Masz 20 minut na rozmowę z uczelnią. Rozmowa będzie prowadzona w języku angielskim, ale niektóre uniwersytety będą obecne na targach razem ze studentami z Polski. W takim przypadku nie krępuj się mówić po polsku!
Do rozmowy kwalifikacyjnej nie trzeba się zbytnio przygotowywać. Możesz po prostu dołączyć do rozmowy kwalifikacyjnej, powiedzieć uczelni, co Cię interesuje i wysłuchać, co uczelnia może Ci zaoferować.
Podczas rozmowy możesz mieć pytania, które możesz zadać uczelni.
Możesz jednak, i zachęcamy Cię do tego, przygotować się do rozmowy z wyprzedzeniem! W takim przypadku rozmowa kwalifikacyjna będzie bardziej korzystna dla Ciebie osobiście!
Jeśli żadne pytania nie przychodzą Ci do głowy, oto kilka propozycji:
- Jak pomagacie zagranicznym studentom zaaklimatyzować się na uczelni i w kraju?
- Czy macie jakieś organizacje studenckie? Jeśli tak, czym się zajmują?
- Czy trudno jest studiować? Ile godzin dziennie trwają wykłady?
- Jakie są możliwości odbycia stażu?
- Czy dysponujecie centrum kariery, które pomoże mi znaleźć staż lub pracę po studiach?
- Czy centrum kariery może mi pomóc w znalezieniu pracy podczas studiów?
- Czy jest możliwość wyjazdu na Erasmusa lub inną wymianę podczas studiów?
- Czy oferujecie zakwaterowanie dla studentów i jakie kroki muszę podjąć, aby je otrzymać?
- Jakie sporty można uprawiać na uniwersytecie lub w mieście?
- Jakie są możliwości kariery po ukończeniu studiów? Jakie studia magisterskie mogę zrobić po ukończeniu studiów licencjackich "XXX"?
To zupełnie normalne denerwować się przed taką rozmową :). Pamiętaj jednak, że angielski nie jest pierwszym językiem na zagranicznych uczelniach. Poza tym, to nie jest egzamin z angielskiego, to tylko luźne zapoznanie się z uczelnią :)
UWAGA! Jeśli potwierdziłeś/łaś/łoś swoją obecność i nie pojawisz się na rozmowie kwalifikacyjnej, może to zagrozić Twojemu przyjęciu! Zdarzały się przypadki, że uniwersytety umieszczały takie osoby na czarnej liście jako nieodpowiedzialne i nieszanujące czasu innych.