Ogólne informacje o Niemczech

Niemcy - ogromny kraj, który może się pochwalić ponad 83 milionami mieszkańców, ponad 100 laureatami Nagrody Nobla, markami samochodów BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Porsche, festiwalem piwa Oktoberfest i wiele więcej. Warto podkreślić, że Niemcy są najpotężniejszym gospodarczym krajem w Europie, co przekłada się na wysoki poziom życia tutaj!

Ciekawe fakty

  • Niemcy składają się z 16 oddzielnych krajów związkowych. Każdy z krajów ma swoją własną konstytucję i jest dość samodzielny w kwestiach wewnętrznych.
  • Niemcy graniczą z 9 państwami: Danią, Polską, Czechami, Austrią, Szwajcarią, Francją, Belgią, Luksemburgiem i Holandią.
  • Autobahn - system autostrad w Niemczech, na którym nie ma ograniczeń prędkości.
  • Niemcy są najsilniejszym gospodarczym krajem w Unii Europejskiej i czwartym na świecie, ustępując jedynie Stanom Zjednoczonym, Chinom i Japonii.

Geography Now! Germany

Religia

  • Większość Niemców (około 56%) to katolicy i protestanci, około 37% Niemców to ateiści, a pozostała część wyznaje inne religie.

Język

Niemcy mają jedyny oficjalny język państwowy - niemiecki. Mówi nim ponad 95% ludności Niemiec, chociaż w każdym regionie używa się różnych dialektów i wariantów języka.

Najdłuższe niemieckie słowo to "Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft", które składa się z aż 79 liter i oznacza Stowarzyszenie Urzędników Głównego Zakładu Obsługi Elektrycznych Parowców Dunaju.

Niemiecki jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie i jest używany przez ponad 130 milionów ludzi! Niemiecki jest oficjalnym językiem lub jednym z głównych języków w 8 państwach: Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Liechtensteinie, regionie włoskim Południowego Tyrolu, Luksemburgu, Belgii i Namibii.

P.S. Po ukończeniu programu Uniwersytecki Pathway w Niemczech będziesz mógł studiować nie tylko tam, ale także w Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinie!

Ludzie i kultura

Niemcy są znani z bogatej i długiej historii. To kraj, w którym dominują wartości chrześcijańskie, literatura, sztuka i filozofia. Niemcy mogą się pochwalić wieloma wynalazkami, które zmieniły świat: elektronowy mikroskop, soczewki kontaktowe, poduszki powietrzne, mierniki prędkości - to tylko niewielka część wszystkich wynalazków, którymi mogą być dumni Niemcy.

Niemcy często podkreślają punktualność jako swoją najważniejszą cechę, dlatego nie dziwi fakt, że pociągi często przyjeżdżają dokładnie na czas. Niemcy również szanują prawa i przepisy, są oszczędni i szanują prywatność innych ludzi.

German Stereotypes

Kuchnia

Niemcy lubią smaczne i sycące potrawy. Chociaż każdy region Niemiec ma swoją definicję tradycyjnego niemieckiego jedzenia, to nikomu nie uda się zaprzeczyć, że wieprzowina jest najbardziej ulubionym mięsem Niemców. "Schweinshaxe" - pieczona wieprzowa golonka i "Saumagen" - kiszona golonka, to dwa z najpopularniejszych tradycyjnych dań z mięsa wieprzowego. Kapusta, buraki, rzepa i ziemniaki są często spotykanymi produktami w niemieckiej kuchni.

Piwo jest najpopularniejszym alkoholowym napojem w Niemczech, dlatego też nie dziwi fakt, że Niemcy są znani na całym świecie z wielu różnych rodzajów piwa. Oczywiście znany na całym świecie festiwal piwa Oktoberfest to tylko jedno z dowodów, jak bardzo Niemcy kochają piwo!

Transport

System transportu publicznego w Niemczech jest bardzo dobrze rozwinięty, dlatego mieszkanie w Niemczech, zwłaszcza w dużych miastach, jest całkiem praktyczne bez posiadania własnego samochodu. W kraju szeroko stosują się autobusy i pociągi, a w miastach - tramwaje i metro. Jednorazowy bilet na transport publiczny kosztuje od 1 do 2 euro, a miesięczny bilet waha się od 55 do 80 euro, w zależności od miasta.

Większość państwowych uniwersytetów pobiera semestralną opłatę administracyjną od studentów, w której zawarty jest także bilet na transport publiczny, więc studenci nie muszą dodatkowo kupować biletów.

Praca

Niemcy mają jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Europie, dlatego znalezienie pracy, nawet podczas studiowania, jest dość łatwe. Przy szukaniu pracy można skontaktować się z centrum pracy na uniwersytecie, który większość uczelni posiada. Oczywiście pracę można szukać także na grupach na Facebooku, portalach pracy i innych miejscach.

Podróże