Studia ABC

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje, jak krok po kroku pomyślnie zacząć studia za granicą.

Największym sprzymierzeńcem stresu jest niewiedza. Im więcej dowiesz się o praktycznych aspektach studiów i życia na obczyźnie, tym mniej odczujesz lęku i niepokoju. Naszym celem jest pomoc w aplikacji na studia, żeby przebiegła ona miło i bezstresowo. Z myślą o Tobie stworzyliśmy krótką instrukcję.

 

1. Pierwszy krok

Pierwszym krokiem jest zapisanie się na bezpłatną konsultację wideo, podczas której odpowiemy na wszystkie kluczowe pytania dotyczące wyboru kierunku studiów za granicą:

  • W jakim kraju studiować?
  • Finanse - ile kosztują studia, a ile życie? Jak zdobyć fundusze na studia? Ile pieniędzy powinienem mieć na rozpoczęcie studiów?
  • Jaką pracę zazwyczaj wykonują studenci zagraniczni? Wskazówki jak szukać pracy.
  • Zakwaterowanie - akademik, pokój czy może całe mieszkanie?
  • Jak aplikować na uczelnie za granicą? Czy egzaminy są ważne? Jakie dokumenty będą mi potrzebne?
  • Terminy aplikacji - jak nie przegapić terminu?
  • Konsultacje Kastu są zawsze BEZPŁATNE.

2. Wybór kierunku studiów

Kastu oferuje studia w siedmiu różnych państwach Europy. Można wybierać z tysięcy kierunków, prowadzonych w języku angielskim. Rozumiemy, że w takiej ilości można się pogubić.                                                                            
Aby dokonać najlepszego wyboru, zastanów się nad tym, co tak naprawdę chcesz studiować, co Ci odpowiada i gdzie chcesz się uczyć. Warto wziąć pod uwagę nie tylko swoje marzenia, ale również możliwości. Jakie pytania sobie zadać, nad jakimi kryteriami się zastanowić i gdzie szukać pomocy, gdy nie możesz odnaleźć odpowiedniego miejsca dla siebie? Podpowiedzi szukaj w zakładce Pomóc w wyborze studiów.

3. Finanse

Jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas aplikowania na uniwersytety za granicą, są finanse. Różne kraje oferują różne opcje finansowe, więc ważne jest, aby upewnić się, że studiowanie w wybranym kraju jest naprawdę na twoją kieszeń.

Co więcej, jest naprawdę przydatne:

  • Zorientować się, jak opłacić studia (jeśli są wymagane) w różnych krajach;
  • Dowiedzieć się o dostępności pożyczek, stypendiów lub innych form pomocy finansowej w wybranym kraju.

Wszystkie najważniejsze informacje na temat różnych aspektów finansowych można znaleźć w sekcji "Finanse". W tej sekcji znajdziesz tabelę podsumowującą informacje finansowe we wszystkich krajach, z którymi współpracujemy, a na dole strony znajdziesz poszczególne sekcje dotyczące możliwości finansowych dostępnych w każdym kraju z osobna.

Wyjeżdżając za granicę na studia, musisz mieć wystarczające oszczędności, aby utrzymać się przez co najmniej 4-6 miesięcy (5000-7000 euro). Po rozpoczęciu nauki możesz połączyć studia z pracą.

4. Zasady rekrutacji

Gdy wybierzesz program, musisz się dowiedzieć, co jest Ci potrzebne, żebyś mógł dostać się na studia. Zasad jest wiele i obejmują one wiele wątków, dlatego jeżeli chcesz dokładnie poznać wszystkie wymagania, spójrz na zakładki na naszej stronie:


W tych rubrykach znajdziesz ogólne zasady rekrutacji, które pomogą Ci przygotować się do procesu ubiegania się o miejsce na wybranym kierunku. Dowiesz się, jakie dokumenty są wymagane, czy obowiązuje egzamin z języka angielskiego, itp. Każdy kierunek ma własne wymagania jeśli chodzi o wyniki testu z języka angielskiego, średnią ocen na dyplomie (jeżeli w ogóle jest potrzebna), itp. Chcąc poznać konkretne wymagania programu, kliknij wybrany przez siebie program i zajrzyj do "Wymagania rekrutacyjne".

5. Przebieg procesu aplikacji

Jeżeli masz już za sobą wybór interesujących Cię kierunków studiów, analizę finansową oraz wymagań rekrutacyjnych na wybrane kierunki, to możesz spokojnie aplikować na studia. Aplikacja w systemie Kastu składa się z trzech kroków. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć, znajdziesz w zakładce Proces aplikacji. Podczas procesu będą towarzyszyć Ci konsultanci, którzy postarają się o to, żebyś szybko i na czas otrzymał wszystkie potrzebne informacje.

Na przełomie wiosny i lata Twoja aplikacja zostanie ukoronowana listem z uczelni. Jeżeli to będzie list o warunkowym dostaniu się na studia, możesz zacząć się cieszyć, ponieważ stawiane warunki są zazwyczaj łatwe do spełnienia. :)

6. Szukanie informacji

Po otrzymaniu odpowiedzi warto dowiedzieć się więcej o wybranej uczelni. Możesz to zrobić w internecie:

  • Poszukaj powiązanych grup studenckich w sieciach społecznościowych;
  • Porozmawiaj ze studentami, którzy już tam studiują;
  • Poszukaj rówieśników, którzy studiują w tym samym czasie co Ty itp.

Im więcej wiesz, tym swobodniej będziesz się czuć, gdy nadejdzie czas wyjazdu. Istnieje również duża szansa, że jeśli wcześniej aktywnie zaangażujesz się w życie uniwersyteckie, szybciej nawiążesz przyjaźnie, a może nawet znajdziesz osoby, które mogą zaoferować ci pracę studencką, pomóc w poszukiwaniu mieszkania, tanio sprzedać używane książki lub pomóc w inny sposób.

7. Mieszkanie

Jeszcze przed otrzymaniem przyjęcia z uczelni koniecznie zacznij szukać mieszkania. Pamiętaj, że co roku na uczelnie przyjeżdżają duże grupy nowych studentów, więc im wcześniej zaczniesz szukać mieszkania, tym mniejsze ryzyko, że zostaniesz na lodzie. :)                                                                                                                               

Ogólną informację znajdziesz w rubryce Zakwaterowanie, jednak każda uczelnia oferuje inne możliwości, dlatego aktualną i pomocną informację znajdziesz w zakładce „Zakwaterowanie” wybranej uczelni. Jeżeli nie wiesz jak zacząć szukać mieszkania, zawsze możesz napisać do konsultanta Kastu. Nie znajdziemy za Ciebie mieszkania, ale możemy Ci wskazać kierunek, którym najlepiej podążać.

8. Ubezpieczenie

Zawsze trzeba mieć ubezpieczenie, ponieważ usługi lekarskie za granicą mogą być droższe. Najkorzystniejszym i najtańszym wariantem jest otrzymanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą otrzmać można w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia we wszystkich miastach. Karta jest bezpłatna i ważna w całej Unii Europejskiej. Działa jak ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu otrzymasz pierwszą pomoc medyczną.
                                                                                
Jeżeli chcesz otrzymać taką kartę, musisz złożyć zaświadczenie o podjęciu studiów za granicą. Jeżeli NFZ nie zechce przyjąć otrzymanego listu warunkowego z uczelni, musisz pozostawić rodzicom upoważnienie potwierdzone przez notariusza, dzięki któremu odbiorą EKUZ w Twoim imieniu. Po rozpoczęciu nauki zdobędziesz zaświadczenie wydane przez uczelnię zagraniczną i wyślesz rodzicom, którzy już będą mogli odebrać EKUZ.

9. Wyjazd

Zanim wybierzesz termin podróży, uważnie przeczytaj otrzymane listy z uczelni, w których jest mowa o rozpoczęciu nauki. Na niektórych uczelniach w ostatnich tygodniach sierpnia odbywają się Introduction Week. Jeżeli na Twojej uczelni planowane są takie spotkania, możesz zdecydować się na wcześniejszy wyjazd. Możesz również wyjechać tydzień przed rozpoczęciem nauki, żeby mieć czas przyzwyczaić się do nowego otoczenia.

10. Dokumenty

Obywatele Unii Europejskiej (UE), którzy chcą mieszkać w innych krajach UE, mogą to robić swobodnie. Jednakże musisz się zarejestrować w urzędzie miejskim. Zasady rejestracji mogą się różnić w poszczególnych miejscach, więc aby się zarejestrować, powinieneś skontaktować się z uczelnią, na którą się dostałeś (często uczelnie pomagają swoim międzynarodowym studentom w załatwianiu tych dokumentów), lub bezpośrednio z administracją miasta, w którym zamierzasz mieszkać. Oni wskażą ci dokładną procedurę rejestracji. Po zarejestrowaniu otrzymasz numer meldunkowy, który będzie potrzebny do zatrudnienia, otwarcia konta bankowego i załatwienia różnych innych spraw.

Dokumenty wymagane do rejestracji:

  1. Dowód osobisty
  2. Dwa/cztery zdjęcia dokumentowe
  3. List przyjęcia na uczelnię
11. Ostatnie porady

Przed wyjazdem dowiedz się więcej o wybranym kraju, uczelni i jej otoczeniu oraz ogólnie o studiowaniu. To Ci pomoże m.in. odpowiedzialnie zaplanować finanse. Im wcześniej zaczniesz szukać mieszkania, tym szybciej je znajdziesz. Pierwsze tygodnie w nowym miejscu naprawdę nie będą takie trudne, jak Ci się wydaje :)

Później wszystko zależy tylko od Ciebie i Twojej inicjatywy. Nasza rada: determinacja i odwaga. Im więcej będziesz mieć zajęć, tym mniej będziesz się nudzić i tęsknić za domem. Angażuj się w dodatkową działalność, a na pewno znajdziesz więcej przyjaciół.