BREXIT - czy wpłynie na polskich studentów?

2019-12-19
Jaki wpływ będzie miało wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na polskich studentów wyjeżdżających na studia do tego kraju? Z wielu powodów Wielka Brytania jest atrakcyjnym krajem dla Polaków, ale istnieją obawy co do przyszłości, która jest w dalszym ciągu wielką niewiadomą.

Streszczenie historii

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że Zjednoczone Królestwo postanowiło opuścić Unię Europejską (UE) po referendum w dniu 23 czerwca 2016 r. Tak, to już 3 lata minęły! Ale wycofanie się nie następuje z dnia na dzień, to długi i skomplikowany proces, zwłaszcza, kiedy ostateczna decyzja jest co chwilę odraczana. Podczas gdy trwają negocjacje w sprawie Brexitu, Wielka Brytania zachowuje członkostwo w Unii Europejskiej.

 

W referendum w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w 2016 r. Ponad połowa populacji Wielkiej Brytanii głosowała za wyjściem z UE. Zdecydowano następnie, że Wielka Brytania opuści UE 29 marca 2019 r., Z dwuletnim okresem przejściowym (do 2021 r.).

Po długich naradach, gdzie okazało się, że parlamentarzyści nie zgadzają się z tą decyzją, podjęto nową decyzję o odroczeniu wyjścia z UE, więc obecne planowane wyjście z Wielkiej Brytanii powinno nastąpić 31 stycznia 2020 r.

3 możliwe scenariusze Brexitu:

Hard Brexit

Wielka Brytania 31 stycznia postanawia wyjść z UE. Uczelnie będą szukały rozwiązań na to, by utrzymać te same warunki edukacji jak dotychczas.

Brexit jest odraczany

W tym przypadku warunki studiowania pozostają niezmienne, Wielka Brytania dalej jest członkiem UE przynajmniej przez kilka kolejnych lat.

Brexit zostaje odwołany

Wielka Brytania zostaje w Unii Europejskiej, warunki studiowania pozostają niezmienne!

 

Co z pożyczką?

28 maja tego roku postanowiono, że rząd Wielkiej Brytanii będzie nadal zapewniał wsparcie finansowe wszystkim studentom z UE, którzy rozpoczną studia w Wielkiej Brytanii w roku akademickim 2020.
Dodatkowo, jeśli przeprowadzisz się do Anglii przed 1 września i będziesz 1 września fizycznie w Anglii oraz zaczniesz pracę (nie musisz zaczynać jej przed 1 września – możesz troszkę później), to po 3 miesiącach pracy, będziesz miał automatycznie status migrant worker, który pozwoli Ci ubiegać się o dodatkowy kredyt na życie – tzw. maintenance loan for a migrant worker.
 

 

MAINTENANCE LOAN, czyli co?

Kredyt na utrzymanie, czyli maintenance loan to druga dostępna pomoc finansowa dla obywateli UE studiujących na terenie Anglii, Walii i Irlandii Płn. Aplikacja o maintenance loan oparta jest na wysokości przedstawionych zarobków Twoich i rodziców. Maksymalna suma kredytu na życie, jaką można otrzymać to £8,944 rocznie, jeśli mieszkasz poza Londynem lub nawet £11,002, jeśli żyjesz w Londynie.

-Warunki spłacania kredytu na utrzymanie są identyczne, jak w przypadku kredytu studenckiego! -

Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać kredyt na utrzymanie?

Przeprowadzka do Anglii przed 1 września roku, w którym rozpoczynają się Twoje studia (musisz fizycznie być 1 września w Anglii); w razie konieczności, trzeba to udowodnić. Bilet lotniczy jest świetnym dowodem, dodatkowo przyda się:

  • umowę o dom/pokój/akademik; rachunki;
  • umówione spotkanie o NIN przed 1 września;
  • płatności kartą płatniczą na terenie UK: przed 1 września i z 1 września

W MOMENCIE, GDY PRZEGAPISZ DATĘ 1 WRZEŚNIA, ODBIERA CI TO CAŁKOWITĄ MOŻLIWOŚĆ APLIKOWANIA O KREDYT NA CAŁY OKRES STUDIÓW.

Migrant worker – kryteria pracy

*praca na uniwersytecie bez względu na wymiar godzin czy zarobki, w większości przypadków nie kwalifikuje do tytułu migrant worker!

  • praca part-time lub full-time
  • minimum 15h pracy tygodniowo

Czy muszę kontynuować pracę w trakcie studiów?

O kredyt na utrzymanie aplikuje się na dany rok akademicki i otrzymuje się go przez cały rok w trzech ratach. Aby otrzymywać maintenance loan, należy pracować legalnie i nieprzerwanie* przez cały okres danego roku akademickiego i w wakacje po jego ukończeniu w odpowiednim wymiarze godzin i z odpowiednimi zarobkami. Student Finance Company będzie prosić o payslip’y lub inne dowody na to, że pracujesz przed wypłaceniem Ci kolejnych rat. Jeżeli przestaniesz pracować lub zmniejszy się Twoja ilość godzin pracy, możesz stracić prawo do otrzymywania maintenance loan na dany rok akademicki. Każda przerwa w zatrudnieniu, dłuższa niż 1-2 tygodnie może negatywnie wpłynąć na decyzję przyznania kredytu.
*nie liczą się urlopy, podczas których nadal otrzymujesz payslip’y!

Artykuł na temat Brexitu

Minister ds. uniwersytetów, Chris Skidmore gwarantuje, że wysokość czesnego dla studentów z krajów Unii Europejskiej zaczynających studia w 2020/2021 nie ulegnie zmianie: przeczytaj pełen artykuł tutaj.

 

Masz pytania na temat Brexitu?

Zadaj je naszej expertce od studiów w UK! :)

Edyta Styś
edyta@kastu.pl
+48 514 002 733