Pomoc w wyborze studiów

Masz pytania w związku z tym, w jakim kraju właśnie Ty chcesz studiować? Jak wybrać uczelnię, która może zaproponować najlepsze warunki, odpowiednie do Twoich wymagań i możliwości? A do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wybór kierunku studiów!

Doskonale rozumiemy, jak trudno po ukończeniu szkoły średniej postawić pierwszy krok na drodze wyboru przyszłej specjalności (zawodu). Także podjęcie decyzji o drugim stopniu studiów często może sprawiać problemy, dlatego oferujemy Ci naszą pomoc!

Przyszłość zaplanuj wcześniej

Sugerujemy zrobić pierwsze kroki związane z wyborem kierunku kariery jeszcze w szkole średniej. Im wcześniej zaczniesz, tym mniej stresu doznasz będąc absolwentem. Zajmij się działalnością dodatkową: ćwicz, twórz, muzykuj, czytaj – najważniejsze, aby próbować odnaleźć to, co najbardziej ujawni Twoje najlepsze cechy! Podczas aplikacji na studia będzie o czym pisać w liście motywacyjnym :)

 • Rozwijaj umiejętność pracy w zespole – działaj społecznie: kółka tematyczne, organizacje;

 • Zajmij się wolontariatem! Nabierzesz doświadczenia oraz zdobędziesz dyplomy
  i referencje, którymi później będzie można się pochwalić podczas aplikacji;

 • Ucz się języków obcych! We współczesnym społeczeństwie bardzo się to ceni;

 • Najważniejsze – zdobądź się na odwagę, aby podjąć się tego, co interesuje Cię najbardziej!

Killka punktów, nad którymi warto się zastanowić

Co chcę studiować? – to podstawowe pytanie, ponieważ kierunek studiów musi TOBIE się podobać i być dla CIEBIE interesujący. Gdy będziesz zastanawiać się nad wyborem kierunku studiów, pomyśl również o tym:

 • W czym jestem dobry? – każdy ma wyjątkowe talenty i umiejętności: jeden pięknie rysuje, inny szybko uczy się języków, trzeci jest dobry w naukach ścisłych – ważne, aby odkryć swój talent;

 • Co chcę robić w przyszłości? – jaka działalność i jaki zawód Cię interesuje, robienie czego sprawia, że czujesz się szczęśliwy;

 • Jakie umiejętności muszę poprawić? - pomyśl, z czego musisz się dokształcić, zdobyć doświadczenie, aby stać się specjalistą w wymarzonej dziedzinie.

Zastanów się również kto może Ci pomóc w podjęciu decyzji – jeżeli nie masz pewności, czego chcesz, to zastanów się, co mogłoby pomóc Ci w podjęciu decyzji.
Może rodzice lub przyjaciele znają Cię na tyle dobrze, aby mogli zaproponować odpowiedni kierunek studiów? A może warto zapytać o radę w punkcie doradztwa zawodowego lub wykonać zadanie związane z orientacją zawodową?

Orientacja zawodowa

Wybieraj zawód zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, wartościami oraz tendencjami! Aby ułatwić Ci wybór, proponujemy wykonać testy związane z wyborem zawodu oraz poznaniem siebie:

 
Wybór kierunku studiów

Już wiesz z jaką dziedziną chcesz związać swoją przyszłość, ale zagubiła Cię bogata oferta kierunków studiów? Oto propozycje, które pomogą Ci podjąć decyzję.

1. Wybierz te kierunki studiów i uczelnie, gdzie:

 • w skład grup wchodzi nie więcej niż 30 studentów;

 • umiejętności praktyczne łączą się z wiedzą teoretyczną;

 • istnieje możliwość uzupełnienia posiadanej wiedzy (aplikacja na studia magisterskie).

2. Zapoznaj się z zasadami rekrutacji i wymaganiami obowiązującymi na poszczególne kierunki (znajdziesz je na stronie Kastu przy opisie każdego kierunku studiów!) oraz opisami systemów edukacyjnych (znajdziesz je w zakładce „Gdzie studiować?”).

3. Zwróć uwagę na treść programu (informację na ten temat znajdziesz w zakładce przy każdym kierunku studiów:

 • Jakie przedmioty są wykładane na danym kierunku? Które są dla Ciebie najciekawsze
  i najodpowiedniejsze jeśli chodzi o wybrany przez Ciebie kierunek kariery?

 • Jak wyglądają zaliczenia – czy są to egzaminy, prace semestralne, prezentacje itd.? Jaki sposób zaliczeń preferujesz?

4. Porównaj uczelnie, które oferują wybrane przez Ciebie kierunki studiów – przyjdź na spotkania z przedstawicielami uczelni, organizowane przez Kastu, lub odwiedź strony internetowe szkół wyższych:

 • Dowiedz się, co Ci proponują: czy uczelnia stwarza możliwości zaangażowania się
  w działalność sportową lub inną działalność, którą się interesujesz?

 • Czy jest możliwość odbycia praktyki w trakcie studiów?

 • Gdzie znajdują się wydziały uczelni? Czy są blisko centrum miasta, jakie jest połączenie komunikacyjne, czy trudno znaleźć mieszkanie itd.

 • Czy podoba Ci się okolica? Obejrzyj wideo i zdjęcia, zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na naszej stronie przy opisie każdej uczelni.

5. Zapytaj o zdanie innych – członków rodziny, przyjaciół, nauczycieli, doradców, studentów:

 • Na stronie Kastu przeczytaj opinie osób, które studiowały lub studiują za granicą (tutaj)!

 • Zapoznaj się z informacjami o kierunku na stronie internetowej uczelni.

 • Udaj się do ekspertów rozwoju kariery w swojej szkole!

6. Razem z Kastu pojedź na coroczną wycieczkę po uczelniach w Danii i Holandii! Osobiście się przekonaj, w jakim otoczeniu możesz spędzić lata studiów! Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Jak wybrać kraj, w kórym chcesz studiować?

Jakiekolwiek doświadczenie akademickie zdobyte za granicą będzie sprzyjało Twojej przyszłej karierze. Studenci wybierają studia w Danii, Szwecji, Holandii, Anglii i Szkocji, dlatego że te kraje oferują kierunki studiów dobrze przystosowane do warunków rynkowych. To Ty musisz zdecydować, który kraj wybrać:

 • Uważnie zapoznaj się z zestawieniem w zakładce Finanse. Znajdziesz w nim potrzebne informacje na temat przeciętnych miesięcznych wydatków w danym kraju, opłat za studia, oferowanej pomocy itd. Może to pomóc w podjęciu decyzji i wyborze kraju, który będzie odpowiedni ze względu na Twoje możliwości finansowe.

 • Dowiedz się o ofertach pracy w trakcie studiów w kraju, w którym chcesz studiować. Potrzebne informacje znajdziesz w zakładce Możliwości pracy w trakcie studiów.

 • Zastanów się, którego kraju język lub kulturę chcesz najbardziej poznać.

 • Zwróć uwagę na system edukacyjny kraju, warunki zakwaterowania, opłaty za studia
  i wymagania rekrutacyjne. Wszystko znajdziesz w zakładce „Gdzie studiować?”

 • Nie bez znaczenia jest wielkość miasta, w którym mieści się uczelnia – duże aglomeracje kuszą możliwościami społecznymi i są bardziej kosmopolityczne, jednak w mniejszych miejscowościach będziesz mieć więcej okazji poznać tradycyjny sposób życia miejscowej ludności.

Pamiętaj, zawsze czekamy na wiadomość od Ciebie! Zadzwoń, napisz maila lub umów się na spotkanie we Wrocławiu lub Warszawie i poznaj wszystkie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Cel Kastu? Po sprecyzowaniu Twoich priorytetów pomóc Ci w wyborze studiów za granicą!

Edyta Styś
Konsultantka (Anglia, Holandia, Dania)
Edyta Styś
Natalia Pabirowska
Konsultantka (Chiny, Dania)
Natalia Pabirowska
Konrad Walczyk
Project Manager
Konrad Walczyk
arrow
arrow