Studia 1-2-3

Tutaj znajdziesz wszystkie informacje, jak krok po kroku pomyślnie zacząć studia za granicą. Największym sprzymierzeńcem stresu jest niewiedza. Im więcej dowiesz się o praktycznych aspektach studiów i życia na obczyźnie, tym mniej odczujesz lęku i niepokoju. Naszym celem jest pomóc Ci, żeby aplikacja na studia przebiegła miło i bezstresowo. Z myślą o Tobie stworzyliśmy krótką instrukcję.

 

1. Wybór kierunku studiów

Kastu oferuje studia w pięciu różnych państwach Europy. Można wybierać z tysięcy kierunków, prowadzonych w języku angielskim. Rozumiemy, że w takiej ilości można się pogubić.                                                                            
Aby dokonać najlepszego wyboru, zastanów się nad tym, co tak naprawdę chcesz studiować, co Ci odpowiada i gdzie chcesz się uczyć. Warto wziąć pod uwagę nie tylko swoje marzenia, ale również możliwości. Jakie pytania sobie zadać, nad jakimi kryteriami się zastanowić i gdzie szukać pomocy, gdy nie możesz odnaleźć odpowiedniego miejsca dla siebie? Podpowiedzi szukaj w zakładce Pomoc w wyborze studiów.

2. Finanse

Jednym z ważniejszych kryteriów, gdy rozważa się studia za granicą, są finanse.
W każdym państwie istnieją różne możliwości dofinansowania, dlatego warto się upewnić, czy możesz sobie pozwolić na wybrane studia w danym państwie. Dowiedz się (jeżeli jest taka konieczność) o sposobie rozliczania się za naukę, możliwościach otrzymania kredytu, wsparcia czy innej pomocy finansowej w wybranym państwie.

Wszystkie informacje związane z aspektem finansowym studiowania w wybranym państwie znajdziesz w zakładce Finanse. Tu znajdziesz tabelę z danymi dotyczącymi poszczególnych państw i oddzielny rozdział na temat możliwości uzyskania wsparcia finansowego w każdym z krajów naszych partnerskich uczelni.

3. Zasady rekrutacji

Gdy wybierzesz program, musisz się dowiedzieć, co jest Ci potrzebne, żebyś mógł dostać się na studia. Zasad jest wiele i obejmują one wiele wątków, dlatego jeżeli chcesz dokładnie poznać wszystkie wymagania, spójrz na zakładki na naszej stronie:

Ważne ⇒ Ogólne zasady rekrutacji
Jak się dostać? ⇒ Wymagane dokumenty
Jak się dostać? ⇒ Test z języka angielskiego ⇒ Wymagane testy
W tych rubrykach znajdziesz ogólne zasady rekrutacji, które pomogą Ci przygotować się do procesu ubiegania się o miejsce na wybranym kierunku. Dowiesz się, jakie dokumenty są wymagane, czy obowiązuje egzamin z języka angielskiego itp. Każdy kierunek ma własne wymagania jeśli chodzi o wyniki testu z języka angielskiego, średnią ocen na dyplomie (jeżeli w ogóle jest potrzebna) itp. Chcąc poznać konkretne wymagania programu, kliknij wybrany przez siebie program i zajrzyj do Wymagań rekrutacyjnych.

4. Przebieg procesu aplikacji

Jeżeli masz już za sobą wybór interesujących Cię kierunków studiów, analizę finansową oraz wymagań rekrutacyjnych na wybrane kierunki, to możesz spokojnie aplikować na studia. Aplikacja w systemie Kastu składa się z trzech kroków. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć, znajdziesz w zakładce Proces aplikacji. Podczas procesu będą towarzyszyć Ci konsultanci, którzy postarają się o to, żebyś szybko i na czas otrzymał wszystkie potrzebne informacje.

Na przełomie wiosny i lata Twoja aplikacja zostanie ukoronowana listem z uczelni. Jeżeli to będzie list o warunkowym dostaniu się na studia, możesz zacząć się cieszyć, ponieważ stawiane warunki są zazwyczaj łatwe do spełnienia. :)

5. Szukanie informacji

Po otrzymaniu odpowiedzi warto dowiedzieć się więcej o wybranej uczelni. Możesz to zrobić w internecie, gdzie znajdziesz odpowiednie grupy na serwisach społecznościowych, obejrzysz nagrania wideo czy porozmawiasz ze studentami wybranej uczelni, poszukasz osób, które również chcą się dostać na tę samą uczelnię. Im więcej wiesz, tym lepiej się przygotujesz na wyjazd na wymarzone studia.

6. Mieszkanie

Jeszcze przed otrzymaniem przyjęcia z uczelni koniecznie zacznij szukać mieszkania. Pamiętaj, że co roku na uczelnie przyjeżdżają duże grupy nowych studentów, więc im wcześniej zaczniesz szukać mieszkania, tym mniejsze ryzyko, że zostaniesz na lodzie. :)                                                                                                                               

Ogólną informację znajdziesz w rubryce Zakwaterowanie, jednak każda uczelnia oferuje inne możliwości, dlatego aktualną i pomocną informację znajdziesz
w zakładce „Zakwaterowanie” wybranej uczelni. Jeżeli nie wiesz jak zacząć szukać mieszkania, zawsze możesz napisać do konsultanta Kastu. Nie znajdziemy za Ciebie mieszkania, ale możemy Ci wskazać kierunek, w którym najlepiej podążać.

7. Ubezpieczenie

Zawsze trzeba mieć ubezpieczenie, ponieważ usługi lekarskie za granicą mogą być droższe. Najkorzystniejszym i najtańszym wariantem jest otrzymanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), którą otrzmać można w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia we wszystkich miastach. Karta jest bezpłatna i ważna w całej Unii Europejskiej. Działa jak ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu otrzymasz pierwszą pomoc medyczną.                                                                                 
Jeżeli chcesz otrzymać taką kartę, musisz złożyć zaświadczenie o podjęciu studiów za granicą. Jeżeli NFZ nie zechce przyjąć otrzymanego listu warunkowego z uczelni, musisz pozostawić rodzicom upoważnienie potwierdzone przez notariusza, dzięki któremu odbiorą EKUZ w Twoim imieniu. Po rozpoczęciu nauki zdobędziesz zaświadczenie wydane przez uczelnię zagraniczną i wyślesz rodzicom, którzy już będą mogli odebrać EKUZ.

8. Wyjazd

Zanim wybierzesz termin podróży, uważnie przeczytaj otrzymane listy z uczelni, w których jest mowa o rozpoczęciu nauki. Na niektórych uczelniach w ostatnich tygodniach sierpnia odbywają się Introduction Week. Jeżeli na Twojej uczelni planowane są takie spotkania, możesz zaplanować zdecydować się na wcześniejszy wyjazd. Możesz również wyjechać tydzień przed rozpoczęciem nauki, żeby mieć czas przyzwyczaić się do nowego otoczenia.

9. Dokumenty

W zależności od państwa, do którego wybierasz się na studia, musisz się dowiedzieć, jakich dokumentów będziesz potrzebować, jeżeli chcesz mieszkać i/lub pracować w wybranym kraju. :)

Jeżeli chcesz mieszkać w Holandii, zarejestruj się na IND. Muszą to zrobić wszyscy, którzy chcą w kraju mieszkać dłużej niż trzy miesiące. W Holandii musisz posiadać ubezpieczenie zdrowotne, dlatego karta EKUZ jest niezbędna. Żeby pracować w tym kraju, obywatele UE nie potrzebują żadnej dodatkowej rejestracji lub dokumentów.

Jeżeli zamierzasz mieszkać w Danii dłużej niż trzy miesiące, musisz otrzymać Residence permit. Obywatelom UE nie jest potrzebne pozwolenie na pracę.

Jeżeli masz zamiar zamieszkać i podjąć pracę w Wielkiej Brytanii (Anglii lub Szkocji), jako obywatel Polski nie potrzebujesz żadnego specjalnego pozwolenia. W razie potrzeby możesz otrzymać Registration Certificate.

Jeżeli chcesz mieszkać w Szwecji, nie później niż trzy miesiące po przyjeździe do tego kraju musisz zarejestrować się na Migration Board (patrz warunki dla krajów UE/EEA). Nie potrzebujesz dodatkowego pozwolenia na podjęcie pracy w tym kraju.

10. Ostatnie porady

Przed wyjazdem dowiedz się więcej o wybranym kraju, uczelni i jej otoczeniu oraz ogólnie o studiowaniu. To Ci pomoże m.in. odpowiedzialnie zaplanować finanse. Im wcześniej zaczniesz szukać mieszkania, tym szybciej je znajdziesz. Pierwsze tygodnie w nowym miejscu naprawdę nie będą takie trudne, jak Ci się wydaje :)

Później wszystko zależy tylko od Ciebie i Twojej inicjatywy. Nasza rada: aktywność i odwaga. Im więcej będziesz mieć zajęć, tym mniej będziesz się nudzić i tęsknić za domem. Angażuj się w dodatkową działalność, a na pewno znajdziesz więcej przyjaciół.