Historia studenta

Wioletta

Wioletta

Kraj
Denmark
Uczelnia
VIA University College
Kierunek
Value Chain Management
Rodzaj studiów
Bachelor

Od sierpnia 2015 jestem studentką 3,5 letniego programu Value Chain Management na Uniwersytecie VIA w Horsens. Od samego początku czuję się tutaj swobodnie, a jako że Horsens to naprawdę malutkie miasteczko, wszędzie mam blisko. Na uczelnię dojeżdżam (jak każdy mój znajomy) rowerem, co zajmuje około 10 minut.  Myślę, że VIA jest przyjazna studentom i w razie problemów zawsze jest się do kogo zwrócić. Mam też dobrych wykładowców, którzy na zajęciach starają się wszystko dokładnie wytłumaczyć. Na mojej uczelni studenci zagraniczni stanowią ok. 50% wszystkich uczniów, ale z moich obserwacji ciężko znaleźć tam Duńczyków J Fakt, że są tu ludzie z całego świata jeszcze bardziej uświadomił mi, że każdy może wyjechać i wcale to nie jest takie trudne.
Jeśli mam powiedzieć, co myślę o kosztach życia w Danii, to niestety są one niesamowicie duże. Nikt kogo znam nie spodziewał się, że będzie aż tak drogo. Jeśli chodzi o ceny akademików, to na dzień dzisiejszy (12.11.15) pokój dzielony, to 2500kr, pokój prywatny (również w akademiku) - ponad 3000kr. Jest możliwość znalezienia prywatnego mieszkania, jednak jest to dużo trudniejsze. 
Co do pracy, to nie jest łatwo ją znaleźć, wszyscy studenci ją szukają, więc trzeba mieć szczęście. Z tego powodu dużo studentów decyduje się na dojazd do pracy w innych miastach.
Podsumowując, cieszę się, że tutaj jestem. Studiowanie w Danii, to przede wszystkich prace w grupach. Na moim kierunku nie istnieje praca indywidualna. Bardzo różni się to od studiów w Polsce, co moim zdaniem jest ogromną zaletą.
Jeśli boicie się, że sami nie poradzicie sobie z aplikacją, albo po prostu chcecie mieć o jeden problem mniej, to polecam Kastu. Dzięki ich pomocy nie musiałam martwić się niczym związanym z formalnościami.

Powrót do listy historii
Kolejna historia