Saxion University of Applied Sciences

Enschede/Deventer/Apeldoorn
O uczelni
Wymagania rekrutacyjne
Zakwaterowanie
Mapa

Saxion University of Applied Sciences posiada kampusy w trzech miastach, zlokalizowanych we wschodniej części kraju – w Enschede, Deventer oraz w Apeldoorn.

Większa część programów studiów międzynarodowych odbywa się w miastach Deventer i Enschede, zaś w Apeldoorn oferowany jest kierunek Hotel Management. Wszystkie te miasta są stosunkowo nieduże, życie w nich toczy się w spokojnym tempie.  Jednak, gdy zatęskni się za hałasem i zgiełkiem, zaledwie po półtorej godziny jazdy pociągiem można dotrzeć do jednego z większych miast Holandii

Saxion jest jedą z największych uczelni w kraju. W chwili obecnej studiuje na tam ponad 26 000 studentów, pośród których już prawie 14% stanowią studenci spoza Holandii. Przez cały okres trwania programów międzynarodowych (pierwsze programy międzynarodowe zostały wprowadzone w 1990 roku), studiowali tu już studenci z 74 różnych krajów.

Uniwersytet Saxion proponuje szeroką ofertę programów, dlatego łatwo tu odnaleźć odpowiedni dla siebie program, nawet osobom o bardzo zróżnicowanych zainteresowaniach. Jakość programów nadzorują zarówno lokalne, jak i międzynarodowe organizacje, utrzymując w ten sposób wysokie standardy.

Aby zapewnić bardziej dynamiczne zdobywanie wykształcenia oraz zapobiegać temu, że studenci będą spędzali cały czas wyłącznie na „zakuwaniu” materiału z podręczników, proponowane są również inne formy nauki:

Badania – w trakcie badań rozwiązywane są realnie powstające kwestie oraz wyzwania. Wyniki badań wykorzystywane są nie tylko do tworzenia programów studiów, lecz również w celu wsparcia miejscowych zakładów i organizacji. Saxion stara się swoje badania uczynić konkretnymi, użytecznymi oraz innowacyjnymi, ponieważ właśnie takie przynoszą najwięcej korzyści.

Projekty międzynarodowe – w projektach biorą udział zarówno studenci, jak i pracownicy uczelni. Nabyta w trakcie ich realizacji wiedza i kompetencje wykorzystywane są  do wspierania regionalnej ekonomii oraz do rozwoju społeczeństwa. Projekty przynoszą korzyści również ich uczestnikom, ponieważ nabywają oni bezcenną wiedzę zawodową oraz o warunkach i kulturze w krajach, do których się udają.

Saxion realizuje program „Buddy”, dzięki któremu nowi studenci otrzymują pomoc od starszych kolegów i koleżanek, którzy zapoznają ich z uczelnią, programem studiów i miastem. Można również liczyć na pomoc miejscowych rodzin. Mogą one przyjąć studentów, którzy nie znaleźli zakwaterowania, oprowadzić ich po mieście oraz pomóc im odnaleźć się w nowej społeczności.

Uczelnia stworzyła bardzo fajne narzędzie - Our Saxion World. Dzięki niemu można zobaczyć jakie możliwości wymiany studenckiej czy praktyk czekają na studentów tej uczelni zarówno w Holandii, jak i w innych krajach na całym świecie. Można również zobaczyć, gdzie pracują absolwenci Saxion.

Licencjackie

Wymagania rekrutacyjne

  • Wypis ocen – jeśli wciąż się uczysz i dlatego nie masz jeszcze świadectwa ukończenia szkoły średniej, bardzo ważne jest załączenie wypisu. Szczegółowe informacje na temat sposobu wypełniania tego dokumentu oraz termin jego przesłania znajdziesz tutaj.
  • Świadectwo dojrzałości i świadectwo ukończenia szkoły średniej – w przypadku ukończenia szkoły średniej nie potrzebujesz wypisów ocen – wystarczy, że do formularza aplikacyjnego załączysz Świadectwo dojrzałości wraz ze świadectwem ukończenia liceum lub technikum.

Przed aplikacją sprawdź wymagania bezpośrednio na stronie uczelni. W przypadku problemów ze znalezieniem szczegółowych, aktualnych wymagań, skontaktuj się z konsultantami Kastu.

 

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w jeden z następujących sposobów:

  • IELTS - 6.0
  • TOEFL – 80

Magisterskie

Wymagania rekrutacyjne

Na studia magisterskie mogą kandydować wszyscy, którzy ukończyli studia licencjackie lub inżynierskie (studia I stopnia), studia magisterskie lub studiują na ostatnim roku studiów I-stopnia. Studia, które planujesz powinny mieć zbliżony profil do tych obecnych lub ukończonych, ponieważ w procesie rekrutacji kluczowa jest ich zgodność programowa.

  • Wykaz punktów ECTS – osoby, które są jeszcze w trakcie studiów, muszą załączyć wypis punktów ECTS, w którym będzie wykazane, jakie przedmioty były realizowane na studiach oraz ile punktów za nie otrzymano.
  • Dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich – jeśli jesteś absolwentem wyższej uczelni, nie potrzebujesz wypisu, wystarczy załączyć dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem (w języku angielskim lub oryginał z tłumaczeniem)

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób (Wynik, który musisz uzyskać z testu językowego aplikując na wybrany kierunek studiów znajdziesz w wymaganiach rekrutacyjnych danego programu):

  • IELTS
  • TOEFL

Top-up

Wymagania rekrutacyjne

O przyjęcie na studia Top-up mogą ubiegać się osoby, które ukończyły pierwszy stopień studiów (licencjackie lub inżynierskie), lub są na ostatnim roku tych studiów. Przy ubieganiu się o przyjęcie na studia Top-up, należy mieć 120-180 punktów ECTS (z przedmiotów dotychczas zaliczonych na studiowanym lub ukończonym kierunku), dlatego podczas składania dokumentów upewnij się, że masz wystarczającą ilość  tych punktów. Studia, które planujesz powinny mieć zbliżony profil do tych kontynuowanych lub ukończonych, ponieważ w procesie rekrutacji kluczowa jest ich zgodność programowa. Kończąc studia Top-up, otrzymasz dyplom studiów pierwszego stopnia.

  • Świadectwo dojrzałości
  • Wykaz punktów ECTS – osoby, które są jeszcze w trakcie studiów, muszą załączyć wypis punktów ECTS, w którym będzie wykazane, jakie przedmioty były realizowane na studiach oraz ile punktów za nie otrzymano.
  • Dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich – jeśli jesteś absolwentem wyższej uczelni, nie potrzebujesz wypisu, wystarczy tylko załączyć dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem (w języku angielskim lub oryginał z tłumaczeniem)

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób:

  • IELTS - 6.0
  • TOEFL – 80
Uczelnia oferuje zagranicznym studentom możliwość zarezerwowania pokoju w akademiku.

Najważniejsze informacje odnośnie zakwaterowania oferowanego przez Saxion:

  • pokoje w pełni umeblowane

  • czynsz: 426 Euro miesięcznie

  • kontrakt na 11,5 miesiąca

  • pokoje dostępne od 15 sierpnia

  • rezerwacja poprzez uiszczenie depozytu oraz opłacenie czynsz za 2 miesiące z góry do 15 maja

Tutaj można poczytać więcej o zakwaterowaniu oferowanym przez uczelnię i zarezerwować pokoj dla siebie.

Zazwyczaj proponowane są pokoje jednoosobowe, umeblowane w minimalnym chociażby zakresie  (łóżko, szafka, stół, krzesło), z dostępem do Internetu oraz wygodami, którymi student dzieli się z kilkoma innymi lokatorami.

W sprawie zakwaterowania należy zwracać się możliwie jak najwcześniej. Jeżeli już jesteście zdecydowani by studiować na Uniwersytecie Saxion, jeszcze wiosną, od razu po wysłaniu kwestionariusza, radzimy kontaktować się pod adresem: housing(eta)saxion.nl, w celu uzyskania informacji, w jaki sposób należy złożyć wniosek o zakwaterowanie oraz aby poznać warunki zapewnienia zakwaterowania.

Samodzielne  poszukiwanie mieszkania:

Tutaj znajdziesz kilka stron, które mogą być przydatne w poszukiwaniu mieszkania:

http://www.housinganywhere.com (w języku angielskim)
http://www.kamerhuren.nl/en/ (w języku angielskim)
http://www.househunting.nl/ (w języku angielskim)
http://www.directwonen.nl/ (w języku angielskim)
http://www.huurkamers.nl/ (w języku angielskim)
http://www.pararius.com/ (w języku angielskim)
http://www.kamernet.nl/ (w języku angielskim)
http://www.rooming.nl/ (w języku holenderskim)
http://www.kamertje.nl/ (w języku holenderskim)
http://www.rotsvast.nl/ (w języku holenderskim)

Hotele:

Czasami zdarza się, że przed wyjazdem na studia studenci jeszcze nie mają gdzie mieszkać. W takiej sytuacji można szukać tymczasowego lokum – hostele, hotele itp. Rozwiązania takie pomogą Ci zyskać na czasie podczas poszukiwania stałego mieszkania. Należy pamiętać, że po przybyciu do Holandii łatwiej znaleźć mieszkanie niż na odległość.

Oto kilka przydatnych linków:

•    http://www.booking.com (wyszukiwanie hotelu)
•    http://www.hostelbookers.com/ (wyszukiwanie hostelu)
•    http://www.hostelz.com (wyszukiwanie hostelu)
•    http://www.hostelworld.com (wyszukiwanie hostelu)
•    http://www.hotels.nl/ (wyszukiwanie hotelu)