Pomocy! Nie wiem jakie studia wybrać!

2019-01-02

Nie wiesz kim chcesz zostać w przyszłości i jakie studia wybrać? Nie wiesz czy spełnisz się pracując jako IT developer, inżynier, czy może uszczęśliwi Cię uczenie języków lub tworzenie muzyki? Masz tak, że czujesz się niezdecydowany, zagubiony lub nie jesteś pewien w czym tak naprawdę jesteś dobry? Co jeśli nie wyznaczyłeś sobie jeszcze celów zawodowych na przyszłe lata? Nie moglibyśmy na to odpowiedzieć w prostszy sposób: To jest absolutnie, całkowicie, w 100% w porządku, a my w dodatku, mamy na to rozwiązanie :)

Co w takim razie zrobić, by uniknąć niełatwych pytań ze strony rodziny i znajomych, ale przede wszystkim zdecydować o tym jaki kierunek studiów będzie idealny? Przychodzimy Ci z pomocą! Rozumiemy jak możesz się czuć stając przed tak trudną decyzją. Szczególnie, że będzie ona miała wpływ na całe Twoje życie! W związku z tym podjęliśmy decyzję o tym, by Ci pomóc tak, jak tylko możemy! :) Nasz psycholog przeprowadzi z Tobą test psychologiczny i wspólnie omówicie jego wynik, co pomoże Ci w podjęciu decyzji o wyborze studiów. 


Jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz skorzystać z tej możliwości to poniżej znajdziesz bardzo praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w podjęciu decyzji o wyborze odpowiednich studiów.


Decyzja o wyborze odpowiedniego programu studiów sprowadza się do 3 podstawowych problemów. Staw im czoła, a zwiększysz swoje szanse na wybranie idealnego kierunku studiów!

1. Nie masz zebranych wystarczających informacji.
 

Na świecie są tysiące różnorodnych zawodów – niektóre z nich mogą być perfekcyjnie dopasowane do tego w czym jesteś dobry, co kochasz i na co jest zapotrzebowanie. To niesamowite jak wielu ludzi, którzy aktualnie odnoszą ogromne sukcesy, nie wiedziało (będąc w Twoim wieku) o istnieniu ich aktualnie wymarzonych stanowisk pracy! 
Pamiętaj - najczęściej odczuwasz zagubienie, kiedy nie rozumiesz oraz nie słuchasz samego siebie. Rozpisanie wszystkiego, zadanie sobie samemu ważnych pytań może rozwiązać Twój problem. Czasem okazuje się, że chciałbyś robić coś, czego nie akceptuje Twoja rodzina, znajomi.
By rozstrzygnąć ten problem poświęć godzinę na dzień, tydzień czy nawet miesiąc na rzetelne i sumienne poszukiwania! Sprawdzaj strony specjalizujące się w odkrywaniu ścieżek zawodowych, określaniu najbardziej dochodowych zawodów (najbardziej dochodowe to te, na które jest największe zapotrzebowanie), czytaj ulubione blogi, sekcje edukacyjne w magazynach online czy oglądaj pasjonujące Cię vlogi. Kto wie, może one zainspirują Cię do podjęcia pierwszych kroków w nowej profesji.

Twój cel? Zapisać każdą propozycję i jej definicję, która Cię zainteresuje. Zdziwisz się jak to rutynowe zachowanie może zmienić kierunek, w którym zmierza Twoja przyszłośc :)

2. Nie wiesz jeszcze czego dokładnie chcesz.

Jest wiele fascynujących, ekscytujących zawodów, ale znacznie mniej tych, które są odpowiednie właśnie dla Ciebie. Łączenie swoich wartości, zainteresowań, osobowości, temperamentu i kariery zawodowej może być skomplikowane i wymagać od Ciebie nie lada kompetencji. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie testu preferencji zawodowych.
 

Jeśli myślisz o aplikacji na studia za granicą psycholog Kastu International wykona test razem z Tobą w biurze Kastu we Wrocławiu lub w Warszawie albo w Krakowie, określi Twoje preferencje zawodowe w zakresie czynności i warunków pracy, pomoże wybrać najbardziej polecane dla Ciebie kierunki studiów oraz wskaże te, których studiować których studiowanie może nie być dla Ciebie odpowiednie.


Dodatkowo skorzystaj z naszych praktycznych rad wspierających podjęcie właściwej decyzji. Na spokojnie, w ciszy, z kawą lub ulubioną herbatą w ręku, na kartce papieru odpowiedz sobie na następujące pytania (nie wahaj się skorzystać z pomocy w formie internetowej wyszukiwarki czy doświadczonej osoby jako eksperta w danej dziedzinie):
 

 Czy ta kariera jest dla mnie interesująca?

Cal Newport twierdzi, że nie trzeba po uszy pasjonować się daną dziedziną po to, by czuć się spełnionym w pracy. Czasem nawet podążanie za pasją może okazać się błędne. Jednakże, to co robisz powinno Cię interesować na pewnym poziomie. Podpowiedź: Jeśli na dany program studiów reagujesz: „tak, tak. Powiedz mi o tym coś więcej!” - traktuj tą reakcję jako dobry znak!  

Jakim typem osoby jestem?

Możesz nauczyć się wykonywania wielu czynności, jeśli poświęcisz im wystarczająco dużo czasu, ale podążanie za czymś co nie jest zgodne z Twoimi naturalnymi tendencjami może zamienić się w nieudaną próbę gonienia za wiatrem. Dla przykładu, jeśli jesteś osobą wysoko reaktywną nie będziesz w stanie skutecznie pracować w open space’ie, a osoby nisko reaktywne będą mało produktywne pracując samemu. Warto zapoznać się z tymi definicjami (test psychologiczny z Kastu weryfikuje tą informację).

Czy taka kariera zawodowa spełni moje najważniejsze potrzeby?

To, czego oczekujesz od kariery zawodowej powinno zawierać wszystko, od podstawowego wynagrodzenia i wymagań edukacyjnych począwszy, do bardziej skomplikowanych potrzeb takich jak sytuacja rodzinna, wierzenia religijne, preferencje kraju, miasta, w którym chcesz mieszkać itd. 
W momencie kiedy spiszesz wszystkie niezbędne potrzeby, których oczekujesz od przyszłej pracy możesz zacząć dopasowywać je do możliwości zawodowych. Na przykład jeśli największe znaczenie dla Ciebie ma to czy Twój dochód jest siedmiocyfrowy wybierz taki zawód, w którym jest to wykonalne (business, technologia, nauka, zdrowie) i unikaj tych, w których potrzebne jest dużo szczęścia (produkcja filmów, pisanie scenariuszy, filozofia, historia, sport), by osiągnąć duży sukces.

Czy świat potrzebuje takiego zawodu?

Mówiąc wprost, potrzebujesz pracy! Więc zamiast zanurzać się bez pamięci w kształceniu się w wybranej przez Ciebie umiejętności sprawdź najpierw jak duża jest szansa, że ktoś zatrudni Cię pod koniec Twojej przygody ze studiowaniem! Zbadaj jakie są przewidywania zatrudnienia (za kilka lat, kiedy będziesz kończyć studia), by zweryfikować zapotrzebowanie na wybrany przez Ciebie kierunek. Powodzenia! :)
Wskazówka: Studia w Danii często wpasowują się w ten model, ponieważ rząd duński tworzy kierunki studiów w porozumieniu z firmami, klinikami, filiami usługowymi - kierunki te są interesujące, ale zarazem takie, na które jest zapotrzebowanie. Dzięki temu wiesz, że studiujesz coś, co za kilka lat przyniesie owoce Twojej ciężkiej pracy.3. Nie potrafisz podjąć ostatecznej decyzji.

Gwarantujemy w 99,9%, że możesz znaleźć wiele ścieżek kariery zawodowej, w których okażesz się bardzo dobry! W związku z tym łatwo jest popaść w nieprzerwane myślenie pod tytułem: „Co jeśli nie wybiorę tej najlepszej dla mnie kariery?!”.
Odpowiedź: Nie przejmuj się takimi myślami (większość Twoich kolegów także je ma! Niektórzy natomiast skupiają się na nich bardziej, inni działają). Co Ty możesz z tym zrobić? Wybierz którąkolwiek (zbadaną przez Ciebie wcześniej i użyteczną) opcję. Po prostu wybierz jedną, nie zastanawiaj się długo! Jeśli natomiast po jakimś czasie okaże się, że nie będzie Ci odpowiadać, wybierz następną! Umiejętność szybkiego podejmowania decyzji opierając się o dostateczną wiedzę, którą posiadamy jest także bardzo cenną umiejętnością niezależnie od zawodu, który sobie wybierzesz.