Radboud University

Nijmegen
 • Personal approach;
 • high quality teaching;
 • strong links to research;
 • state of the art infrastructure.
O uczelni
Wymagania rekrutacyjne
Zakwaterowanie
Mapa

Uniwersytet Radboud to kuźnia ministrów i laureatów Nagrody Nobla

Długie tradycje zrozumienia i tolerancji

Radboud to biskup żyjący w X wieku, znany jako prawdziwy mecenas nauki i pomocnik ubogich. To nazwisko zostało wybrane jako nazwa uniwersytetu nie bez powodu. Od samego początku istnienia uniwersytetu (1923), jego społeczność nieustannie dążyła do zapewnienia edukacji i wsparcia dla tych, dla których było to najtrudniejsze do osiągnięcia. Początkowo więcej praw przyznawano rzymskokatolickim Holendrom, a później kobietom i dzieciom z uboższych rodzin. 
Filozofia ta jest kontynuowana na uniwersytecie. Tytuł profesora uzyskało tu o wiele więcej kobiet niż na przeciętnym uniwersytecie europejskim. Liczba studentów, których rodzice nie mieli wyższego wykształcenia, jest jedną z najwyższych na świecie. Warto podkreślić, że wpływa to pozytywnie na jakość studiowania na Radboud University:

 • Według holenderskiego przewodnika informacyjnego po uniwersytetach ‘Keuzegids Universiteiten 2020’ dla programów licencjackich Radboud University jest najlepszym tradycyjnym uniwersytetem w Holandii. Dwa kierunki licencjackie otrzymały tytuł Top Program, a 9 kierunków studiów zostało uznanych przez Keuzegids za najlepsze w swojej dziedzinie.
 • Elsevier w rankingu najlepszych programów studiów od kilku lat stawia Radboud University w czołówce najbardziej wszechstronnych uniwersytetów w Holandii.
 • Jest to obecnie najszybciej rozwijająca się międzynarodowa uczelnia wyższa w Holandii.

W Holandii uniwersytety tradycyjne prowadzą badania naukowe, w tym i Uniwersytet Radboud. Koncentruje się on na teorii i pracach badawczych, więc najważniejsze cechy, które rozwija w studentach, to krytyczne myślenie i praktyka w dziedzinie badań.

Czterech holenderskich ministrów uczyło się i nauczało na Radboud University

Czwórka premierów - nie każda uczelnia może pochwalić się tym, że jest taką kuźnią talentów! Najbardziej zdumiewające jest to, że niesamowici absolwenci powracają do społeczności uniwersyteckiej i dalej przekazują wiedzę młodszemu pokoleniu. Indywidualne podejście do studenta i bliski kontakt z profesorami – to cechy charakterystyczne uczelni. Małe grupy na wykładach, możliwość konsultacji z doradcami zawodowymi i swoboda wyboru przedmiotów, na które chcesz uczęszczać - o takich plusach wspominają najczęściej studenci tej uczelni.

 

Pracuj w laboratorium, w którym laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki rozpoczął swoje odkrycie

Najcieńszy materiał na świecie (grafen) został wynaleziony w laboratorium Uniwersytetu Radboud! W 2010 roku Andre Geim i Konstantin Novaselov, którzy należeli do jednej z grup badawczych uniwersytetu i nadal są z nimi silnie związani, otrzymali za tę pracę Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Można sobie wyobrazić, jakie warunki stwarza każdemu badaczowi Radboud University.
Nowoczesne laboratoria, studenci i wykładowcy radujący się po udanym eksperymencie, naukowcy żyjący swoimi pomysłami - to codzienność Uniwersytetu Radboud.
 

Miasto jest najstarsze, mieszkańcy najmłodsi

Najstarsze miasto Holandii, Nijmegen, w roku 2018 zostało Zieloną Stolicą Europy. Jury tego prestiżowego konkursu nagrodziło Nijmegen za „jasną, przekonującą i pełną pasji wizję”. Nijmegen jest śródlądowym portem na rzece Waal, często zwanym „balkonem Europy”. Mieszkańcy, w liczbie 176 000, opierają swoją wizję zrównoważonej przyszłości na dawnych holenderskich tradycjach, takich jak gospodarka wodna czy transport rowerowy.
Inspirujący duch odkryć i młodości wypełnia nie tylko Radboud University, ale całe miasto Nijmegen. Co roku odbywa się tu wiele wydarzeń tematycznych, m.in. Festiwal Filmu Naukowego, którego jednym z partnerów jest Uniwersytet Radboud. To wydarzenie jest tylko jednym z wielu ważnych wydarzeń w najbardziej studenckim mieście w Holandii. Około jedna czwarta mieszkańców miasta ma poniżej niż 35 lat, więc tętni tu życie nocne, odbywają się liczne koncerty i istnieje szeroki wybór klubów studenckich. Wiele z nich oferuje sama uczelnia, co ma na celu umożliwienie każdemu doskonalenia się nie tylko w życiu zawodowym, ale także rozwijanie pasji. Radboud University posiada na kampusie m. in.: salę fitness, ścianki alpinistyczne, korty tenisowe, boisko do koszykówki, bieżnie i wiele innych udogodnień dla miłośników sportu.

Nawet bez przynależności do klubów uniwersyteckich, wciąż można znaleźć sobie inne zajęcia – w mieście odbywa się wiele imprez kulturalnych i rozrywkowych. Możesz również skorzystać z innych atrakcji oferowanych przez Nijmegen:

Licencjackie

Wymagania rekrutacyjne

 • Wypis ocen – na Radboud University ten dokument muszą załączyć osoby, które wciąż się uczą w liceum oraz osoby, które ukończyły już szkołę średnią. Szczegółowe informacje na temat sposobu wypełniania tego dokumentu znajdziesz tutaj.
 • Specjalny wypis ocen - osoby, które nie ukończyły jeszcze liceum muszą załączyć dodatkowy wypis. Aby uzyskać wypis (wraz z polskim tłumaczeniem, przygotowanym dla polskojęzycznych szkół) skontaktuj się z nami.
 • Świadectwo dojrzałości i świadectwo ukończenia liceum – jeśli wciąż się uczysz w liceum, te dokumenty prześlesz uczelni dopiero wtedy, kiedy już je uzyskasz.
 • List motywacyjny - wskazówki, jak napisać list motywacyjny znajdziesz tutaj. Możesz też tutaj zamówić darmową instrukcję, wraz z przykładami.

Przed aplikacją sprawdź wymagania bezpośrednio na stronie uczelni. W przypadku problemów ze znalezieniem szczegółowych, aktualnych wymagań, skontaktuj się z konsultantami Kastu.

 

Uwaga: szanse na pozytywne rozpatrzenie aplikacji na tej uczelni mają uczniowie/absolwenci Liceów Ogólnokształcących.

 

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w jeden z następujących sposobów:

 • IELTS – 6.0
 • TOEFL – 80

Uwaga: niektóre kierunki na tej uczelni mają jeszcze wymagania dotyczące wyników poszczególnych części egzaminów językowych - jeśli nie masz pewności czy Twój wynik jest wystarczający na tą uczelnię, skontaktuj się z nami - napisz na który kierunek chcesz aplikować i załącz skan swojego certyfikatu.

Magisterskie

Wymagania rekrutacyjne

Na studia magisterskie mogą kandydować wszyscy, którzy ukończyli studia licencjackie lub inżynierskie (studia I stopnia), studia magisterskie lub studiują na ostatnim roku studiów I-stopnia. Studia, które planujesz powinny mieć zbliżony profil do tych obecnych lub ukończonych, ponieważ w procesie rekrutacji kluczowa jest ich zgodność programowa.

 • Wykaz punktów ECTS – osoby, które są jeszcze w trakcie studiów, muszą załączyć wypis punktów ECTS, w którym będzie wykazane, jakie przedmioty były realizowane na studiach oraz ile punktów za nie otrzymano.
 • Dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich – jeśli jesteś absolwentem wyższej uczelni, nie potrzebujesz wypisu, wystarczy załączyć dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem (w języku angielskim lub oryginał z tłumaczeniem)
 • Uwaga! Każdy kierunek magisterski może mieć inne wymagania i wymagać specyficznych dodatkowych dokumentów. Przed aplikacją sprawdź na stronie uczelni, jakich dokumentów potrzebujesz! 

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób:

 • IELTS – 6.5
 • TOEFL - 90
Zakwaterowanie studentów studiów licencjackich

Uniwersytet nie oferuje własnego zakwaterowania dla przyszłych studentów studiów licencjackich, należy to zrobić samodzielnie. Jednakże jest kilka możliwości, jak to zrobić:

 • Skorzystać z informacji znajdujących się na stronie Radboud University - tutaj.
 • Zarejestrować się  na stronie internetowej SHSN (Foundation for Student Accommodation Nijmegen)
 • Skorzystać z pomocy innych – być może znasz kogoś, kto studiuje w mieście Nijmegen, wówczas możesz poprosić go o pomoc w  znalezieniu mieszkania. Możesz również odwiedzić strony internetowe (studentów zagranicznych w mieście Nijmegen na stronie internetowej Facebook) i zapytać, czy ktoś oferuje pokój;

Zakwaterowanie studentów studiów magisterskich

Uniwersytet Radboud zobowiązuje się zapewnić mieszkania studentom studiów magisterskich z zagranicy, którzy przed dniem 1 maja złożyli wniosek o zakwaterowanie.

W sprawie zakwaterowania prosimy o kontakt bezpośrednio z International Office.

Wszystkie  uniwersyteckie pokoje spełniają następujące wymagania minimalne:

 • Są umeblowane i posiadają przynajmniej łóżko, regał, stół i krzesło;
 • Pomieszczenia typu kuchnia, łazienka, WC dzieli się z kilkoma innymi studentami;
 • We wszystkich pokojach jest dostęp do Internetu (od tej reguły jest kilka wyjątków);
 • Odległość od uniwersytetu jest zawsze taka sama, pokonuje ją się w ciągu 30 minut;
 • Maksymalna cena czynszu (czynsz obejmuje inne usługi) rocznie 5400€.

Szukanie mieszkania dla Was rozpoczyna się po otrzymaniu przez International Office potwierdzenia, że zostaliście przyjęci na uczelnię. Mieszkanie przydziela się maksymalnie na okres jednego roku. Po upływie tego czasu będziesz musiał samodzielnie poszukać mieszkania. Jeśli nie uda ci się od razu znaleźć mieszkania na dłuższy okres, może się zdarzyć, że oferowane będą opcje krótkoterminowe - oznacza to, że po jakimś czasie, gdy pojawi się długoterminowe rozwiązanie, będziesz musiał opuścić mieszkanie. Jednak w żadnym wypadku nie zostaniesz bez dachu nad głową.

Więcej informacji o oferowanych warunkach zakwaterowania dla studentów studiów magisterskich można znaleźć tutaj.