Najczęściej zadawane pytania


W tej zakładce przedstawiamy pytania najczęściej zadawane konsultantom Kastu oraz krótkie i jasne odpowiedzi.


Proces aplikacji
1. Czy mogę wysłać formularz, jeżeli nadal uczę się w szkole?
Tak, możesz. Jeżeli obecnie uczysz się w ostatniej klasie szkoły średniej i jeszcze nie masz świadectwa dojrzałości, to formularz aplikacyjny możesz wysłać i bez niego. Kopię świadectwa doślesz, jak tylko je otrzymasz.
2. Z jakich przedmiotów muszę zdawać egzamin dojrzałości, abym móc studiować za granicą

Zdane egzaminy maturalne nie mają znaczącego wpływu na przyjęcie na studia wyższe za granicą. Twoje oceny mają większy wpływ na decyzję o przyjęciu niż oceny z egzaminów, ale oceny nie są również najważniejszym kryterium w ostatecznej decyzji (zastanawiasz się, jakie są najważniejsze kryteria? Przeczytaj następne pytanie).

3. Co jest najważniejsze podczas aplikacji na uczelnie za granicą?

Najważniejsze jest prawidłowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego i spełnienie minimalnych wymagań wstępnych dla danego programu studiów! 

Różne uniwersytety, a nawet programy (w ramach tego samego uniwersytetu) mogą mieć różne wymagania. Upewnij się, że uważnie przeczytałeś wymagania wstępne dla wybranego programu studiów. Informacje te można znaleźć w sekcji "Wymagania wstępne" dla każdego programu.

Bardzo ważna jest również dobra znajomość języka angielskiego podczas ubiegania się o przyjęcie na uniwersytety za granicą. Tutaj możesz dowiedzieć się, jakiej znajomości języka angielskiego wymagają poszczególne uczelnie.

4. Jakie dokumenty należy przesłać wraz z formularzem?

Formularz aplikacyjny Kastu automatycznie wyświetla dokumenty, które musisz wypełnić i/lub przesłać, w zależności od kraju, uniwersytetu i programu studiów, na które chcesz się dostać. Szczegółową listę niezbędnych do aplikacji dokumentów znajdziesz w zakładce Wymagane dokumenty.

5. Ile kierunków/krajów mogę wybrać w jednym formularzu?

Za pomocą jednego formularza Kastu możesz aplikować do wszystkich naszych krajów jednocześnie. Możesz wybrać zarówno jedną, jak i wiele uczelni.

6. Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny jest pierwszym kontaktem przedstawicieli uczelni wyższej z Tobą. Czytając ten list, dowiedzą się o Tobie wiele: poziomie znajomości języka angielskiego, motywacji do nauki, zainteresowaniach wybranej dziedziną i programem studiów, cechach osobistych, talentach, mocnych stronach oraz ambicjach na przyszłość. Uczelnie zagraniczne traktują swoich studentów jak indywidualności i przyjmują ich jako pełnoprawnych członków społeczności, dlatego są szczególnie zainteresowane tym, co możesz wnieść do tej społeczności - jakimi cechami i talentami wzbogacisz ich życie. Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne, więc poświęć dużo czasu i wysiłku na napisanie motywacyjnego listu i z pewnością osiągniesz pożądane rezultaty. To jest najważniejszy dokument spośród wszystkich, które są przesyłane do uczelni. Najważniejsze to nie kopiować. Wiele uczelni ma systemy, które sprawdzają, czy list motywacyjny nie jest skopiowany.

Ważne! Nie wszystkie uczelnie wymagają listu motywacyjnego. Aby dowiedzieć się, czy wybrana uczelnia go wymaga, zobacz List motywacyjny.

7. Co powinny zawierać referencje?

Nie ma dokładnych wytycznych co do listu rekomendacyjnego, każdy pisze go inaczej. List rekomendacyjny od nauczyciela, który uczy przedmiotu/zajęcia związane z wybranym przez ciebie programem studiów, byłby atutem. Najważniejsze, aby osoba polecająca mogła opisać twoje cechy akademickie - kim jesteś jako uczeń, jakie są twoje mocne strony, w czym jesteś zdolny. Główne wymaganie to to, że list powinien być napisany w języku angielskim. Jednak jeśli nauczyciel napisałby go w języku litewskim, wówczas możesz, być może z pomocą nauczyciela języka angielskiego, przetłumaczyć go na język angielski.

Ważne! Nie wszystkie uczelnie wymagają rekomendacji. Aby dowiedzieć się, czy wybrana uczelnia jej wymaga, zobacz w zakładce Referencje.

8. Kiedy należy zdawać test z języka angielskiego Kastu?

Najlepiej zdać test z języka angielskiego do połowy lata.

WAŻNE: Niektóre uczelnie wymagają wyników testu wcześniej - ustalają określoną datę, do której należy przesłać wyniki testu z języka angielskiego, więc upewnij się, że sprawdziłeś opis interesującej Cię uczelni (w sekcji "Wymagania wstępne"), aby sprawdzić, czy istnieje jakiś konkretny wymóg dotyczący przesłania wyniku testu.

9. Czy można test z języka angielskiego zdawać po wysłaniu formularza?

Tak, najlepiej zdać test z języka angielskiego do połowy lata.

WAŻNE: Niektóre uczelnie wymagają wyników testu wcześniej - ustalają określoną datę, do której należy przesłać wyniki testu z języka angielskiego, więc upewnij się, że sprawdziłeś opis interesującej Cię uczelni (w sekcji "Wymagania wstępne"), aby sprawdzić, czy istnieje jakiś konkretny wymóg dotyczący przesłania wyniku testu.

10. Co zrobić, jeżeli moja aplikacja nie została przyjęta?

W formularzu możesz zaznaczyć więcej niż jeden kierunek studiów i możesz aplikować do kilku krajów. Dlatego gdy otrzymasz odpowiedź odmowną z jednej uczelni, to nie przejmuj się tym - Twoją aplikację zaczną rozważać inne uczelnie. Jeżeli Twoja kandydatura nie została przyjęta na pierwszy wybrany kierunek, to nie oznacza to, że nie przyjmą Cię też wszystkie inne. Na któryś kierunek właśnie Ty będziesz osobą, której poszukują. :) Jeżeli nie przyjmą Cię na wybrany kierunek, to skontaktuj się z nami. Wyjaśnimy jaka jest tego przyczyna, i pomożemy Ci znaleźć odpowiednią alternatywę.

11. Bardzo długo nie otrzymałem/-am odpowiedzi z uczelni, czy to oznacza, że moja aplikacja nie została przyjęta?

Jeśli uczelnia nie dała odpowiedzi, oznacza to, że wciąż trwa rekrutacja. Uczelnie każdego roku otrzymują dużo aplikacji, dlatego czasami nabór może się przedłużyć. Jeżeli nie otrzymałeś/-aś żadnej wiadomości, to nie oznacza to, że nie przyjęto Cię, ponieważ uczelnie w każdym momencie mogą dać odpowiedź. Również w przypadku odmowy przyjęcia otrzymasz informujący o tym list lub email.

Finanse i praca
1. W jakich krajach nauka jest bezpłatna?
Studia licencjackie i Top-up bezpłatne są w Danii, Szwecji oraz Finlandii. Więcej informacji w zakładce Finanse.
2. Ile potrzeba miesięcznie pieniędzy, by mieszkać za granicą?
To zależy od kraju i od Twoich indywidualnych potrzeb, ale mniej więcej od 650 do 1000 € (2900 - 4450 zł). Więcej informacji znajdziesz w zakładce Finanse.
3. Jakie są możliwości pracy w trakcie studiów?
Większość Polaków studiujących za granicą stara się znaleźć pracę. Poszukiwanie pracy może się przedłużyć, a wyniki będą zależeć od tego, jak aktywnie będziesz szukać, od miasta, w którym będziesz mieszkać, i od rynku pracy. Zwykle studentom wystarcza praca przez 2–3 godziny dziennie, aby mogli pokryć większą część najważniejszych wydatków. Studenci mówią, że taki wymiar pracy nie męczy i łatwo połączyć ją ze studiami. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Możliwości pracy w trakcie studiów.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach zatrudnienia w danym kraju czy mieście, to skontaktuj się ze studentami, którzy tam studiują.
4. Jakie są możliwości otrzymania stypendium?
Studia w Danii, Szwecji i Finlandii są całkowicie bezpłatne, dlatego nie ma wielu opcji otrzymania dodatkowego stypendium. W Holandii jest możliwość otrzymania kredytu na korzystnych warunkach, którego kwota pokryje wszystkie opłaty za studia. W Holandii i w Danii pracujący studenci mogą otrzymać od państwa wsparcie finansowe (w Holandii do prawie 900 € miesięcznie a w Danii 820 € miesięcznie). Więcej informacji w zakładce Finanse.
5. Ile kosztują usługi Kastu International?

Pamiętaj, że większość usług oferowanych przez Kastu jest BEZPŁATNA.

Jedyna opłata, którą stosujemy, to "Opłata za pierwsze przyjęcie".

Musisz uiścić opłatę za zgłoszenie tylko raz, i to dopiero wtedy, gdy otrzymasz pierwszy warunkowy list przyjęcia od swojej uczelni. Wszystkie późniejsze listy przyjęcia nie będą już podlegały opłacie.

Dlaczego mamy tylko tak niewielką "Opłatę za pierwsze przyjęcie"?

Organizacja Kastu International finansowana jest przez instytucje Unii Europejskiej, dlatego wszystkie usługi i pomoc oferowane przez Kastu są bezpłatne. Mamy jedynie niewielką "Opłatę za pierwsze przyjęcie", która ma częściowo pokryć koszty związane z wypełnianiem ankiet, wysyłką dokumentów i administracją procesu rekrutacyjnego.

 

 

 

Zakwaterowanie
1. Gdzie zamieszkać podczas studiów za granicą?
Najczęściej studenci z zagranicy mieszkają w akademikach. Niektórzy razem z innymi studentami wynajmują mieszkania. Można też zamieszkać u miejscowej rodziny – w takim przypadku masz możliwość lepszego poznania mieszkańców oraz ich kultury. Ceny mieszkań są różne w zależności od kraju, lokalizacji oraz standardu mieszkania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do zakładki Zakwaterowanie.
2. Kiedy zacząć szukać mieszkania?

Mimo że może Ci się wydawać, że jest to wcześnie, warto zająć się kwestią zakwaterowania na początku wiosny, od razu po wysłaniu formularza aplikacyjnego. Wszystkie uczelnie, nawet te, które nie mają własnych akademików, oferują pewne alternatywy zakwaterowania dla nowych studentów (szczegółowe informacje o warunkach zakwaterowania można znaleźć w opisach uniwersytetów). Jednak zazwyczaj ilość miejsc w akademikach uniwersyteckich jest ograniczona, dlatego im wcześniej się zgłosisz, tym większa szansa na znalezienie dachu nad głową.

Uwaga! W Holandii istnieją bardzo długie kolejki studentów chcących otrzymać miejsce w akademiku, dlatego w tym kraju warto zacząć szukać zakwaterowania 6-10 miesięcy przed przyjazdem.

System edukacji
1. Czym się różni college od uniwersytetu?
W Danii są dwa rodzaje uczelni: uniwersytety i college/akademie. W college’ach studia są bardziej zorientowane na praktykę, a na uniwersytetach – na  teorię i badania. Po ukończeniu studiów w college’u będziesz ekspertem w danej dziedzinie i od razu możesz zacząć pracować. Więcej o różnicach możesz poczytać tutaj.
2. Czym są studia Top-up?
  • Top-up to dodatkowy kurs wyrównujący przeznaczony dla studentów posiadających stopień AP Degree i chcących nabyć dyplom licencjata.
  • Studia są też odpowiednie dla studentów, którzy ukończyli co najmniej dwa lata studiów licencjackich w Polsce i chcą kontynuować studia za granicą - w tym przypadku bardzo ważna jest zgodność programowa. Po ukończeniu studiów Top-up studenci otrzymują dyplom licencjacki zagranicznej uczelni.
3. Co to jest AP Degree?
Kierunki studiów akademicko-zawodowych (ang. AP Degree) to krótki cykl studiów wyższych, proponowany na różnych uczelniach w Danii. Stopień AP oznacza to samo co dwa pierwsze lata studiów licencjackich. Po zdobyciu stopnia AP istnieje możliwość kontynuacji studiów jeszcze przez rok (lub 1,5 roku) i otrzymania dyplomu licencjata w Danii lub innym kraju. W programach kierunków AP są idealnie dopasowane kursy teoretyczne i praktyczne, potrzebne do zatrudnienia w sektorze usług lub produkcji. Wszystkie kierunki AP są przygotowywane we współpracy z firmami – po to, aby po ich ukończeniu studenci posiadali konieczne umiejętności praktyczne.
4. Co to jest ECTS?

Europejski System Akumulacji i Transferu Punktów (ECTS) to system oparty na czasie pracy studenta potrzebnym do osiągnięcia celów określonych w zakresie programowym. ECTS umożliwia zrozumienie i porównanie kierunków studiów zarówno tych w kraju, jak i z zagranicy.

Główne cechy ECTS:

  • ECTS jest oparty na zasadzie, iż 60 punktów odzwierciedla nakład pracy studenta w ciągu jednego roku akademickiego.
  • Nakład pracy studenta według ECTS obejmuje czas spędzony na wykładach, ćwiczeniach, a także czas, gdy student pracuje indywidualnie oraz przygotowuje się do egzaminów i je zalicza itd.
  • Punkty ECTS umożliwiają również dokonanie oceny osiągnięć na studiach. przez "osiągnięcia" rozumiane jest to, co student będzie wiedział, rozumiał i będzie potrafił wykonać po zakończeniu procesu nauczania. Punkty w systemie ECTS można otrzymać tylko po wykonaniu tego, czego wymaga program, i otrzymaniu odpowiedniej oceny.

ECTS dla studentów:

  • zapewnia uznanie wykształcenia za granicą
  • stwarza możliwość kontynuowania studiów za granicą;
  • w Europie jest dużo systemów oceniania. Osiągnięcia studentów są wyrażane oceną lub skalą punktową stosowaną w danym miejscu/kraju. W celu przeliczenia ocen „przywiezionych” przez studentów stworzono skalę ECTS. Obok oceny końcowej danego przedmiotu wpisuje się liczbę punktów ECTS.
5. Co to jest "Short Bachelor" lub "Bridge program"?
"Short Bachelor" lub "Bridge program" to krótki, zazwyczaj roczny (60 punktów ECTS) program dla osób, które mają już tytuł licencjata lub magistra w podobnej dziedzinie. 
Po ukończeniu tego programu przyznawany jest profesjonalny tytuł licencjata. Charakterystyczną cechą tego programu jest to, że tytuł licencjata uzyskuje się w znacznie krótszym czasie niż w przypadku zwykłego programu. Jest przeznaczony dla osób, które chcą pogłębić i poszerzyć swoją wiedzę w określonej dziedzinie.
6. Co to jest "Advanced Bachelor"?
Te sudia są przeznaczone dla osób, które mają już tytuł licencjata lub magistra i chciałyby uzyskać drugi tytuł licencjata w ciągu jednego roku. Twoje wcześniejsze studia nie muszą być związane z programem Advanced Bachelor's, który chcesz studiować.
7. Co to jest "Certificate program"?

"Certificate program" - to krótki program, który nie prowadzi do uzyskania stopnia naukowego, ale ma na celu pogłębienie wiedzy w określonym obszarze. Absolwenci tego programu otrzymują certyfikat potwierdzający ukończenie.

8. Co to jest "sandwich degree"?
"Sandwich year degree" to czteroletnie studia licencjackie (normalne studia licencjackie trwają trzy lata), typowe dla angielskich uniwersytetów, w ramach których studenci odbywają roczny staż zawodowy. Staż kończy się zwykle po dwóch latach w firmie związanej z kierunkiem studiów.
Inne
1. Gdy wyjadę na studia, to będę całkiem sam?
NA PEWNO NIE! Razem z Tobą na studia pojadą również inni Polacy, z którymi być może poznasz się jeszcze w trakcie procesu aplikacji lub na wycieczce organizowanej przez Kastu. Gdy wyjedziesz na studia, to poznasz innych studentów, którzy tak samo jak Ty przyjechali na studia do nowego, nieznanego kraju i szukają nowych kolegów/koleżanek. Na wszystkich uczelniach działają International Office, których pracownicy pomogą Ci, gdy tylko pojawi się jakiś problem. Na uczelniach studenci prowadzą różnorodną działalność, mają własne kluby i organizują imprezy tematyczne, więc jeżeli będziesz bardziej aktywny, to na pewno znajdziesz dużo nowych znajomych. Oprócz tego, nowoczesne technologie takie jak Skype lub Facebook pomogą Ci utrzymać kontakt z ukochanymi osobami, które zostały w Polsce, gdziekolwiek byś był. Więcej informacji szukaj w zakładce Rozwiej swoje wątpliwości.
2. Jak znaleźć więcej informacji?
Jeżeli nie możesz znaleźć informacji, która Cię interesuje, to skontaktuj się z naszymi konsultantami, oni udzielą Ci odpowiedzi na powstałe pytania. Możesz też porozmawiać ze studentami studiującymi obecnie za granicą. :)
3. Czy muszę wyjechać na studia, jeżeli zostanę przyjęty?
Nie musisz wyjeżdżać na studia. Możesz próbować dostać się na uczelnie zagraniczne i polskie. Gdy już będziesz wiedzieć, na którą uczelnię przyjęto Twoją aplikację, będziesz mógł/mogła podjąć decyzję odnośnie tego, gdzie studiować.