Dla rodziców

Procesy globalizacji, które rozpoczęły się w XXI w. wpłynęły na wzrost popularności studiów za granicą – możliwość mieszkania i studiowania w innych krajach stała się dużą zaletą (w wielu miejscach nawet koniecznością, nie bez powodu przedsiębiorstwa, które osiągnęły sukces, wysyłają swoich pracowników na szkolenia i wyjazdy służbowe do krajów zagranicznych).

Uzyskanie wiedzy w konkretnej dziedzinie jest bardzo ważnym czynnikiem przy osiągnięciu sukcesu w karierze zawodowej zarówno w wymiarze jednostki, jak i dla dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. W obecnych czasach młody człowiek musi myśleć o swojej przyszłości i dostosowywać do zmieniającego i rozwijającego się otoczenia, gdzie wiedza, kontakty oraz autorytety przekraczają granice krajowe. Powrót do własnego kraju
z nowym doświadczeniem i umiejętnościami, których nie mają rówieśnicy to ogromna zaleta
i przewaga. Osoba, która potrafi odpowiednio wykorzystać doświadczenie zdobyte w trakcie studiów za granicą, może osiągnąć duże sukcesy. Wierzymy, że cieszycie się z tego, że Wasze dziecko otrzymało szansę akademickiego oraz osobistego doskonalenia. Rozumiemy, że martwicie się i macie dużo pytań na temat wyzwań czekających w przyszłości.

Kastu poświęca dużo uwagi zagadnieniom bezpieczeństwa i komfortu życia naszych studentów a także wraz z naszymi uczelniami ze wszystkich sił ich wspieramy i pomagamy odnaleźć się w obcym kraju.

Oto kilka momentów, w ktorych powinniście uczestniczyć:

Wybór kierunku studiów

Emocje dotyczące studiowaniu za granicą dają o sobie znać już wtedy, gdy postanowisz się zabrać za ten temat – gromadzisz informacje, sięgasz po porady, wypełniasz formularz aplikacyjny, uczestniczysz w rozmowie kwalifikacyjnej oraz zdajesz test z języka angielskiego. Ten okres jest bardzo ważny dla Waszego dziecka, dlatego chcielibyśmy, abyście wszechstronnie wspierali je w okresie aplikacji na uczelnię. Życie i studia za granicą to bezcenne doświadczenie, dlatego warto się starać! Jesteśmy gotowi, aby odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania, a proces aplikacji dla Waszego dziecka uczynić nieskomplikowanym i bardziej zrozumiałym. Waszym najważniejszym zadaniem jest pomoc w wyborze kierunku studiów oraz kraju, w którym Wasze dziecko mogłoby czuć się najlepiej. Razem z dzieckiem przejrzyjcie zakładkę Pomoc w wyborze studiów przygotowaną przez zespół Kastu. Wykonajcie razem testy, zgodnie z zaleceniami odszukajcie potrzebną informację o interesujących kierunkach studiów, krajach oraz uczelniach. Najważniejsze, potrzebne, odpowiedzialnie zgromadzone informacje znajdziecie na naszej stronie internetowej, jednak proponujemy skorzystać również z innych, wiarygodnych źródeł.

Finanse

Bardzo ważne, aby podczas wyboru kraju i uczelni zwrócić uwagę na kwestie finansowe. Wszelkie potrzebne informacje o tym, ile kosztuje kształcenie w krajach przez nas reprezentowanych, ile średnio będziecie potrzebować na miesięczne wydatki, jakiej pomocy finansowej można się spodziewać w krajach, w których nauka jest odpłatna i jakie są możliwości znalezienia pracy dla studenta, znajdziecie w zakładce Finanse i Możliwości pracy w trakcie studiów. Dużo wartościowych informacji znajdziecie też w zakładce Gdzie studiować? oraz przy szczegółowym opisie każdej z uczelni.

Wyjazd na studia

Otrzymanie decyzji o przyjęciu na studia to pora na rozpoczęcie przygotowań do wyjazdu. To zapewne bardzo wrażliwy czas, należy jednak pamiętać, że żyjemy w XXI w., i odległości są niwelowane za pomocą takich programów jak Skype czy Facebook. Będziecie mogli skontaktować się z dzieckiem każdego dnia. Tanie linie lotnicze pozwolą widywać się częściej niż wam się wydaje. Przed wyjazdem musicie omówić z dzieckiem kwestie odpowiedzialności finansowej, socjalnej i akademickiej.Powinno ono zrozumieć, że zgadzając się na studia w obcym kraju ufacie mu i wierzycie, że będąc tam wykorzysta otrzymaną szansę.


Szok kulturowy

Wiemy, że pomoc dziecku w podjęciu decyzji o studiowaniu za granicą to bardzo odpowiedzialne zadanie. Chcemy Was zachęcić, abyście i dalej wspierali swoje dzieci, ponieważ zdobędą one nie tylko wykształcenie wyższe na uczelni zagranicznej, ale także poznają nową kulturę (a nawet wiele kultur!). Poszerzą horyzonty oraz będą bardziej niezależnymi osobowościami. Studenci wyobrażają sobie często wybrany kraj zupełnie inaczej, niż w rzeczywistości. Czasami wydaje się być lepszym, czasami gorszym. Często nazywane jest to „szokiem kulturowym”, a Wy, jako rodzice pierwsi dowiecie się o obawach dziecka związanych z nowym otoczeniem. Studenci za granicą mogą stać się bardziej emocjonalni oraz zmieszani, dlatego jednego dnia możecie prowadzić wesołą rozmowę telefoniczną, następnego – otrzymać smutny email. Przyzwyczajenie się do nowego trybu życia może być trudne, ale na wszystko jest potrzebny czas. Rodzina i bliscy powinni zrozumieć, że jest to normalne zjawisko i dalej wspierać dzieci. Wydziały ds. międzynarodowych studentów na uczelniach także starają się, aby młodzi ludzie, którzy przybyli z innych krajów szybciej i skuteczniej włączyli się do akademickiego środowiska i nie czuli się samotni czy opuszczeni.


Powrót do domu


Powrót do domu też może być trudny. Zobaczycie, że wasze dziecko jest już dojrzałe. Jest to szczególnie specyficzne dla studentów, którzy za granicą spędzili rok lub dłużej. Może minąć nieco czasu, aż znowu przyzwyczai się ono do domu. Dziecko może być zmartwione, ponieważ to, czego doznało podczas studiów za granicą nie równa się z tym, co zastało po powrocie do domu. Musicie być przygotowani na zmieszanie i emocjonalność dziecka. Bądźcie cierpliwi i wysłuchajcie wszystkich historii oraz wspomnień o obcym kraju, namawiajcie je, aby podtrzymywało kontakty z przyjaciółmi poznanymi na studiach. Wasze dziecko szybko powróci na stare tory. Ciągle skłaniajcie je do udoskonalania swoich umiejętności i wiedzy nabytej podczas studiów. Radzimy także poczytać zakładkę Perspektywy po ukończeniu studiów.
 

Ważne jest, abyście dla swojego dziecka we wszystkich kwestiach byli doradcą, a nie kierownikiem. W ten sposób okażecie zaufanie i wsparcie oraz będziecie rozwijać jego niezależność.

Jeżeli macie jakiekolwiek pytania, to zawsze możecie skontaktować się z konsultantami Kastu – są oni gotowi rozwiązać problemy związane z aplikacją na uczelnie zagraniczne.

Edyta Styś
Konsultantka
Edyta Styś
Konrad Walczyk
Project Manager
Konrad Walczyk
arrow
arrow