Pomoc w wyborze studiów

Nie wiesz, kim jesteś? Nie jesteś pewny, w czym jesteś dobry? Nie masz pojęcia, co chcesz robić w życiu? Dobrze trafiłeś, pomożemy Ci! smiley
 

Doskonale rozumiemy, jak trudno po ukończeniu szkoły średniej postawić pierwszy krok na drodze wyboru przyszłej kariery (zawodu). Jest jedna dobra opcja, by odkryć siebie. Próbuj nowych rzeczy, rozwijaj się, rób coś dodatkowo! To nie tylko pomoże Ci dowiedzieć się, kim jesteś i co lubisz, ale również te wszystkie fakty przydadzą Ci się podczas pisania listu motywacyjnego przy aplikowaniu na studia zagraniczne.

 
  • Rozwijaj umiejętność pracy w zespole – działaj społecznie: kółka tematyczne, organizacje;
  • Zajmij się wolontariatem! Nabierzesz doświadczenia oraz zdobędziesz dyplomy i referencje, którymi później będzie można się pochwalić podczas aplikacji; 
  • Ucz się języków obcych! We współczesnym świecie bardzo się to ceni;
  • Najważniejsze – zdobądź się na odwagę, by wziąć życie w swoje ręce!

Darmowe testy

Wybieraj zawód zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, wartościami oraz tendencjami! Aby ułatwić Ci wybór, proponujemy wykonać testy związane z wyborem zawodu oraz poznaniem siebie: 

 

  

 

Wybór kierunku studiów

Już wiesz z jaką dziedziną chcesz związać swoją przyszłość, ale nie jesteś pewny, jakie dokładnie kierunek wybrać? Oczywiście pomożemy Ci a dodatkowo mamy dla Ciebie kilka rad.

 ■  Zapoznaj się z zasadami rekrutacji i wymaganiami obowiązującymi na poszczególne kierunki (znajdziesz je na stronie Kastu przy opisie każdego kierunku studiów!) oraz opisami systemów edukacyjnych (znajdziesz je w zakładce „Gdzie studiować?”).

 ■  Zwróć uwagę na treść programu (informację na ten temat znajdziesz w zakładce przy każdym kierunku studiów).

 ■  Porównaj uczelnie, które oferują wybrane przez Ciebie kierunki studiów – przyjdź na spotkania z przedstawicielami uczelni, organizowane przez Kastu, lub odwiedź strony internetowe szkół wyższych.

 ■  Zapytaj o zdanie innych – członków rodziny, przyjaciół, nauczycieli, doradców, studentów. Zobacz też koniecznie Instastory studentów na Instagramie Kastu.

   

 

 

Jak wybrać kraj, w którym chcesz studiować?

Jakiekolwiek doświadczenie akademickie zdobyte za granicą będzie sprzyjało Twojej przyszłej karierze. Studenci wybierają studia w różnych krajach z różnych powodów, zatem my możemy Ci doradzić, ale to Ty musisz zdecydować, który kraj wybrać ostatecznie:

   

 

   

Kilka rzeczy, które mogą Ci pomóc podjąć decyzję:

  • Uważnie zapoznaj się z zestawieniem w zakładce Finanse. Znajdziesz w nim potrzebne informacje na temat przeciętnych miesięcznych wydatków w danym kraju, opłat za studia, oferowanej pomocy itd. Może to pomóc w podjęciu decyzji i wyborze kraju, który będzie odpowiedni ze względu na Twoje możliwości finansowe.
  • Dowiedz się o ofertach pracy w trakcie studiów w kraju, w którym chcesz studiować. Potrzebne informacje znajdziesz w zakładce Możliwości pracy w trakcie studiów.
  • Zastanów się, którego języka chciałbyś się nauczyć lub jaką kulturę chcesz najbardziej poznać.
  • Zwróć uwagę na system edukacyjny kraju, warunki zakwaterowania, opłaty za studia i wymagania rekrutacyjne. Wszystko znajdziesz w zakładce „Gdzie studiować?”
  • Nie bez znaczenia jest wielkość miasta, w którym mieści się uczelnia – duże aglomeracje kuszą możliwościami społecznymi i są bardziej kosmopolityczne, jednak w mniejszych miejscowościach będziesz mieć więcej okazji poznać tradycyjny sposób życia miejscowej ludności.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej lub coś jest niejasne, to dzwoń, napisz maila lub umów się na spotkanie. Jesteśmy tu dla Ciebie, pamiętaj! smiley

Kasia Rabiega
Koordynatorka ds. studiów za granicą
Kasia Rabiega
Wiktoria Kuliberda
Koordynatorka ds. studiów za granicą
Wiktoria Kuliberda
Karolina Żebrowska
Koordynatorka ds. studiów za granicą
Karolina Żebrowska
arrow
arrow