Test z języka angielskiego

Wybierając kierunek studiów, zwróć uwagę na wymagania związane ze znajomością języka angielskiego, aby wybrać odpowiedni test i wcześniej przygotować się do niego. Najbardziej popularnymi, zdawanymi przez większość aplikantów testami są IELTS, TOEFL oraz test Kastu z języka angielskiego (bezpłatny).

Które testy uznaje wybrana przez Ciebie uczelnia, możesz sprawdzić tutaj. Jeżeli nie chcesz zdawać egzaminów IELTS lub TOEFL, wybieraj studia na tych uczelniach, które uznają bezpłatny test Kastu.

Jeżeli nie masz pewności, czy zdołasz uzyskać odpowiedni wynik z testów IELTS lub TOEFL, to proponujemy następujący plan działań:

  • Jako zapasowy kierunek wybierz studia na uczelni, która nie wymaga testu IELTS lub TOEFL;

  • Zdawaj testy IELTS/TOEFL i Kastu.

Dzięki temu nawet gdy nie uda Ci się uzyskać odpowiedniej liczby punktów z testów IELTS/TOEFL, będziesz mieć możliwość zdawania testu Kastu i aplikowania na studia. Jeżeli chcesz, możesz zdawać kilka testów – możesz wybrać kilka uczelni, które honorują test Kastu i kilka uczelni, które wymagają testu IELTS lub TOEFL i przystąpić do obu. W takim przypadku nawet gdy nie uda Ci się zaliczyć testu IELTS lub TOEFL, to prawdopodobnie będziesz mieć zaliczony test Kastu i możliwość aplikacji na te uczelnie, które go uznają. Bez względu na to, jaki test wybierzesz, zalecamy zacząć przygotowywania się do niego odpowiednio wcześniej, ponieważ znajomość języka angielskiego jest jedną z ważniejszych kwestii branych pod uwagę podczas rekrutacji na kierunki międzynarodowe, wykładane w tym właśnie języku. Nawet jeśli spełnisz wszystkie inne wymagania uczelni, a z testu otrzymasz mniej punktów, niż to jest wymagane, to stracisz szansę dostania się na wybraną uczelnię - dlatego warto skrupulatnie przygotować się już wcześniej.

Jeżeli do zdawania wybierzesz test IELTS lub TOEFL, to ostatni dzwonek na podejście do certyfikatu to przełom maja/czerwca (aplikując na uczelnie w Szwecji – do 10 kwietnia). Miej na uwadze, że chcąc zdawać testy, musisz zarejestrować się wcześniej, ponieważ w czasie przez Ciebie wybranym po prostu może nie być wolnych miejsc. Pamiętaj także, że wyniki testu otrzymasz po 2–3 tygodniach, dlatego wszystko zaplanuj tak, aby wyniki trafiły na uczelnie w terminie. Jeżeli test planujesz zdawać już po wysłaniu formularza, to certyfikat musisz dosłać, jak tylko go otrzymasz. Możesz także skorzystać z proponowanej przez centra organizujące testy możliwości wysłania wyników prosto na uczelnie – jeśli się na to zdecydujesz, poinformuj organizatorów testu jeszcze przed jego zdawaniem.


Bezpłatny test Kastu pierwszy raz jest organizowany po terminie wysyłania formularzy (w połowie marca podczas aplikacji głównej, pod koniec listopada w ramach aplikacji zimowej). Wszyscy, którzy uzupełnili i wysłali formularz w terminie, otrzymają informację o teście i będą mogli się na niego rejestrować. Jeżeli za pierwszym razem go nie zdasz, to możesz podejść do niego jeszcze raz - ponowne zdawanie jest również bezpłatne. Wynik testu Kastu zostanie przez nas bezpośrednio wysłany na uczelnię, dlatego nie musisz się martwić wysyłaniem certyfikatu.