić tylko raz - przy zapisie. Należy pamiętać, że jeśli uiścisz opłatę, ale zdecydujesz się nie jechać, w większości przypadków nie otrzymasz zwrotu pieniędzy.

  • Business Academy Aarhus - opłaty wahają się od 40 do 150 euro w zależności od wybranego programu

Pamiętaj, że zawsze istnieje możliwość rezygnacji z tej opłaty i samodzielnego zakupu używanych książek po niższej cenie.

Ogólne wydatki

Poniżej przedstawiamy kilka tabel, które pomogą Ci się zorientować, ile mniej więcej będzie Cię kosztowało życie w Danii. Pamiętaj, że wskazane w tabelach kwoty są tylko orientacyjne, dlatego Twoje wydatki mogą być nieco inne, niż te, które tu przedstawiono. Wszystko zależy od Twoich osobistych wydatków, tego, w którym mieście będziesz mieszkać, w jakim mieszkaniu, jaką żywność będziesz kupować, itp.

Średnie miesięczne wydatki
Cena w euro
Cena w koronach duńskich

Wynajem mieszkania

400-600

3000-4500

Żywność, napoje

200-268

1500-2000

Telefon

13-20

100-150

Transport

40-90

300-700

Inne wydatki (rozrywka, odzież, nieprzewidziane wydatki)

70-240

500-1800

Razem miesięcznie

723-1218

5400-9150

Orientacyjne ceny artykułów spożywczych w Danii

 

Artykuł
Ilość
Cena w euro

Chleb

500 g

1.24

Jajka

12 szt.

3.75

Jabłka

1 kg

2.69

Pomarańcze

1 kg

2.74 

Ryż

1 kg

2.00

Ziemniaki

2 kg

2.50

Ser

540 g

6.00

Woda

1,5 l

1.27

Filet z kurczaka

500 g

4,69

Mielona wieprzowina

400 g

3.89

Mleko

1 l

1.50

Piwo "Fosters"

6 x 0,33 l

7.90

Przedstawione ceny żywności są orientacyjne (średnie). W zależności od sklepu, w którym zamierzasz robić zakupy, mogą być niższe lub wyższe. Większość studentów robi zakupy w trakcie promocji, a przed zakupem porównuje ceny w różnych sklepach, i w ten sposób oszczędza.

Porady

 

  • Jeśli chcesz znaleźć artykuły spożywcze i zrobić zakupy w niższych cenach, odwiedź Aldi, Lidl, Fakta, KIWI, Rema 1000 i Netto. 
  • Droższe i większe sklepy spożywcze to Bilka, Irma i Kvickly.  
  • Jeśli jesteś zwolennikiem/zwolenniczką niemarnowania jedzenia - aplikacja Too Good To Go jest idealna dla Twojego portfela! Aplikacja ta umożliwia zamawianie jedzenia z restauracji/kawiarni po niższej cenie. W duńskich restauracjach i kawiarniach zazwyczaj pod koniec dnia zostaje dużo jedzenia, które ludzie mają tendencję do wyrzucania. Dzięki tej aplikacji właściciele i szefowie kuchni sprzedają jedzenie osobom, które z niej korzystają. Więc jeśli lubisz np. sushi, dostaniesz go dużo za połowę ceny (a może nawet taniej!).  
  • W Normal znajdziesz również tańsze produkty kosmetyczne, środki czystości, a nawet słodycze.
  • A jeśli chodzi o dekoracje do domu i rękodzieło, sprawdź Søstrene Grene i Flying Tiger Copenhagen.