Ogólne informacje o Chinach

Chiny są trzecim co do wielkości krajem na świecie i największym pod względem liczby ludności. Są znane nie tylko ze starej tradycji picia herbaty, unikalnej kultury czy spektakularnej natury, ale przede wszystkim z najszybciej rozwijającej się gospodarki na świecie, błyskawicznie rozrastającej się infrastruktury i wysokich osiągnięć edukacyjnych. Chiny nigdy nie przestają się powiększać – nowy wieżowiec pojawia się tam średnio co pięć dni!
 

Ze względu na obecną sytuację związaną ze znacznym zmniejszeniem liczby stypendiów rządowych przyznawanych studentom z Polski oraz braku możliwości rozpoczęcia studiów w Chinach w tradycyjnym modelu nauczania, tymczasowo zrezygnowaliśmy z pomocy na studia w tym kraju.

Możesz tutaj zostawić swój adres e-mail - jeśli zmieni się sytuacja ze stypendiami i wznowimy pomoc w aplikacji na studia w Chinach, wtedy się z Tobą skontaktujemy :)

 

Ciekawostki, o których być może jeszcze nie wiesz:

  • Co piąta osoba na świecie jest narodowości chińskiej
  • Hongkong ma więcej drapaczy chmur niż jakiekolwiek inne miasto 
  • Chińczycy wynaleźli papier, kompas, banknoty, alkohol, proch strzelniczy, zegar mechaniczny, szczoteczkę do zębów oraz pierwszą rakietę kosmiczną!
  • W dzisiejszych czasach Chiny są znane z szybkiego postępu technologicznego – zapomnijcie o płatnościach gotówką – za wszystko, nawet na ulicy zapłacicie aplikacją w smartfonie
  • W Chinach znajduje się 500 najbardziej rozwiniętych firm światowych
  • Gospodarka Chin jest druga pod względem wielkości (zaraz po Stanach Zjednocznych)
  • Chiny wyróżniają się na tle innych krajów pod względem rozwoju nauki i technologii. Kto wie, może będziesz tam przywitany przez robota? :)
  • Wielki Mur Chiński jest największą zbudowaną przez człowieka budowlą rozciągającą się na 8850 kilometrów! 
  • W Chinach jest tyle torów kolejowych, że mogłyby okrążyć Ziemię dwa razy! 

Why did I move to CHINA?

Koniecznie obejrzyjcie filmiki byKaja - Polki, która mieszka w Chinach :)

Kultura i ludzie

Chiny są jedną z najstarszych cywilizacji na świecie, znanych z ich zwyczajów i kultury. Od niepamiętnych czasów Chińczycy doceniali swój kraj i to właśnie dzięki temu obyczaje te przetrwały do dzisiaj. Aktualnie Chiny są słynne nie tylko ze spektakularnie i długo obchodzonego Nowego Roku, ale także z postępu medycyny, dzięki której można leczyć przewlekłe choroby, dużej koncetracji na sztuce, harmonii w życiu, dostatku i wartości duchowych. 

Chińczycy są pracowitymi, kochającymi spokój, zaradnymi i radosnymi ludźmi. Większość z nich jest bardzo gościnna, przyjazna i skromna, jednakże pod pewnymi względami Chińczycy pozostają konserwatywni – cenią trwające od wieków zasady i tradycje. 
My, jako Europejczycy powinniśmy pamiętać o tym, że Chińczycy mają bardzo pozytywny stosunek do obcokrajowców i są chętni do niesienia pomocy oraz pokazywania się z jak najlepszej strony :)

Chiny i Polskę dzieli 8000 kilometrów, a więc oczywiste jest, że kultura i sposób komunikacji będą się od siebie różniły. Początkowo Chińczycy mogą sprawiać wrażenie nieprzyjacielskich, co w większości przypadków nie będzie wiązało się z ich odmienną czy wrogą mentalnościa, ale wyuczoną skromnością i małą odwagą. W związku z tym nie należy niepokoić się trudnościami związanymi z komunikacją z mieszkańcami Chin. Warto zaangażować się w życie uniwersyteckie, brać czynny udział w wydarzeniach odbywających się w okolicy, a  przede wszystkim starać się odkrywać kulturę tego egzotycznego kraju i dać sobie możliwość stworzyć własną opinię na temat Państwa Środka. 

 

Język

Język, kórego używa ponad miliard ludzi i którego prawdopdobnie będziesz chciał się uczyć wyjeżdżając do Chin to mandaryński. Jest to oficjalny język w tej części Azji od 1950 roku. Mandaryński jest najczęściej używanym językiem na świecie. Unikatowe pismo chińskie (oryginalnie nazywane „hanzi“) jest jednym z najstarszych pism świata. Chińczycy posługują się nim od 5 tysięcy lat! Oczywiście początkowo używali oni w tym celu drewnianych tabliczek, później jedwabiu, a w końcu, gdy wynaleziono papier zaczęto pisać na nim. 
 

Transport

Dzięki dobrze rozwiniętej i nowoczesnej chińskiej infrastrukturze drogowej podróżowanie transportem publicznym jest bardzo wygodne i niedrogie. Wszystkie miasta mają dostęp do autobusów lub taksówek, duże miasta opracowały również nowoczesne systemy metra. Wiele miast korzysta z tak zwanych BRT (ang. Buss Rapid Transit), czyli autbusów, które poruszają się po wyznaczonych tylko dla nich trasach, w tym specjalnie stworzonych na ich potrzeby wiaduktach. Aby szybko pokonywać duże odległości, najlepiej jest zdecydować się na podróż samolotem lub pociągiem. Szybkie pociągi tzn. Pociski (ang. Bullet train) poruszają się z prędkością ponad 300 km/h. Studenci mogą uzyskać zniżkę na transport publiczny, więc miesięczny bilet kosztuje od 15 do 30 €.
 

Religia

Określenie religii wspólnej dla większości Chińczyków jest naprawdę trudne. Spora część ludności kraju nie przypisuje sobie żadnej religii. Niemniej jednak, statystycznie co trzeci mieszkaniec Chin (lub ponad 300 milionów ludzi) nazywa siebie religijnym. Spośród nich dwie trzecie identyfikuje się jako taoistyczi buddyści, a większość pozostałych to chrześcijanie i muzułmanie. Obecnie w Chinach można zaobserowować trend stopniowego zwiększania się liczby osób wierzących (zwłaszcza chrześcijan). 
 

Jedzenie

Pisać o kuchni chińskiej to trochę tak, jak pisać o jedzeniu w ogóle. O ile Polacy pozdrawiają się pytając „Co tam słychać?“,  tak Chińczycy witają się mówiąc „ni chi le ma?“, czyli „czy jadłeś?“! Ciężko powiedzieć, czy istnieje drugie takie miejsce na świecie, gdzie mamy do czynienia z taką różnorodnością, mnogością wyboru, powszechnym dostępem do najciekawszych i najdziwniejszych składników i życiem do tego stopnia toczącym się wokół jedzenia. Na przykład uniwersalny produkt, jakim jest ryż podawany jest na wiele różnych sposobów: jako ryżowa owsianka, ciasto ryżowe, lepkie chińskie pierogi (zongzi) czy też ryżowe noodle. Najpopularniejszym źródłem białka jest tofu. Co ciekawe, Chińczycy nie spożywają mięsa w dużych ilościach, co nie oznacza, że nie spożywają go wcale. Nie jest łatwo znaleźć potrawy, w których stek zajmuje pół talerza, z drugiej jednak strony rzadko można natknąc się na posiłki bezmięsne. Ma to związek z wielkością Chin i liczbą ludności, innymi słowy, kraj potrzebuje dużo żywności, aby zaopatrzyć w nią wszystkich mieszkańców. Dlatego Chińczycy starają się wykorzystywać mięso w każdy możliwy sposób (np. podobnie jak w Polsce wykorzystuje się mięso do gotowania bulionu, a następnie do dania głównego). Na śniadanie można spodziewać się tradycyjnych klusek parowych (Baozi) czy noodli (tak, w Chinach noodle podawane są nie tylko na lunch), smoothy z ryżu lub kanapki z naleśnika ryżowego. Co ciekawe, chleb w Chinach jest produktem zagranicznym, można go dostać w sklepach z zagraniczną żywnością, tak samo jak masło czy ser, trzeba jednak pamietać, że te produkty będą droższe w związku z tym, że są sprowadzane z Zachodu. Można je zastąpić jedząć chińskie Baozi, naleśniki z warzywami, mięsem, chińskiego burgera (rou jia mo) lub po prostu pójść do chińsko-zagranicznej kafejki, która serwuje kanapki :)Mówiąc o napojach nie można nie wspomnieć o herbacie. Chińczycy piją nieskończone jej hektolitry i nie przepadają za jej zagranicznym zamiennikiem – kawą. Spokojnie, kawę można dostać na każdym kroku w kawiarniach na wzór tych zachodnich. Chińczycy kochają produkty zagraniczne, nawet jeśli rzadko je spożywają :) Co do alkoholu, to popularne jest piwo – nie więcej niż 3,5%, czerwone wino zagraniczne oraz Baijiu (mocny alkohol przypominający wódkę). Warto też przy okazji wspomnieć, że w Chinach nie można pić wody z kranu. 
Jeśli nie lubisz gotować i nie chcesz wydawać fortuny na drogie restauracje, a zarazem jesteś nastawiony na jedzenie lokalnej żywności – do not worry :) Chińskie jedzenie uliczne (street food) jest tanie, smaczne i baaaardzo popularne! Wystarczy równowartość naszych 5 zł, by zjeść pyszny street food‘owy posiłek. 
 

Klimat 

Jaka jest pogoda w Chinach? To tak jakby pytać o pogodę w Polsce i Włoszech jednocześnie. Chiny to ogromny kraj, więc naturalnie klimat różni się w zależności od miejsca, od słonecznych plaż po surowe góry. Na północy pogoda jest bardziej zbliżona do polskiej (Pekin, Tianjin), im wyżej tym zimniej (np. w Harbin zimą może być chłodniej niż w Polsce), natomiast na południu klimat jest bardziej tropikalny (w Xiamen czy Hongkongu zimą temperatura nie spada poniżej 15 stopni C). Dlatego bardzo ważne jest, aby pamiętać o klimacie miasta, w którym mieszkasz i odpowiednio się do tego przygotować. 

Czas wolny 

Chińczycy podchodzą do studiowania bardzo poważnie i odpowiedzialnie, ale czas wolny jest dla nich także niezmiernie ważny. Zwykle po zajęciach studenci idą zjeść wspólnie lunch w jednej z wielu restauracji znajdujących się na kampusie uczelni, nie spieszą się też, aby wrócić do domu. Wybierają się do miasta ze znajomymi z uczelni, idą do kina (międzynarodowe filmy w Chinach są wyświetlane po angielsku, z chińskimi napisami). Bardzo często studenci spędzają czas na kampusie uczelni. Kampusy są zazwyczaj wielkości małych, pełnych atrakcji miast. Można tam bez problemu uprawiać ulubiony sport (uczelnia zapewnia siłownie, korty do badmintona, tenisa, boisko do gry w koszykówkę, piłkę nożną, hale sportowe, z reguły posiada też basen). Można zapisać się na dodatkowe lekcje tai chi, kaligrafii, chińskiego malarstwa czy jogi, odpocząć w ulubionej kawiarni lub przyjść do niej ze swoim laptopem w celu zmiany miejsca do nauki, zjeść ze znajomymi ulubiony deser czy wypić piwo, dodatkowo uczelnie organizują pozaplanowe spotkania, koła nauki, integracje. 
Nie daj się zaskoczyć: nie tylko młodzi ludzie są aktywni w Chinach. Starsi również nie spieszą się do domu, aby spędzać wieczory przed telewizorem. Wolą spotykać się ze swoimi przyjaciółmi, pójść  do baru lub spędzić wieczór na zewnątrz w towarzystwie swoich sąsiadów. Uprawiają też sport, często jest to siłownia przed blokiem mieszkalnym lub wspólne tańce (tak! Chińczycy każdego wieczoru spotykają się, by wspólnie tańczyć do tradycyjnej chińskiej muzyki). 


Praca

Prawdopodobnie zastanawiasz się (jak większość studentów) czy w Chinach można pracować i zdobyć dodatkowe pieniądze, by pokryć koszty utrzymania. Aktualnie sytuacja studentów zagranicznych mieszkających w Chinach zmieniła się i nadal się nabiera ostatecznego kształtu. Obecnie konieczne jest uzyskanie pozwolenie od uniwersytetu, a następnie można pracować. Jednkaże często uczelnie zgadzają się tylko na staże związane z kierunkiem studiów. 
Niektóre uczelnie współpracują z firmami, które oferują płatne staże. Obcokrajowcom z Europy łatwo jest znaleźć pracę jako nauczyciel języka angielskiego. Wynagrodzenie zależy od instytucji, w której pracujesz (np. czy będą to prywatne lekcje dla dorosłych czy lekcje dla grupy dzieci), jak również od twoich osobistych umiejętności i poziomu języka angielskiego. Wynagrodzenie za jedną prywatną lekcję waha się od 15-25 euro za godzinę. Możesz też łatwo znaleźć pracę dorywczą w branży filmowej np. jako statysta lub w reklamie. Jako Europejczyk otrzymasz dobrą pensję, a żadne wcześniejsze doświadczenie nie jest potrzebne. Na przykład przez jeden dzień (od 6 do 8 godzin) statystując w chińskim filmie możesz zarobić około 100 euro. Możesz także spróbować swoich sił jako kelner / kelnerka lub model/ modelka.

Bezpieczeństwo

Pracownicy uniwersytetów w Chinach bardzo dbają o studentów międzynarodowych. Przede wszystkim jako student zagraniczny nie musisz martwić się o zakwaterowanie. Uczelnia gwarantuje akademik na terenie kampusu za opłatą wahającą się od 70 do 270 euro za miesiąc. Uniwersytety często wyznaczają studentom międzynarodowym tzw. „tutora”, który pomaga im przystosować się do nowego środowiska. Miasteczka studenckie są wyposażone w kamery, co dodatkowo zwiększa poczucie bezpieczeństwa, a Twoi przyszli chińscy koledzy to bardzo przyjaźni i skromni ludzie, którzy zawsze starają się pomóc cudzoziemcom. Chińskie uczelnie bardzo troszczą się o przedstawicieli innych narodowości, w związku z czym studenci mogą spać spokojnie :)