Chiny

Nauka w Chinach jest płatna. Wysokość czesnego zależy od wybranej uczelni, programu studiów i stopnia naukowego. Ceny wahają się od 2 000 do 4500 euro za rok nauki. Czesne w Hongkongu jest o wiele wyższe niż w całych Chinach i może wynosić do 10 000 EUR za rok akademicki. Jak widać, w porównaniu z Anglią studia w Chinach kosztują znacznie mniej, ale mogą być droższe niż w niektórych krajach europejskich. 

 

Ze względu na obecną sytuację związaną ze znacznym zmniejszeniem liczby stypendiów rządowych przyznawanych studentom z Polski oraz braku możliwości rozpoczęcia studiów w Chinach w tradycyjnym modelu nauczania, tymczasowo zrezygnowaliśmy z pomocy na studia w tym kraju.

Możesz tutaj zostawić swój adres e-mail - jeśli zmieni się sytuacja ze stypendiami i wznowimy pomoc w aplikacji na studia w Chinach, wtedy się z Tobą skontaktujemy :)

 

Stypendium

Chiny inwestują obecnie w edukację 250 miliardów dolarów rocznie, czego rezultatem jest zapewnienie zagranicznym studentom bardziej sprzyjających możliwości kształcenia się w tym kraju. Chiński rząd zapewnia kilka rodzajów stypendiów, aby zachęcić międzynarodowych studentów do studiowania i prowadzenia badań w chińskich instytucjach szkolnictwa wyższego.

Ubiegając się o stypendium, powinieneś zdecydować, gdzie i co chcesz studiować. Zastanów się - jedna aplikacja stypendialna dotyczy jednego programu studiów. Tutaj http://www.cucas.edu.cn/china_scholarships możesz znaleźć uniwersytet, program studiów i sprawdzić, czy stypendium może zostać przyznane dla wybranego programu i jaka jest jego wartość.

Główne stypendia:

 • Stypendium rządu chińskiego (stypendium CSC)
  Stypendium Rządu Chińskiego jest wspierane przez Chinese Scholarship Council. Dlatego też w skrócie nazywa się CSC. CSC posiada ponad 10 różnych ofert stypendium dla studentów międzynarodowych. UWAGA! Na rok akademicki 2020/2021 rząd chiński zmniejszył liczbę oferowanych stypendiów dla osób aplikujących przez Ambasadę Chin w Polsce (z 56 osób w roku 2019/2020 na 5 osób w 2020/2021). Dlatego warto przemyśleć aplikację przez EU Window (140 miejsc dla osób z Europy).
   
 • Stypendium samorządu lokalnego
  Lokalne stypendium jest przeznaczone na finansowanie zagranicznych studentów i naukowców. W sumie dostępnych jest 11 stypendiów tego typu w regionach: Pekin, Guangxi, Jiangsu, Jiangxi, Liaoning, Szanghaj, Yunan, Chongqing, Dalian, Hubei, Zhejiang.

  Program został stworzony w celu poprawy stanu badań naukowych, rozwoju usług społecznych i wymiany kulturalnej w niektórych prowincjach i regionach Chin.
   
 • Stypendium uniwersyteckie
  Dzięki temu, że w Chinach studiuje coraz więcej studentów międzynarodowych wiele renomowanych chińskich uniwersytetów opracowało swoje programy stypendialne, aby przyznawać stypendium studentom z najlepszymi wynikami w nauce. Kandydatom są przyznawane stypendia zgodnie z zasadami ustalonymi przez poszczególne uczelnie.
   

Ogólne wydatki

Tutaj znajdziesz tabele ze średnimi cenami kosztów w Chinach. Pamiętaj, że te ceny są orientacyjne, więc Twoje wydatki mogą się różnić od tych zamieszczonych na stronie. Wszystko zależy od osobistych potrzeb, ulubionych potraw, od miasta, w którym mieszkasz. Zależy to również od zakwaterowania, pieniędzy wydawanych na rozrywki i tak dalej... Warto zajrzeć na stronę, na której można znaleźć więcej informacji na temat kosztów utrzymania w Chinach:

 

Średnie ceny wydatków miesięcznie Ceny w euro Ceny w chińskiej walucie RMB  
Zakwaterowanie z czynszem 120 – 500 950 – 4000
Żywność, napoje150 - 3001200 – 2400
Rachunek za telefon 10 - 20100 – 150
Transport15 - 3080 – 250
Inne wydatki (ubrania, rozrywka, inne)60 - 250470 – 2000
Podsumowując355 – 11002800 – 9400

 

ProduktyIlośćCena w euro
Chleb500 g1.11
Jajka12 sztuk1.2
Mąka1 kg0.6
Noodle500 g0.6
Ryż1 kg0.80
Ziemniaki1 kg0.40
Ser1 kg11
Pierś z kurczaka1 kg3
Mięso mielone1 kg3
Jogurt500 g1
Musli500 g2.5
Kawa400 g6
Mleko1 l1.6
Piwo lokalne0.5 l0.5
Cukier1 kg0.5
Sól1 kg0.5

 

Pamiętaj o tym, że Chiny to inny kontynent, więc kultura żywnościowa jest tam również inna. To, co jest popularne i powszechnie jedzone w Europie, w Chinach może być rzadko spotykane. Stąd ceny pewnych produktów (europejskich) mogą być o wiele wyższe, natomiast innych, lokalnych niezwykle niskie.

Ceny żywności, które można zobaczyć na liście, są orientacyjne. Pamiętaj, że mogą także zależeć od wybranego przez Ciebie supermarketu oraz tego, że Chiny to kraj NEGOCJACJI – targowanie się o cenę jest w tym państwie na porządku dziennym :)
 

24 Hours in Shanghai

byKaja

 

Dodatkowe wydatki

Ubezpieczenie - każdy student po przyjeździe do Chin musi posiadać ubezpieczenie. Kosztuje ono od 60 do 100 EUR za rok (czasami ta kwota jest wliczona w czesne). Najczęściej to uniwersytety zajmują się ubezpieczeniem, a po rejestracji, uczelnia dostarcza więcej informacji na temat tego jak je uzyskać.

Opłata rejestracyjna - niektóre uniwersytety mają opłatę rejestracyjną w wysokości od 50 do 70 EUR. Jest ona do zapłacenia w momencie przyjazdu na uczelnię. 

Badanie lekarskie - po przybyciu na uczelnie będziesz musiał przejść przez badanie lekarskie. Uczelnie organizują je dla studentów i dostarczają więcej informacji po przybyciu do Chin. Badanie kosztuje 50 EUR.

Dokument pobytowy (Residence Permit) – koszt to 60 EUR.