Historia studenta

Małgorzata

Małgorzata

Kraj
Denmark
Uczelnia
Aarhus University
Kierunek
Corporate Communication
Rodzaj studiów
Master

Studia w Danii – wskazówki

Przy okazji pisania pracy magisterskiej i kończenia długiej przygody w Danii chciałam podzielić się moja przygodą studiów za granicą oraz dać przyszłym studentom kilka wskazówek aby ich przygoda była jak najbardziej udana.

1. Tanie mieszkanie

Zacznijmy od miejsca zamieszkaniaJ Pierwszą wskazówką która chciałam się podzielić jest zdecydowanie się i znalezienie taniego mieszkania. Zaczynając studia za granicą spodziewałam się tego, że jako student raczej nie będę w stanie spędzać dużo czasu w domu. Zajęcia, nauka, praca i  znajomi są przecież bardzo czasochłonne. Wciąż jednak uważałam, że miejsce dla siebie gdzie mogę się zrelaksować i odpocząć jest bardzo ważne, stwierdziłam wiec że mieszkanie w centrum miasta będzie idealne i warte wysokiego czynszu – niestety się myliłam.

Decydując się na tańsze mieszkanie, akademik lub dzielenie domu będziecie w stanie pieniądze wydać na coś innego lub spędzać mniej godzin w pracy. Oczywiście znaleźć coś taniego i spełniającego Wasze wymagania nie jest łatwe dlatego im wcześniej zaczniecie szukać, tym lepiej. Osobiście polecam akademiki, są one dużo tańsze od mieszkań, sąsiedzi są studentami którzy są w tej samej sytuacji co Wy oraz często organizowane są event’y które pomogą Wam w zawiązywaniu znajomości. Jedną ze stron oferujących akademiki jest Studenthousing Aarhus. Szukając miejsca zamieszkania warto również skorzystać z różnych grup na facebook’u np. Aarhus Internationals i Aarhus moving. Może akurat znajdziecie coś dla siebie!

2. Nawiązywanie znajomości

Bardzo ważną częścią studiów za granicą jest również nawiązywanie znajomości. Na początku może Wam być trudno przyzwyczaić się do używania języka angielskiego, ale naprawdę warto. Nie ograniczajcie się spędzaniem czasu głównie z Polakami w Danii – przecież wyjechaliście po to, by poszerzyć horyzonty. W Aarhus jest wiele grup międzynarodowy oferujących różne event’y np. International Community. Zaczynając studia zawsze organizowany jest również Introduction Week który pozwoli Wam lepiej poznać innych studentów na roku.

3. Praca part-time

Jak na pewno słyszeliście, Dania nie należy do tanich państw w Europie, zwłaszcza porównując ceny do Polskich. Na całe szczęście zarobki są również wyższe niż w Polsce wiec warto znaleźć pracę zwłaszcza, że doświadczenie przyda się po studiach podczas szukania pracy na stałe.  Nie poddawajcie się i szukajcie dalej! Gdzie szukać pracy? Opcji jest wiele. Biura pracy typu vikar to pierwsza opcja, są to biura oferujące prace tymczasową. Grupy na fb i znajomi to kolejna opcja z której szkoda by nie skorzystać. Moją obecną prace dla Trendhim znalazłam właśnie dzięki facebook – koleżanka wiedziała ze szukam pracy więc mnie taggneła w ich ofercie pracy. Proces przesłania CV i rozmowy o pracy był stresujący ale było warto.

Watro również skorzystać z event’ów organizowanych przez Twoją szkołę. W moim wypadku, Aarhus University organizuje company dating, są to event’y które pozwoliły mi poznać ludzi pracujących w dużych firmach i poszerzyć horyzonty. Nigdy nie wiecie, gdzie znajdziecie pracę, albo kto Wam w poszukiwaniu pracy pomoże więc korzystajcie z każdej okazji!

4. Nauka języka duńskiego

Zapewne słyszeliście, że język duński jest bardzo trudny i nie warto się go uczyć bo przecież większość Duńczyków mówi po angielsku? Język duński nie jest Wam potrzebny aby studiować czy nawet pracować w Danii i prawdą jest, że większość Duńczyków mówi po angielsku. Radziłabym jednak i tak spróbować się go nauczyć z kilku powodów. Po pierwsze, Lærdansk oferuje bezpłatne kursy języka duńskiego, więc nic Ciebie to nie będzie kosztować. Po drugie, każde dodatkowe kwalifikacje mogą Ci pomóc w przyszłości gdy będziecie szukać pracy. Po trzecie, szybciej poczujecie się w Danii jak w domu władając podstawowym duńskim.

Czy było warto?

Jako że już prawie skończyłam studia chciałabym tą przygodę podsumować i odpowiedzieć na to bardzo skomplikowane pytanie. Może gdybym została w Polsce byłoby mi prościej i miałabym mniej trudności? Tego niestety nie wiem, ale myślę że w każdej sytuacji musimy przezwyciężać trudność i w Polsce po prostu byłyby to inne trudności. Na pewno mój pobyt w Danii mnie wielu rzeczy nauczył jak i również poszerzył moje horyzonty - innymi słowy dla mnie była ta przygoda warta wszystkich trudności.

 

 

Powrót do listy historii
Kolejna historia