Zakwaterowanie

Jedną z najważniejszych czynności po wysłaniu formularza aplikacyjnego Kastu jest rozpoczęcie poszukiwania zakwaterowania w mieście, w którym będziesz studiować.

Jest kilka możliwości - najczęściej studenci, którzy przyjechali z innych krajów, mieszkają w akademikach, którymi dysponuje uczelnia. Niektórzy wynajmują mieszkania razem z innymi studentami, z którymi poznali się na przykład w trakcie aplikacji, albo wybierają nowych kolegów z innych krajów, których spotkali na początku roku akademickiego. Wybierz sposób najbardziej odpowiedni dla Ciebie, byleby – co najważniejsze! – odpowiednio wcześniej zacząć szukać mieszkania!

Porady, jak szukać mieszkania

Po pierwsze, zapamiętaj, że musisz jak najwcześniej zacząć szukać mieszkania, najlepiej już wiosną, ponieważ później może być trudno coś znaleźć – takich jak Ty, przybywających z innych krajów świata, jest naprawdę dużo! Wszystkie uczelnie, nawet te, które nie posiadają własnych akademików, proponują alternatywne zakwaterowanie dla nowych studentów, ale najczęściej liczba pokoi oferowanych przez uczelnię jest ograniczona, dlatego im wcześniej zaczniesz szukać, tym więcej będziesz mieć szans na dach nad głową! :) Konkretną informację o możliwościach i warunkach zakwaterowania znajdziesz przy każdym opisie uczelni.

  • Na naszej stronie internetowej odwiedź zakładkę Uczelnie. Przy opisie każdej uczelni przedstawiono też informację o możliwościach zakwaterowania – znajdź uczelnię, na którą aplikujesz, i uważnie przeczytaj podaną informację.

  • Większość uczelni, które nie posiadają akademików, ma zawarte umowy z firmami zajmującymi się zakwaterowaniem. Więc gdy zechcesz znaleźć mieszkanie, możesz zwrócić się do administracji uczelni, na którą aplikujesz, i tam otrzymasz potrzebne informacje.

  • Koniecznie odwiedź stronę internetową uczelni, przejrzyj tam proponowane możliwości zakwaterowania, referencje.

  • Możesz zwrócić się do studentów, którzy studiują w kraju przez Ciebie wybranym, na tej samej uczelni. Kontakty znajdziesz w zakładce Zapytaj studentów. Oni Ci doradzą
    w różnych sprawach, także w kwestii zakwaterowania.

  • Jeżeli spotkały Cię jakieś trudności podczas poszukiwania mieszkania, po wyjeździe za granicę, to koniecznie napisz na forum Kastu, na którym gromadzą się studenci, którzy już wyjechali lub mają zamiar wyjechać na studia za granicę. Oni naprawdę Ci doradzą, co zrobić, może właśnie tu znajdziesz kogoś, z kim możesz wynajmować mieszkanie. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz, ale też zamieszkasz z rodakami i nie będziesz czuć się samotnie.

  • Możesz skorzystać z bezpłatnego systemu poszukiwania miejsca zakwaterowania dla studentów międzynarodowych: housinganywhere.com . Możesz tam poszukiwać lokum w każdym miejscu na świecie. Na tych stronach gromadzą się nie tylko osoby, które poszukują mieszkania, ale też te, które je oferują.

Zapamiętaj, że w miejscach, gdzie jest problem z zakwaterowaniem (w dużych miastach, do których przyjeżdża dużo studentów, szczególnie Kopenhaga i Aarhus), poszukiwanie mieszkania trzeba zacząć od razu po wysłaniu formularza (marzec). Jeżeli zaczniesz się o to troszczyć nieco później, może się okazać, że do rozpoczęcia studiów nie uda Ci się znaleźć miejsca zakwaterowania.

Co zrobić, gdy nadszedł czas wyjazdu na studia, a jeszcze nie masz gdzie mieszkać?
  • W takim przypadku koniecznie zwróć się o pomoc do administracji uczelni, niektóre uczelnie za pewną opłatą zapewniają tymczasowe zakwaterowanie (na miesiąc lub dwa) do momentu, gdy student znajdzie stałe miejsce zamieszkania.

  • Zawsze jest możliwość zatrzymania się w hostelu. Często bywa tak, że po przyjeździe wystarczy tydzień mieszkania w hostelu, żeby znaleźć mieszkanie. Będąc na miejscu, o wiele łatwiej znaleźć mieszkanie, niż na odległość.

  • Poproś o pomoc studentów, którzy studiują na tej samej uczelni – oni Ci doradzą, co masz zrobić w takiej sytuacji, a może przyjmą Cię do siebie do momentu, aż znajdziesz stałe miejsce zakwaterowania.

  • Zawsze jest możliwość szukania pomocy na Facebooku uczelni – tam też często tworzone są grupy, gdzie studenci poszukują mieszkania. Możesz opisać swój problem i czekać na odpowiedź. :)