Ogólne informacje o Belgii

Belgia to jedno z najmniejszych i najkrócej istniejących państw Unii Europejskiej. Kraj cieszy się niezależnością od niecałych dwustu lat! Nie przeszkodziło to jednak Belgom odegrać jednej z kluczowych ról w założeniu Unii Europejskiej, a Brukselę uczynić jej główną siedzibą. Jest to więc mały kraj wielkich możliwości! Belgowie znani są z otwartości i umiłowania wielokulturowości; są urodzonymi poliglotami – w kraju obowiązują aż trzy języki urzędowe! Nieodłącznie kojarzone z Belgią jest jedzenie - czekolada, praliny i gofry. A dla miłośników słonych potraw – frytki, tradycyjnie podawane z majonezem. Mniam! Belgia posiada również dość interesujący rekord świata, ponieważ jest krajem na świeci, który najdłużej nie miał rządu - konkretnie 589 dni!

 

Ciekawostki 

  • Szacuje się, że około 10% wszystkich Belgów jest w pełni dwujęzyczna.
  • Brukselka rzeczywiście pochodzi z Brukseli! A raczej z jej okolic. Wyhodowano ją ze skrzyżowania kapusty głowiastej i jarmużu w XIX wieku.
  • Belgia to kraj zdrowego work-life balance – nawet nazwa ‘SPA’ jako miejsca relaksujących zabiegów pochodzi właśnie od belgijskiego miasta Spa.
  • Najniższa różnica w zarobkach mężczyzn i kobiet przypada właśnie Belgii.

Religia


Większość Belgów jest wyznania rzymskokatolickiego, ale frekwencja na nabożeństwach różni się w zależności od regionu. Na przykład w regionie Flandrii ludzie są dość pobożni, podczas gdy w Walonii i Brukseli regularne uczestnictwo w nabożeństwach jest rzadsze. Prawie jedna trzecia Belgów nie jest w ogóle religijna. 

Ludzie 

Belgowie znani są z wyjątkowego, nieco ironicznego, poczucia humoru i ogromnego dystansu do siebie. Jest to naród niezwykle otwarty na przyjezdnych, Belgowie chętnie uczą się języków, a angielski nie stanowi dla nich problemu. Belgia sama w sobie jest wielokulturowa, gdyż różne rejony znacznie różnią się od siebie obyczajami i językiem – ludzi zza granicy Belgowie witają więc z niewymuszoną serdecznością, a na ulicach miast można usłyszeć niezwykłą mieszankę języków z całego świata. Naród ten słynie również z kultywowania zdrowego balansu między życiem a pracą i szacunku dla potrzeby odpoczynku.

Język 

Kraj do roku 1830, w którym to wybuchła rewolucja belgijska, oficjalnie był częścią Holandii - nie posiada więc własnego języka. Belgowie posługują się, w zależności od rejonu, trzema językami: niderlandzkim we Flandrii, francuskim w Walonii i niemieckim, charakterystycznym głównie dla mieszkańców Wschodnich Kantonów. Belgowie chętnie i dobrze mówią po angielsku. To nie wszystko! Belgowie używają również języka flamandzkiego, który jest belgijską odmianą niderlandzkiego, i który figuruje jako oficjalny język Regionu Flamandzkiego oraz jeden z oficjalnych Rejonu Stołecznego Brukseli.

Wypoczynek 

Okazji na pewno nie zabraknie! Belgowie dbają o to, by mieć czas wolny, który można przeznaczyć na odpoczynek. Może interesujesz się piłką nożną? Belgowie są wiernymi kibicami, dumnymi ze swojej reprezentacji, a mecze mniejszych klubów i amatorskie odbywają się bez przerwy! Belgowie kochają też jazdę na rowerze – aktywne spędzanie czasu w malowniczych okolicznościach tego niezwykłego kraju na pewno będzie niesamowitym przeżyciem. Jeśli interesujesz się polityką, to oczywistym wyborem będzie wizyta i zwiedzanie Brukseli, serca Unii Europejskiej i NATO. A jeśli chcesz odpocząć mniej niezobowiązująco, a bardziej towarzysko… Belgowie nie na darmo słyną z piwa smiley Belgia szczyci się jednymi z najlepszych festiwali muzycznych na świecie, w tym Tomorrowland. Belgowie również szczególnie lubią parady. Każdego roku odbywa się wiele tradycyjnych wiejskich parad: karnawał w Aalst, Lady Virga Jesse i wiele innych. Niektóre historyczne parady odbywają się co kilka lat, takie jak Horse Bayard of Dendermonde, która odbywa się raz na 10 lat!

Jedzenie 

Belgia jest małym państwem, jednak ich kuchnia narodowa jest bardzo bogata i różna w zależności od rejonu. Powszechnie znana jest przede wszystkim z przekąsek – gofrów i frytek – oraz łakoci – czekolady i pralin. Specjały te podawane są na różne sposoby, jednak niezmiennie zachwyca ich jakość i dbałość o smak. Belgia to też ogromny wybór piw kraftowych, które pija się chętnie i często. Kuchnia belgijska to jednak nie tylko piwo, słodycze i frytki – Belgowie uwielbiają owoce morza, a ich jedzenie w nie obfituje. Wśród tradycyjnych dań króluje zupa belgijska, przyrządzana z czerwonej kapusty, wołowiny, jabłek, ziemniaków i cebuli. Belgowie chętnie jedzą też waterzooi – gęstą zupę z gotowanego w rosole kurczaka ze śmietanką.
 

Transport 

Podróżowanie po Belgii jest stosunkowo łatwe – kraj dysponuje dobrze rozwiniętą infrastrukturą kolejową, a same pociągi są dobrej jakości. Ponadto istnieje też duża sieć autobusów, które często – w zależności od miasta – są darmowe dla studentów lub objęte zniżką. Popularnym i zdrowym środkiem transportu jest też rower, w który warto się zaopatrzyć podczas pobytu – w kraju działa mnóstwo wypożyczalni rowerów w przyzwoitych cenach. Miesięczny bilet na transport publiczny w Belgii kosztuje około 35-80 euro miesięcznie, w zależności od miasta, w którym mieszkasz. W Belgii, w niektórych miastach, takich jak Kortjirk i Brugia, transport publiczny jest całkowicie bezpłatny dla studentów, a jedynie karta transportu publicznego kosztuje około 15 euro (jednorazowa opłata przy zakupie karty).

Praca 

Absolwenci belgijskich uczelni dysponują szerokim wachlarzem możliwości kariery. Podczas studiowania można podjąć się pracy zarobkowej, jednak warto uważać, by jej wymiar nie przekraczał 20 godzin tygodniowo i 475 godzin rocznie. Wówczas student może uzyskać korzystną zniżkę na ubezpieczenie społeczne. Więcej informacji na temat finansów i pracy w Belgii znajdziesz tutaj.