Ogólne informacje o Finlandii

Finlandia to mały kraj. Mały ale piękny, bezpieczny i pełen serdecznych i szczęśliwych ludzi. Sytuacja ekonomiczna Finlandii jest stabilna, dużą wagę przykłada się do bezpieczeństwa, tolerenacji, wolności i przestrzegania praw człowieka. Sauny, Święty Mikołaj i Zorza Polarna to atrybuty, które każdemu nierozłącznie kojarzą się z tym właśnie krajem.

Ciekawostki

  • Finlandia jest jednym z najbezpieczniejszych i stabilnych ekonomicznie krajów na świecie
  • W Finlandii jest więcej akwenów wodnych i lasów niż w jakikolwiek innym europejskim kraju
  • Woda w Helsinkach jest jedną z najczystszych na świecie a powietrze w Laponii jest najczystsze na świecie.
  • W kraju jest są ponad 3 miliony saun.
  • Corocznie w Finlandii organizowane są zawody w rzucaniu telefonem komórkowym :)

10 niesamowitych faktów na temat Finlandii


Ludzie

Finowie są ludźmi ciepłymi, otwartymi i bezpretensjonalnymi ale mogą się na początku wydawać zdystansowani i nieprzystępni. Finowie to w większości introwertycy - nie potrzebują dużego kręgu znajomych. Jeśli nie mają nic ważnego do powiedzenia to po prostu milczą i nie czują potrzeby prowadzenia small talk. Są szczerzy i nie rzucają słów na wiatr - jeśli Fin mówi "Musimy kiedyś pójść razem na piwo" to znaczy że na prawdę tak jest i możesz spodziewać się tego, że niedługo zaprosi Cię do baru. Finowie są też skromni i naturalni, jeśli odwiedzasz Fina w jego domu nie spodziewaj się tego, że się wystroi i będzie zachowywał się oficjalnie. Zamiast tego możesz oczekiwać codziennego stroju, gościnności i dużej ilości jedzenia. 

Język

Większość ludzi myśli, że fiński należy do grupy języków skandynawskich, jednak tak nie jest. Język fiński nie ma wspólnych korzeni z językiem szwedzkim i norweskim. Jedyny europejski język, który ma wspólne cechy z fińskim to język węgierski. Najdłuższe słowo w języku fińskim to epäjärjestelmällistyttämättömyydellänsäkäänköhän. Finowie mówią bardzo dobrze po angielsku, co po części zawdzięczają temu, że filmy i seriale w fińskiej telewizji nie mają dubbingu tylko oryginalną ścieżkę dźwiękową i napisy.
 

Wypoczynek

In Finland, sport is one of the most popular youth activities. Statistically, one in four Finn regularly visits a sports club or sports association. On the streets there are a lot of walking persons and runners. The University also gives an opportunity to engage in a variety of activities related to sports. Participating in these classes is one of the easiest ways to meet new people and expand your circle of friends. In the evenings of a weekend, Finns are visiting bars and nightclubs, and in days – art galleries and cinemas. There are also many festivals in Finland, where local youth can get acquainted.

Jedzenie

Since ancient times, Finns use food which can endure long winters. It is stocks of salty, pickled, smoked food, and fats. In fact, traditional Finnish cuisine is quite poor, not rich in variety and not well-known in other countries. Nevertheless, Finland is famous for its fisheries. Here you can taste different kinds of fish and get acquainted with various ways of its production. One of these traditional methods of cooking is smoking salmon on the open flame of a scrap. It is worth to mention the small fish, similar to the sprat, called the muikku, which, while small, is captured in huge quantities and baked in hot oil. Finns also have their own traditional baked goods, i.e. Karelian pastries, which according to the old tradition were previously baked from carrots and beetroots (later from rice).
 

Transport

W Finlandii łatwo jest podróżować transportem publicznym - sieć autobusów, pociągów i metra jest bardzo rozbudowana. Jest też łatwo podróżować pomiędzy miastami.

Praca

Obywatele Unii Europejskiej uczący się na fińskich uczelniach mogą pracować i mieszkać w Finlandii bez żadnych ograniczeń. Szukając ofert pracy warto przeglądać ogłoszenia w internecie, pytać innych studentów i zgłosić się do działu na uczelni, zajmującego się pomocą w szukaniu pracy. Tutaj znajdziesz przydatne informacje dotyczące pracy w Finlandii.