Ogólne informacje o Danii

Według najnowszych badań to właśnie Duńczycy są uważani za najszczęśliwszy naród na świecie. Kwitnąca gospodarka, stare tradycje demokracji i patriotyzmu – to wszystko bardzo szybko daje się odczuć w kontaktach z mieszkańcami Danii.

Ciekawe fakty

  • Pomnik syrenki w Kopenhadze, król bajek Hans Christian Andersen, piwo Carlsberg – to tylko kilka najważniejszych symboli Danii.

  • Dania jest monarchią konstytucyjną, rządzoną w oparciu o konstytucję z 1953 roku. Do jednoizbowego parlamentu (Folketing) jest wybieranych 179 członków.

  • Dzisiaj Duńczycy szczycą się dobrobytem swojego kraju, w którym każdemu zapewnione jest bezpieczeństwo socjalne.

  • Kino duńskie reprezentuje na arenie międzynarodowej eksperymentujący reżyser Lars von Trier.

What is Denmark!?

Danish People and Danes Culture

Ludzie i kultura

Polacy bardzo często wybierają Danię – z powodu wysokiego standardu życia, podobnego klimatu, małej odległości, gwarancji świadczeń socjalnych i wspierania rodziny przez państwo.
Duńczycy na pierwszym miejscu stawiają otwartość i sumienność, dlatego czasami mogą wydawać się obcokrajowcom niesympatyczni, ponieważ często mówią to, co myślą. To nie znaczy, że są gruboskórni czy aroganccy, to po prostu ich styl bycia. Duńczycy są bardzo tolerancyjni, zawsze starają się znaleźć kompromis, a to bardzo polepsza relacje w pracy oraz życiu codziennym.
Elastyczność, wyrozumiałość i pojętność biznesu – oto trzy cechy charakteryzujące Duńczyków. W kraju panuje dynamiczna i przyjazna atmosfera. Podstawą życia Duńczyków jest sumienność, etyka pracy, równość, sprawiedliwość społeczna, równouprawnienie kobiet i mężczyzn, a także porządek w miejscach publicznych. Miła atmosfera pracy, zgodna rodzina, życie społeczne – to najbardziej pielęgnowane wartości. W Danii panuje opinia, że demonstrowanie społeczeństwu swojego bogactwa, jeżdżenie eleganckim samochodem, kupowanie drogich ubrań to przykład złego smaku.

Język

Językiem urzędowym jest duński (uznawany za jeden z najbardziej złożonych fonetycznie współczesnych języków indoeuropejskich), jednak 80% mieszkańców Danii biegle mówi po angielsku.

Kuchnia

Współczesna kuchnia duńska powstała w XIX wieku. Mówi się, że jest dość tłusta, co wynika nie tylko stąd, że w kraju przez długi czas podstawowym zajęciem było rolnictwo, lecz także ze srogich i długich zim. Tradycyjne potrawy duńskiej kuchni to kanapki (Duńczycy twierdzą, że znają aż 70 różnych wariantów!). Do najbardziej znanych dań gorących należą gotowany dorsz z sosem musztardowym, roztopionym masłem, jajkiem na twardo, chrzanem i gotowanymi ziemniakami, pieczona kaczka z jabłkami, śliwkami, karmelizowanymi ziemniakami, kapustą i brązowym sosem. Duńska gastronomia jest znana na całym świecie, szczególnie słyną duńskie ciasteczka (wienerbrod), migdałowe obwarzanki, rogale (kransekage), ciasto z jabłkami (aeblekage).

Czas wolny

Chwyć rower i włącz się w duński rytm życia. Duńczycy szczególnie szczycą się swoim dziedzictwem kulturowym, dlatego często uczestniczą w różnorodnych imprezach kulturalnych. W Danii bardzo popularne jest bywanie na wystawach, festiwalach filmowych, koncertach, w teatrach, baletach czy operach oraz po prostu podziwianie architektury. Więcej o ich stylu życia możesz przeczytać tu.

W Danii jest dużo teatrów, muzeów, często odbywają się koncerty, festiwale – przyciągające ludzi z całego świata. Duńska telewizja pokazuje filmy zagraniczne w językach oryginalnych z duńskimi napisami, zatem studenci, którzy przyjechali z innych krajów, większość filmów mogą oglądać w języku angielskim albo francuskim.

Transport

Rower to swoisty symbol Danii, bez którego nie można sobie wyobrazić tego kraju. To bardzo tani, przyjemny i praktyczny środek transportu. W Danii na pewno nie będzie problemu z kupieniem niedrogiego roweru lub wypożyczeniem go. 

W Danii kursują również nocne autobusy (między 0.30 a 5.30).

W Danii jest bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa. Istnieją połączenia autobusowe lub kolejowe do wielu miast. Mówi się, że najlepiej podróżować pociągami, które docierają do ustronnych miejsc w Danii. Jeśli chodzi o samochody – najlepiej z nich korzystać wówczas, kiedy wybierasz się gdzieś w towarzystwie kolegów, gdyż w Danii jest dość drogie paliwo, samemu nie opłaca się jeździć :)

Praca

Większość studiujących w Danii pracuje na część etatu (part-time job). Jako zagraniczny student, będziesz mieć możliwość pracować w czasie studiów. Po ukończeniu studiów, będziesz mieć możliwość starania się o pracę na pełnym etacie w Danii. Minimalna stawka za godzinę pracy w Danii wynosi około 13 €. Pracując około 10–12 godz. tygodniowo i otrzymując pomoc finansową, naprawdę można się utrzymać bez problemu. Oczywiście, student może zarobić więcej niż minimum, jednak chcemy przypomnieć, że jeśli tu przyjedziesz, Twoim podstawowym celem powinny być studia! Dlatego proponujemy pracować nie więcej niż 20 godz. tygodniowo, żeby bez problemu pogodzić pracę z nauką. Pamiętaj, że nawet jeśli nie znasz języka duńskiego, nie powinieneś mieć w pracy problemów, gdyż zdecydowana większość Duńczyków (około 80%) mówi biegle po angielsku. Jednak bez znajomości języka duńskiego możesz pracować tylko tam, gdzie nie ma bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Więcej informacji o możliwości pracy w Danii szukaj na rządowej stronie internetowej www.workindenmark.dk.
Na tej stronie, przeznaczonej dla studentów zagranicznych, studiujących w Danii, znajdziesz wskazówki, które będą bardzo przydatne w poszukiwaniu pracy studenckiej w czasie wolnym od studiów!