Ogólne informacje o Finlandii

Finlandia to mały kraj. Mały ale piękny, bezpieczny i pełen serdecznych i szczęśliwych ludzi. Sytuacja ekonomiczna Finlandii jest stabilna, dużą wagę przykłada się do bezpieczeństwa, tolerenacji, wolności i przestrzegania praw człowieka. Sauny, Święty Mikołaj i Zorza Polarna to atrybuty, które każdemu nierozłącznie kojarzą się z tym właśnie krajem.

Ciekawostki

  • Finlandia jest jednym z najbezpieczniejszych i stabilnych ekonomicznie krajów na świecie
  • W Finlandii jest więcej akwenów wodnych i lasów niż w jakikolwiek innym europejskim kraju
  • Woda w Helsinkach jest jedną z najczystszych na świecie a powietrze w Laponii jest najczystsze na świecie.
  • W kraju są ponad 3 miliony saun.
  • Corocznie w Finlandii organizowane są zawody w rzucaniu telefonem komórkowym :)

10 niesamowitych faktów na temat Finlandii


Ludzie

Finowie są ludźmi ciepłymi, otwartymi i bezpretensjonalnymi ale mogą się na początku wydawać zdystansowani i nieprzystępni. Finowie to w większości introwertycy - nie potrzebują dużego kręgu znajomych. Jeśli nie mają nic ważnego do powiedzenia to po prostu milczą i nie czują potrzeby prowadzenia small talk. Są szczerzy i nie rzucają słów na wiatr - jeśli Fin mówi "Musimy kiedyś pójść razem na piwo" to znaczy że na prawdę tak jest i możesz spodziewać się tego, że niedługo zaprosi Cię do baru. Finowie są też skromni i naturalni, jeśli odwiedzasz Fina w jego domu nie spodziewaj się tego, że się wystroi i będzie zachowywał się oficjalnie. Zamiast tego możesz oczekiwać codziennego stroju, gościnności i dużej ilości jedzenia. 

Język

Większość ludzi myśli, że fiński należy do grupy języków skandynawskich, jednak tak nie jest. Język fiński nie ma wspólnych korzeni z językiem szwedzkim i norweskim. Jedyny europejski język, który ma wspólne cechy z fińskim to język węgierski. Najdłuższe słowo w języku fińskim to epäjärjestelmällistyttämättömyydellänsäkäänköhän. Finowie mówią bardzo dobrze po angielsku, co po części zawdzięczają temu, że filmy i seriale w fińskiej telewizji nie mają dubbingu tylko oryginalną ścieżkę dźwiękową i napisy.
 

Wypoczynek

W Finlandii bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu jest uprawianie sportu. Większość finów jest wysportowana ale są bardzo skromni i nie chwalą się swoimi umiejętnościami. Najbardziej ukochane przez finów sporty to hokej, Formuła 1 i narciarstwo ale Finowie z dużym entuzjazmem wypróbowują różne rodzaje aktywności fizycznej takie jak np. badminton lub parkour. Fińskie uniwersytety zapewniają studentom uprawiania sportów. Aktywne uczestnictwo w tego typu zajęciach to bardzo dobry sposób na poznanie nowych osób i poszerzenie kręgu znajomych. Wieczorami Finowie lubią udawać się do klubów a w ciągu dnia do kin i galerii sztuki.  

Jedzenie

Finlandia słynie z rybołówstwa – można tu spróbować różnych rodzajów ryb i zapoznać się ze sposobami ich przyrządzania np. łososia wędzonego na drewnianej deseczce nad otwartym ogniem. Finowie mają również swoje tradycyjne wypieki takie jak np. dwuwarstwowe pierogi karelskie, przygotowywane z mąki i puree ziemniaczanego lub gotowanego ryżu.

Transport

W Finlandii łatwo jest podróżować transportem publicznym - sieć autobusów, pociągów i metra jest bardzo rozbudowana. Jest też łatwo podróżować pomiędzy miastami.

Praca

Obywatele Unii Europejskiej uczący się na fińskich uczelniach mogą pracować i mieszkać w Finlandii bez żadnych ograniczeń. Szukając ofert pracy warto przeglądać ogłoszenia w internecie, pytać innych studentów i zgłosić się do działu na uczelni, zajmującego się pomocą w szukaniu pracy. Tutaj znajdziesz przydatne informacje dotyczące pracy w Finlandii.