Swansea University (Wales)

Swansea
  • Top 30 Research Intensive University;
  • ranks amongst the top 250 global institutions (THES World Rankings 2017-18);
  • 1st in the UK Postgraduate Category (Whatuni Student Choice Awards 2017);
  • top 15 UK University for graduate employment (Guardian League table 2017);
  • UK Top 20 most affordable student cities (thelondoneconomic.com);
  • Welsh University of the Year (Guardian University Guide 2019);
  • top 3 UK Medical School. (Guardian University guide 2019);
  • top 15 UK University for graduate employment. (Guardian League table 2017);
  • the proportion of students satisfied with their course has increased significantly, with Swansea now ranked 13th in the UK.
O uczelni
Wymagania rekrutacyjne
Zakwaterowanie
Mapa
Swansea University to istniejąca od 1920 roku uczelnia w Walii. Jest pierwszą uczelnią, którą proponował Kastu. Uniwersytet położony jest w malowniczej okolicy, w otoczeniu parku i ogrodu botanicznego. Naprzeciwko znajduje się kampus uniwersytecki, z którego rozciąga się  wspaniały widok na morze. Z uczelni łatwo i szybko  można  dotrzeć  do centrum Swansea. Jeśli chcesz bliżej zapoznać się z lokalizacją uczelni, możesz udać się na wirtualną wycieczkę.

W 1947 roku, prawie trzydzieści lat od momentu powstania, Uniwersytet miał tylko kilka stałych pomieszczeń. Taka sytuacja nie satysfakcjonowała  ówczesnego rektora, który miał wizję samowystarczalnej infrastruktury akademickiej, dążył, by na terenie uczelni powstało miasteczko studenckie z przestronnymi budynkami mieszkalnymi i pełnym zapleczem socjalnym, które stworzyłoby dogodne warunki dla rozwoju społeczności studenckiej, miasteczko, które miało gwarantować realizację potrzeb studentów na satysfakcjonującym poziomie. Wizja ta z upływem czasu stała się rzeczywistością i Swansea University stał się pierwszym takim  kampusem uniwersyteckim w Wielkiej Brytanii. Obecnie Uniwersytet stawia sobie kolejny ambitny cel: realizuje projekt rozbudowy kampusu. Dzięki temu uczelnia ciągle się rozwija i oferuje wspólnocie studenckiej  najnowsze i najwyższej jakości udogodnienia.
Doskonałe zaplecze i malownicze położenie miasteczka akademickiego to jednak nie jedyne walory uczelni. Swansea University jest wymieniany w rankingu trzydziestu najlepszych uniwersytetów badawczych w Wielkiej Brytanii i oferuje wysokiej jakości programy studiów, a także wygodny system usług  dla wszystkich  studentów.

O tym dlaczego warto studiować na Swansea University, bardzo fajne opisuje jeden ze studentów na swoim blogu.


Zgodnie z  wizją i przyjętym przez założycieli systemem wartości Uniwersytet zobowiązuje się:

  • być rozpoznawalną na całym świecie uczelnią, zapewniającą najwyższy poziom nauczania i   oferującą możliwości i środki do prowadzenia wysokiej jakości badań; 

  • zapewnić studentom doskonałe doświadczenie, oparte na wysokiej jakości badaniach i metodach nauczania oraz możliwość odbycia praktyk, które przyczynią się do rozwoju globalnej sieci międzynarodowych specjalistów wyposażonych w wyjątkowe umiejętności osobiste i zawodowe; 

  • wykorzystywać  badania i kontakty z przedstawicielami z branży, aby przyczynić się do wzrostu gospodarczego i podniesienia poziomu życia, aby wzbogacić życie kulturalne społeczności  studenckiej  i  przyczynić się do ogólnego rozwoju ludzkości.

Uczelnia stara się zapewnić swoim studentom bardziej komfortowe warunki  studiowania, więc tworzył potężny system wsparcia, aby pomóc studentom radzić sobie z różnymi problemami i wyzwaniami. System pomocy studentom, zwany Information Services and Systems, składa się  z mniejszych wyspecjalizowanych  komórek, które mają zapewnić studentom niezbędne informacje i pomoc w sprawach naukowych i zawodowych. Uczelniany system wsparcia obejmuje: 

  • Careers and Employability Service – zapewnia studentom i absolwentom pomoc w znalezieniu odpowiedniego miejsca pracy. Współpracuje z Association of Graduate Careers Advisory Services i Graduate Opportunities Wales  - dużymi firmami, zajmującymi się rekrutacją studentów. Współpraca ta pomaga rozszerzyć zakres ofert pracy dla studentów.

  • Biblioteki. Uniwersytet posiada kilka bibliotek oferujących szeroki dostęp do zasobów w wersji papierowej i elektronicznej a także pomoc i szereg innych usług. 

  • The Richard Burton Archives – archiwum, które ma zapewnić możliwość prowadzenia badań naukowych w oparciu o oryginały dokumentów  wagi państwowej. Posiada w swoich zbiorach lokalne i krajowe dokumenty, które umożliwiają znalezienie materiału badawczego oraz wykorzystanie informacji znalezionych w oryginalnych dokumentach. 

  • Egipskie Muzeum Sztuki Starożytnej - studenci zainteresowani historią starożytną, mogą odwiedzić Egipskie Muzeum Sztuki Starożytnej,  w którym mogą zarówno zebrać informacje do badań,  jak i w  ciekawy sposób spędzić weekend, oglądając starożytne  eksponaty.

Uniwersytet świadczy również usługi pomocy studentom zagranicznym. Kompleksowy system pomocy o nazwie International Student Advisory System pomaga studentom we wszystkich kwestiach akademickich, począwszy od rejestracji w kraju, poprzez udzielanie informacji na temat miasta i regionu, na temat przygotowań do przyjazdu do Wielkiej Brytanii, aż po pomoc psychologiczną i wypełnianie wniosków o stypendia socjalne, itp. Uczelnia posiada także, wyróżniony wieloma nagrodami za jakość obsługi, catering oraz rozbudowane centrum sportowe.

Na przykład, w opisie kierunku Ancient history znajdziesz specjalności. Każda specjalność to osobny program realizowany w ramach jednego kierunku historia starożytna). Jeśli jesteś zainteresowany którąś ze specjalności, wybierz program Ancient history, a potem skontaktuj się z konsultantami Kastu i zawiadom, jaką specjalizację wybrałeś. Możesz ubiegać się o przyjęcie na każdą specjalność, ale za każdym razem, wybierając konkretny program, będziesz musiał najpierw wybrać ogólną nazwę kierunku Ancient history, a o specjalizacji dodatkowo powiadomić  konsultantów.

Licencjackie

Wymagania rekrutacyjne

Średnia z matury: 70%-85% (z uwzględnieniem przynajmniej dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym). Dodatkowe wymagania dotyczące matury są zależne od wybranego kierunku.

  • Świadectwo ukończenia drugiej klasy (liceum) lub trzeciej klasy (technikum) – załącz ten dokument jeśli wciąż się uczysz i dlatego nie masz jeszcze świadectwa ukończenia szkoły średniej. Nie musisz załączać tłumaczenia tego dokumentu.

  • Świadectwo dojrzałości oraz świadectwo ukończenia szkoły średniej – w przypadku ukończenia szkoły średniej wystarczy, że do formularza aplikacyjnego załączysz świadectwo dojrzałości (maturalne) wraz ze świadectwem ukończenia liceum (bądź technikum) - do obu tych dokumentów potrzebne jest też tłumaczenie przysięgłe.

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Ważne jest, by uczelnia otrzymała wyniki testu z języka angielskiego do 31 lipca.

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób:

  • IELTS - 6.0

  • TOEFL – 80

  • rozszerzona matura z języka angielskiego na przynajmniej 70%

*Uwaga: wymagania mogą się zmieniać, w zależności od kierunku

Magisterskie

Wymagania rekrutacyjne

Na studia magisterskie mogą kandydować wszyscy, którzy ukończyli studia licencjackie lub inżynierskie (studia I stopnia), studia magisterskie lub studiują na ostatnim roku studiów I-stopnia. Studia, które planujesz powinny mieć zbliżony profil do tych obecnych lub ukończonych, ponieważ w procesie rekrutacji kluczowa jest ich zgodność programowa.

  • Wykaz punktów ECTS – osoby, które są jeszcze w trakcie studiów, muszą załączyć wypis punktów ECTS, w którym będzie wykazane, jakie przedmioty były realizowane na studiach oraz ile punktów za nie otrzymano.

  • Dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich – jeśli jesteś absolwentem wyższej uczelni, nie potrzebujesz wypisu, wystarczy załączyć dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem (w języku angielskim lub oryginał z tłumaczeniem)

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Ważne jest, by uczelnia otrzymała wyniki testu z języka angielskiego do 31 lipca.

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób:

  • IELTS - 6.5

  • TOEFL – 90

Top-up

Wymagania rekrutacyjne

O przyjęcie na studia Top-up mogą ubiegać się osoby, które ukończyły pierwszy stopień studiów (licencjackie lub inżynierskie), lub są na ostatnim roku tych studiów. Przy ubieganiu się o przyjęcie na studia Top-up, należy mieć 120-180 punktów ECTS (z przedmiotów dotychczas zaliczonych na studiowanym lub ukończonym kierunku), dlatego podczas składania dokumentów upewnij się, że masz wystarczającą ilość  tych punktów. Studia, które planujesz powinny mieć zbliżony profil do tych kontynuowanych lub ukończonych, ponieważ w procesie rekrutacji kluczowa jest ich zgodność programowa. Kończąc studia Top-up, otrzymasz dyplom studiów pierwszego stopnia.

  • Wykaz punktów ECTS – osoby, które są jeszcze w trakcie studiów, muszą załączyć wypis punktów ECTS, w którym będzie wykazane, jakie przedmioty były realizowane na studiach oraz ile punktów za nie otrzymano.

  • Dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich – jeśli jesteś absolwentem wyższej uczelni, nie potrzebujesz wypisu, wystarczy tylko załączyć dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem (w języku angielskim lub oryginał z tłumaczeniem)

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Ważne jest, by uczelnia otrzymała wyniki testu z języka angielskiego do 31 lipca.

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób:

  • IELTS - 6.0

  • TOEFL – 80

Uczelnia oferuje wiele możliwości zakwaterowania,  dlatego jest ważne, aby wybrać najbardziej odpowiedni wariant.
Kilka kwestii do rozważenia przy wyborze  mieszkania :

  • cena. To jest chyba najważniejsze. Musisz wiedzieć, jaką kwotą na mieszkanie dysponujesz. Warto rzucić okiem na prezentowany cennik  uczelni.

  • lokalizacja. Czy chcesz mieszkać w miasteczku studenckim, czy gdzieś  indziej? A może chcesz mieszkać tuż obok uczelni, tak by nie korzystać ze środków transportu publicznego, żeby dotrzeć na zajęcia?

  • długość okresu najmu. Jak długo chcesz  zamieszkać w zapewnionym przez uczelnię  mieszkaniu? Czy zamierzasz tam mieszkać dłużej, czy później będziesz chciał poszukać mieszkania samodzielnie?

  • rodzaj pokoju. Uczelnia oferuje wiele opcji mieszkaniowych – spokojniejsze mieszkania dla tych, którzy chcą skupić się na nauce, mieszkania, w których zabronione jest spożywanie alkoholu, mieszkania,  w których zamieszkają osoby  tylko jednej płci i wiele innych.

  • wyżywienie. Uczelnia oferuje Dining Card. Tygodniowy limit na tej karcie wliczony jest w cenę najmu i można go wykorzystać na zakup wyżywienia w uczelnianej  w stołówce. Możesz również poszukać  mieszkania z  w pełni wyposażoną kuchnią  i przygotowywać posiłki samodzielnie. 

Uniwersytet oferuje zakwaterowanie: 

Należy pamiętać, że niektóre z lokali oferują różne warianty pokojów, więc wybierając to lub inne mieszkanie należy dobrze pomyśleć, jaki wariant byłby najlepszy.

Klikając na ten link, znajdziesz uniwersytecki przewodnik krok po kroku wyjaśniający, jak napisać wniosek o przyznanie zakwaterowania.