Nie wiesz, kim jesteś? Nie jesteś pewny/a, w czym jesteś dobry/a? Nie masz pojęcia, co chcesz robić w życiu? Dobrze trafiłeś/aś, pomożemy Ci!
Zaplanuj swoją przyszłość jeszcze w szkole!
Doskonale rozumiemy, jak trudno po ukończeniu szkoły średniej postawić pierwszy krok na drodze wyboru przyszłej kariery (zawodu). Jest jedna dobra opcja, by odkryć siebie. Próbuj nowych rzeczy, rozwijaj się, rób coś dodatkowo! To nie tylko pomoże Ci dowiedzieć się, kim jesteś i co lubisz, ale również te wszystkie fakty przydadzą Ci się podczas pisania listu motywacyjnego przy aplikowaniu na studia zagraniczne.
- Rozwijaj umiejętność pracy w zespole – działaj społecznie: kółka tematyczne, organizacje;
- Zajmuj się działalnością pozalekcyjną: uprawiaj sport, twórz, śpiewaj, czytaj, najważniejsze to spróbować znaleźć to, co podkreśla Twoje najlepsze cechy! Wkraczając do szkoły wyższej, będziesz miał/a co opowiedzieć w liście motywacyjnym, a zdobyte umiejętności na pewno się przydadzą w życiu.
- Zajmij się wolontariatem! Nabierzesz doświadczenia oraz zdobędziesz dyplomy i referencje, którymi później będzie można się pochwalić podczas aplikacji;
- Weź udział w letnich obozach - to świetna okazja, aby odkryć swoje talenty, poznać nowych przyjaciół i nabrać odwagi, spotykając nowych ludzi w nowych środowiskach!
- Ucz się języków obcych! We współczesnym świecie bardzo się to ceni;
- Najważniejsze – zdobądź się na odwagę, by wziąć życie w swoje ręce!
Testy zawodowe
Wybierz zawód zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, wartościami oraz tendencjami! Aby ułatwić Ci wybór, proponujemy wykonać testy związane z wyborem zawodu, kierunku studiów oraz poznaniem siebie.
Wybór kierunku studiów
Już wiesz z jaką dziedziną chcesz związać swoją przyszłość, ale nie jesteś pewny/a, jaki dokładnie kierunek wybrać? Jesteśmy tu po to, żeby Ci pomóc, a dodatkowo mamy dla Ciebie kilka rad.
■ Zapoznaj się z zasadami rekrutacji i wymaganiami obowiązującymi na poszczególne kierunki (znajdziesz je na stronie Kastu przy opisie każdego kierunku studiów!) oraz opisami systemów edukacyjnych (znajdziesz je w zakładce „Gdzie studiować?”).
■ Zwróć uwagę na treść programu (informację na ten temat znajdziesz w zakładce przy każdym kierunku studiów).
■ Porównaj uczelnie, które oferują wybrane przez Ciebie kierunki studiów – zapisz się na spotkania online z przedstawicielami uczelni, organizowane przez Kastu lub odwiedź strony internetowe szkół wyższych.
■ Zapytaj o zdanie innych – członków rodziny, przyjaciół, nauczycieli, doradców, studentów. Zobacz też koniecznie Instastory studentów na Instagramie Kastu.
Jak wybrać kraj, w którym chcesz studiować?
Każde doświadczenie akademickie zdobyte za granicą będzie sprzyjało Twojej przyszłej karierze. Studenci wybierają studia w różnych krajach z różnych powodów, zatem my możemy Ci doradzić, ale to Ty musisz zdecydować, który kraj wybrać ostatecznie.
Kilka rzeczy, które mogą Ci pomóc podjąć decyzję:
- Uważnie zapoznaj się z treścią w zakładce Finanse. Znajdziesz w nim potrzebne informacje na temat przeciętnych miesięcznych wydatków w danym kraju, opłat za studia, oferowanej pomocy, itd. Może to pomóc w podjęciu decyzji i wyborze kraju, który będzie odpowiedni ze względu na Twoje możliwości finansowe.
- Dowiedz się o ofertach pracy w trakcie studiów w kraju, w którym chcesz studiować. Potrzebne informacje znajdziesz w zakładce Możliwości pracy w trakcie studiów.
- Zastanów się, którego języka chciałbyś/abyś się nauczyć lub jaką kulturę chcesz najbardziej poznać.
- Zwróć uwagę na system edukacyjny kraju, warunki zakwaterowania, opłaty za studia i wymagania rekrutacyjne. Wszystko znajdziesz w zakładce „Gdzie studiować?”
- Nie bez znaczenia jest wielkość miasta, w którym mieści się uczelnia – duże aglomeracje kuszą możliwościami społecznymi i są bardziej kosmopolityczne, jednak w mniejszych miejscowościach będziesz mieć więcej okazji poznać tradycyjny sposób życia miejscowej ludności.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej lub coś jest niejasne, to dzwoń, napisz maila lub umów się na spotkanie. Jesteśmy tu dla Ciebie, pamiętaj!