LUT University

Lappeenranta, Lahti
O uczelni
Wymagania rekrutacyjne
Zakwaterowanie
Mapa
Nowoczesność i rozwój 

LUT University (Lappeenranta-Lahti University of Technology LUT) jest pionierskim uniwersytetem naukowym w Finlandii, łączącym dziedziny technologii i biznesu od 1969 roku. Międzynarodowa społeczność LUT to około 6500 studentów i ekspertów zajmujących się badaniami naukowymi i edukacją akademicką. LUT to uczelnia tradycyjna, która edukację opiera przede wszystkim o efektywny research i interesujące badania akademickie, rozwijające indywidualne zainteresowania studenta. LUT University trafiło na listę 20 uniwersytetów ‘Firetail’, które do 2030 mają szansę znaleźć się wśród światowych elit akademickich!

 

Badania naukowe kluczem do sukcesu 

LUT jest uczelnią, dla której niezwykle ważne są badania naukowe – świadczą o tym liczne międzynarodowe współprace z najlepszymi światowymi uniwersytetami i instytutami badawczymi, takimi jak MIT, Nihon University i cErN. Kształcący się studenci mają więc szansę stać się najlepszymi specjalistami w swoich dziedzinach dzięki wspierającemu środowisku, które pozwala na kompleksowy rozwój i międzynarodowe badania. Na uczelni działa również jednostka LUT Voima, która służy eksperymentalnej działalności badawczej.

 

Pomoc w zaaklimatyzowaniu 

Wszyscy zagraniczni studenci kampusu w Lappeenrancie dostają osobistego opiekuna - starszego studenta, który pomoże zapoznać się z fińskim społeczeństwem, kulturą, życiem uniwersyteckim i zwyczajami studenckimi. Opiekun ma za zadanie wdrążyć swojego podopiecznego w życie uczelni, ale też pomóc w kwestiach praktycznych, takich jak choćby otwarcie fińskiego konta bankowego. Na około tydzień przed przyjazdem do Finlandii studenci otrzymują e-mail z danymi swojego opiekuna i kontaktami do niego.

 

Misja – chronić naturę 

LUT University jest jedną z czołowych uczelni w skali światowej w zakresie dbania o środowisko – ważną misją uniwersytetu jest przekazywanie studentom postawy proekologicznej, umiejętności organizacji i troski o środowisko kampusowe. Uczelnia prowadzi tak zwany Green Campus, którego zadaniem jest trwałe rozwiązanie globalnych problemów ekologicznych i energetycznych. Do rozbudowy infrastruktury wykorzystują turbiny wiatrowe i panele słoneczne, reprezentując tym samym główną myśl uczelni – owocną i efektywną edukację w sposób zrównoważony i pozytywny dla środowiska.

 

 • Kampus w Lappeenrancie 
  Kampus Lappeenranta Uniwersytetu LUT znajduje się w dzielnicy Skinnarila, siedem kilometrów od centrum miasta, i jest położony jest nad pięknym jeziorem Saimaa. Większość mieszkań studenckich znajduje się w odległości krótkiego spaceru, a tereny uniwersyteckie oferują od laboratoriów po usługi biblioteczne, restauracje i opiekę zdrowotną.
   
 • Kampus w Lahti 
  Lahti to miasto przepięknej przyrody, ekscytujących wydarzeń sportowych, tętniącej życiem kultury i interesujących możliwości spędzania wolnego czasu. Położone jest nad jeziorem Vesijärvi, niedaleko zgiełku Helsinek. W Lahti można doświadczyć zarówno aktywnego miejskiego życia, jak i spokoju natury. Oferuje to, co najlepsze z obu światów: atrakcyjność, kameralność i klimat małego miasta, a jednocześnie rozbudowane usługi i logistykę metropolii. Kampus Lahti Uniwersytetu LUT znajduje się w dzielnicy Niemi, trzy kilometry od centrum miasta, a zbudowany jest na terenie dawnej fabryki. Połączenie starego i nowego zapewnia wyjątkowe i inspirujące otoczenie do nauki i pracy.

Licencjackie

Wymagania rekrutacyjne

 • Wypis ocen – jeśli wciąż się uczysz i dlatego nie masz jeszcze świadectwa ukończenia szkoły średniej, bardzo ważne jest załączenie wypisu. Szczegółowe informacje na temat sposobu wypełniania tego dokumentu oraz termin jego przesłania znajdziesz tutaj.

 • Świadectwo dojrzałości i świadectwo ukończenia szkoły wraz z tłumaczeniem przysięgłym – w przypadku ukończenia szkoły średniej nie potrzebujesz wypisu ocen – wystarczy, że do formularza aplikacyjnego załączysz Świadectwo dojrzałości wraz ze świadectwem ukończenia liceum (bądź technikum).

 • Curriculum z matematyki - skontaktuj się z konsultantami Kastu, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat tego dokumentu.

 • Wymagana jest zaawansowana wiedza z przedmiotów ścisłych - minimalna ocena z matematyki to 4. Aplikacje będą oceniane indywidualnie, a pod uwagę będą brane oceny oraz wyniki matury z przedmiotów takich jak rozszerzona matematyka, fizyka lub chemia.

Uwaga: osoby z IB mają wcześniejszy deadline aplikacji! Muszą zaaplikować przed 15 stycznia.

 

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w jeden z następujących sposobów:

 • IELTS - 6.0 (nie mniej niż 5.5 z części writing)

 • TOEFL – 80 (nie mniej niż 20 z części writing). Wynik należy przesłać na uczelnię bezpośrednio z centrum egzaminacyjnego - kod uniwersytetu to 0496)

Magisterskie

Wymagania rekrutacyjne

Na studia magisterskie mogą kandydować wszyscy, którzy ukończyli studia licencjackie lub inżynierskie (studia I stopnia), studia magisterskie lub studiują na ostatnim roku studiów I-stopnia. Studia, które planujesz powinny mieć zbliżony profil do tych obecnych lub ukończonych, ponieważ w procesie rekrutacji kluczowa jest ich zgodność programowa.

 • Wykaz punktów ECTS – osoby, które są jeszcze w trakcie studiów, muszą załączyć wypis punktów ECTS, w którym będzie wykazane, jakie przedmioty były realizowane na studiach oraz ile punktów za nie otrzymano.
 • Dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich – jeśli jesteś absolwentem wyższej uczelni, nie potrzebujesz wypisu, wystarczy załączyć dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem (w języku angielskim lub oryginał z tłumaczeniem)

Kampusy LUT University znajdują się w miejscowościach Lappeenranta oraz Lahti. Kampus w Lappeenrancie dysponuje własnymi akademikami, a za nabór do nich odpowiada Lappeenranta Student Housing Foundation (LOAS). Wnioski o miejsce w akademiku należy składać online za pośrednictwem strony internetowej LOAS, a każda osoba rozpoczynająca studia, która złoży wniosek w odpowiednim (podanym odpowiednio wcześniej przez uczelnię) terminie otrzymuje gwarancję zakwaterowania.

Studenci, którzy rozpoczynają studia na kampusie w Lahti mogą ubiegać się o zakwaterowanie w Oppilastalo Oy.
Standardowe mieszkanie studenckie dzielą zwykle 2-3 osoby, z których każda otrzymuje pokój do własnej dyspozycji, a kuchnia i łazienka są współdzielone. Pokoje są umeblowane – standardowe wyposażenie obejmuje łóżko (bez materaca) , biurko, szafę, regał i krzesło. W każdym budynku znajduje się również sauna do wspólnego i bezpłatnego użytku studentów.

Wysokość czynszu za pokoje w mieszkaniach LOAS uzależniona jest od powierzchni pokoju, rodzaju budownictwa czy przebytych remontów. Kwota czynszu może wahać się od 290 euro do 420 euro, dodatkowo wymagana jest kaucja w wysokości 200 euro.