Zakwaterowanie

Jedną z najważniejszych czynności po wysłaniu formularza aplikacyjnego Kastu jest rozpoczęcie poszukiwania zakwaterowania w mieście, w którym będziesz studiować.
  • Akademik - niektóre uczelnie mają podpisane umowy z akademikami prywatnymi.
  • Mieszkanie - najczęściej studenci wynajmują mieszkania razem z innymi studentami, z którymi poznali się na przykład w trakcie aplikacji, albo wprowadzają się do mieszkania studenckiego, zajmowanego przez studentów z różnych krajów.

Wybierz sposób najbardziej odpowiedni dla Ciebie, ale – co najważniejsze! – odpowiednio wcześniej zacznij szukać mieszkania!

Najlepiej zacząć szukać mieszkania na wiosnę, ponieważ później może być bardzo trudno znaleźć wolne miejsce - osób takich jak ty, przyjeżdżających z innych krajów, jest naprawdę bardzo wiele! 

Od czego zacząć?

Często uniwersytety, nawet te bez własnych akademików, oferują jakąś formę pomocy dla nowych studentów w poszukiwaniu zakwaterowania, ale zwykle pomóc mogą jedynie ograniczonej liczbie kandydatów, dlatego im wcześniej złożysz podanie, tym większe masz szanse na znalezienie dachu nad głową.

  1. Dodatkowe informacje można znaleźć w sekcji "Zakwaterowanie" na stronie Kastu obok opisu uczelni.
  2. Zapoznaj się z sekcją "Accommodation/Housing" na oficjalnej stronie swojej uczelni.
  3. Rozpocznij aktywne poszukiwania!

 

Porady, jak szukać mieszkania

  • Na naszej stronie internetowej odwiedź zakładkę Uczelnie. Przy opisie każdej uczelni przedstawiono też informację o możliwościach zakwaterowania – znajdź uczelnię, na którą aplikujesz i uważnie przeczytaj podaną informację.
  • Znaczna część uczelni, które nie posiadają akademików, ma zawarte umowy z firmami zajmującymi się zakwaterowaniem. Więc gdy zechcesz znaleźć mieszkanie, możesz zwrócić się do administracji uczelni, na którą aplikujesz i tam otrzymasz potrzebne informacje.

  • Koniecznie odwiedź stronę internetową uczelni, przejrzyj tam proponowane możliwości zakwaterowania.

  • Możesz zwrócić się do studentów, którzy studiują w kraju przez Ciebie wybranym, na tej samej uczelni. Kontakty znajdziesz w zakładce Zapytaj studentów. Oni Ci doradzą w różnych sprawach, także w kwestii zakwaterowania.

  • Jeżeli spotkały Cię jakieś trudności podczas poszukiwania mieszkania po wyjeździe za granicę, to koniecznie napisz na grupie Kastu na Facebooku (nazwa: Studenci Kastu), na której gromadzą się studenci, którzy już wyjechali lub mają zamiar wyjechać na studia za granicę. Oni naprawdę Ci doradzą co zrobić, może właśnie tu znajdziesz kogoś, z kim możesz wynajmować mieszkanie. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz, ale też zamieszkasz z innymi Polakami i nie będziesz czuć się samotnie.

  • Możesz skorzystać z bezpłatnego systemu poszukiwania miejsca zakwaterowania dla studentów międzynarodowych: housinganywhere.com. Możesz tam poszukiwać lokum w każdym miejscu na świecie. Na tych stronach gromadzą się nie tylko osoby, które poszukują mieszkania, ale też te, które je oferują.

Zapamiętaj, że w miejscach, gdzie jest problem z zakwaterowaniem (w dużych miastach, do których przyjeżdża mnóstwo studentów), poszukiwanie mieszkania warto zacząć od razu po wysłaniu formularza. Jeżeli zaczniesz się o to troszczyć nieco później, może się okazać, że do rozpoczęcia studiów nie uda Ci się znaleźć miejsca zakwaterowania.

Jak uniknąć oszustw

Początek semestru to najbardziej ruchliwy okres w roku na poszukiwanie zakwaterowania, co oznacza, że fałszywe ogłoszenia o wynajmie są znacznie bardziej powszechne.

  • Zalecamy zachowanie czujności podczas poszukiwania zakwaterowania i uważne przyglądanie się zdjęciom w ogłoszeniach. Zalecamy przesłanie zdjęć do Google Images, aby sprawdzić, czy zdjęcia nie są używane w innych ogłoszeniach, które do nich nie pasują.
  • Jeśli nie jest możliwe obejrzenie mieszkania osobiście, należy poprosić właściciela o pokazanie mieszkania podczas rozmowy wideo lub wyślij innego studenta, aby obejrzał mieszkanie (koordynatorzy Kastu postarają się udostępnić swoje kontakty).
  • Pod żadnym pozorem nie należy wpłacać pieniędzy bez obejrzenia mieszkania i podpisania umowy.
  • Nie należy wpłacać pieniędzy na konta bankowe poza krajem, w którym wynajmowane jest zakwaterowanie. Nie należy wysyłać gotówki za pośrednictwem platform przelewów pieniężnych. Jeśli zostaniesz poproszony o wysłanie pieniędzy za pośrednictwem Western Union lub podobnych platform, będzie to oszustwo.
  • Nie polegaj na ofertach wynajmu, które są zbyt tanie (w porównaniu do sąsiednich ofert). Nigdy nie płać najemcy dodatkowej kwoty, aby skłonić go do wybrania Ciebie - płacenie łapówek jest nielegalne, a jeśli zostaniesz oszukany, nie odzyskasz pieniędzy.
  • Zalecamy unikanie ogłoszeń, które informują o braku możliwości zarejestrowania miejsca zamieszkania. Może to oznaczać, że mieszkanie jest wynajmowane nielegalnie, że mieszka w niej więcej osób niż jest to prawnie dozwolone itp.
  • Sprawdź, czy w danym kraju/miejscowości istnieją grupy na Facebooku, w których inni ludzie udostępniają ogłoszenia i profile oszustów.

 

Co zrobić, gdy nadszedł czas wyjazdu na studia, a jeszcze nie masz gdzie mieszkać?

  • W takim przypadku koniecznie zwróć się o pomoc do administracji uczelni, niektóre uczelnie za pewną opłatą zapewniają tymczasowe zakwaterowanie (na miesiąc lub dwa) do momentu, gdy student znajdzie stałe miejsce zamieszkania.

  • Zawsze jest możliwość zatrzymania się w hostelu. Często bywa tak, że po przyjeździe wystarczy tydzień mieszkania w hostelu, żeby znaleźć mieszkanie. Będąc na miejscu, o wiele łatwiej znaleźć jest mieszkanie.

  • Poproś o pomoc studentów, którzy studiują na tej samej uczelni – oni Ci doradzą, co masz zrobić w takiej sytuacji, a może przyjmą Cię do siebie do momentu, aż znajdziesz stałe miejsce zakwaterowania.

  • Zawsze jest możliwość szukania pomocy na Facebooku uczelni – tam też często tworzone są grupy, gdzie studenci poszukują mieszkania. Możesz opisać swój problem i czekać na odpowiedź. :)

Średnie koszty mieszkania/opłat za usługi komunalne miesięcznie

Dania

Holandia

Belgia

Szwecja

FinlandiaNiemcyHiszpania

Średnie koszty*

350–800 euro350–800 euro 350–800 euro300–700 euro280–800 euro400-800 euro300-700 euro

*Rzeczywiste koszty mieszkaniowe zależą od lokalizacji i wyposażenia nieruchomości.