Häme University of Applied Sciences (HAMK)

Hämeenlinna
 • Committed to identifying and solving societal challenges and building innovative solutions
 • Small class sizes ensure that teaching is engaging and lecturers have more time for individual students
 • Studies are practical-oriented and include real-life projects for businesses. Our students have strong contacts with local companies
 • There are options for student exchange. HAMK has more than 100 partner institutions around the world
 • Possibility to complete a double degree in cooperation with our partner institutions abroad
 • The environment at HAMK is multicultural and international. We have students from over 65 different countries
O uczelni
Wymagania rekrutacyjne
Zakwaterowanie
Stypendia
Mapa

Häme University of Applied Sciences (HAMK) – nauka, która inspiruje

Gwarancja jakości

FINEEC (The Finnish Education Evaluation Center – instytucja zajmująca sie monitorowaniem jakości uczelni wyższych) w 2016 nagrodziło HAMK znakiem jakości, którym uczelnia może szczycić się przez 6 kolejnych lat. Na przyznanie Häme University tej nagrody wpłynęło duże zaangażowanie pracowników uczelni, podejście do studentów, wysoka jakość i innowacyjność w nauczaniu. HAMK to pierwsza uczelnia w Finlandii, która uzyskała najwyższą ocenę za system jakości. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Współpraca na całym świecie

Fińskie uczelnie mają głęboko zakorzenione tradyjce współpracy z innymi europejskimi uniwersytetami, szczególniej w zakresie badań – HAMK nie jest wyjątkiem. W ciągu ostatnich lat Fińskie uniwersytety nawiązały liczne kontakty na polu edukacji – podpisano setki porozumień, umożliwiając tym samym zarówno studentom jak i wykładowcom realizację międzynarodowych projektów i wymian. Studiując na HAMK będziesz mieć szansę nie tylko poznać Finlandię, ale również podróżować dalej i zobaczyć inne kraje - The Häme University of Applied Sciences współpracuje z ponad 120 uniwersytetami na całym świecie!
 

Nauczyciel to Twój przyjaciel

Wykładowcy nie będą na Ciebie patrzeć z góry i uważać się za mądrzejszych od Ciebie – starają się być jak najbardziej przyjacielscy i pomocni. Takie podejście do studenta to nie mit tylko podstawa fińskiej edukacji. Klasy nie są duże, dlatego wykładowcy zamiast przemawiać do sali pełnej studentów mogą skupić się na każdym osobno, wszystko wytłumaczyć i odpowiedzieć na każde zadane pytanie. Häme University of Applied Sciences (HAMK) to społeczność edukacyjna i badawcza ludzi, których celem jest wywieranie pozytywnego wpływu na świat. Jest to duży zespół, liczący około 9000 osób kształtujących przyszłość biogospodarki, zdrowia, edukacji, biznesu, projektowania i technologii. Łączy ich idea ratowania naszej przyszłości poprzez realne działania. 

Zalety miasta Häme

The Häme University of Applied Sciences posiada siedem kampusów, które znajdują się w południowej części kraju. W miastach Hämeenlinna (w skrócie – Häme), Valkeakoski i Riihimäki nauczane są programy w języku angielskim. W promieniu 100 kilometrów od miasta Häme znajduje się stolica Finlandii – Helsinki, rozwinięte przemysłowo Tampere i zabytkowe Turku – niegdysiejsza nadmorska stolica. To właśnie w Turku można powrócić do lat dzieciństwa zwiedzając Muzeum muminków, popływać jachtem lub, jeśli wystarczy odwagi, spróbować tradycyjnej potrawy maitokalakeitto, czyli zupy mlecznej z rybą. A jeśli zatęsknisz za rodziną i przyjaciółmi to bez problemu możesz przylecieć na weekend do Polski korzystając z tanich lotów z Helsinek lub Turku.

Licencjackie

Wymagania rekrutacyjne

 • Wypis ocen – jeśli wciąż się uczysz i dlatego nie masz jeszcze świadectwa ukończenia szkoły średniej, bardzo ważne jest załączenie wypisu. Szczegółowe informacje na temat sposobu wypełniania tego dokumentu oraz termin jego przesłania znajdziesz tutaj.

 • Świadectwo dojrzałości – w przypadku ukończenia szkoły średniej nie potrzebujesz wypisu ocen – wystarczy, że do formularza aplikacyjnego załączysz Świadectwo dojrzałości wraz ze świadectwem ukończenia liceum (bądź technikum).

 

UwagaKandydat może zostać przyjęty w drodze selekcji na podstawie:
- wcześniejszych wyników w nauce i znajomości języka angielskiego
- lub po przejściu internetowego kursu selekcyjnego HAMK

 

 

Zarówno osoby, które ukończyły szkołę średnią oraz te, które aplikują w ostatniej klasie szkoły średniej wybierane są na podstawie wyników w nauce, czyli świadectwa ukończenia szkoły średniej i dojrzałości bądź wypisu ocen i certyfikatu językowego. Jeśli jednak wyniki te nie będą zgodne z wymaganiami - uczelnia zaprasza na Selection Course (różny, w zależności od kierunku).

 

 

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w jeden z następujących sposobów:

 • ocena z języka angielskiego na Świadectwie Ukończenia szkoły średniej musi być min. 4 (tylko dla osób, które mają ukończoną szkołę średnią w momencie aplikacji)
 • IELTS: 6.0
 • TOEFL Internet-based: 60
 • Cambridge C1 Advanced lub C2 Proficiency - 169

Dla studentów HAMK znalezienie zakwaterowania przeważnie nie stanowi dużego problemu. W tej kwestii mogą liczyć na wsparcie uczelni oraz agencji zajmujących się wynajmem.

 

Hämeenlinna

Zakwaterowanie w tym mieście oferują:

W Hämeenlinna znajdują się trzy miejsca zakwaterowania studentów: Hattelmala (H1 and H2), Kampuskaarre oraz Visäkylä

Domy studenckie znajdują się obok Centrum Uniwersyteckiego, które znajduje się około 2 km od centrum miasta.

Więcej informacji na temat zakwaterowania w Hämeenlinna oraz wskazówki do wynajmu znajdziesz tutaj.

 

Valkeakoski

Zakwaterowanie w tym mieście oferuje Valkeakosken Asunnot Oy. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, zaaplikuj o zakwaterowanie jak najszybciej - liczba miejsc jest ograniczona.

Więcej informacji na temat zakwaterowania w Valkeakoski znajdziesz tutaj.

 

Forssa

Zakwaterowania w mieście Forssa możesz szukać poprzez agencje:

 Możesz również wynająć mieszkanie należące do miasta - Forssa-Asunnot Oy.

Więcej informacji na temat zakwaterowania w Forssa znajdziesz tutaj.

 

Riihimäki

Zakwaterowanie w tym mieście oferują:

Więcej informacji na temat zakwaterowania w Riihimäki znajdziesz tutaj.

 

Mustiala

Międzynarodowi studenci korzystają z akademików oferowanych przez uczelnię. Czynsz to koszt w wysokości 140-250 euro za miesiąc. Więcej informacji na temat zakwaterowania znajdziesz tutaj.

Studiując na HAMK możesz ubiegać się o jednorazowe stypendium przyznawane zagranicznym studentom na podstawie ich znajomości języka fińskiego.

 • 3200 euro (za poziom CEFR level-A2)
 • 6500 euro (za poziom CEFR level-B1)

Więcej informacji na temat tego stypendium znajdziesz tutaj.

Zapytaj studentów
Kontakty do osób, które studiowały lub studiują na tej uczelni i mogą opowiedzieć Ci więcej o studiach i swoich doświadczeniach i życiu za granicą :)